Jak sprzedać zadłużone mieszkanie? Porady, które ułatwią zbycie kłopotliwej nieruchomości
Planujesz sprzedaż zadłużonej nieruchomości, ale nie wiesz co zrobić, aby taka transakcja przebiegła prawidłowo? Nie ma się czego bać! Znalezienie kupca na mieszkanie obciążone hipoteką bywa ciężkie, jednak nie istnieją żadne przeszkody prawne, które mogłyby nas powstrzymać przed sprzedażą nieruchomości, na której spoczywają nasze zobowiązania wobec banku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy sprzedaż zadłużonego mieszkania jest zgodna z prawem?
Zadłużona nieruchomość potrafi generować poważne zmartwienia. Czasem jedynym sposobem, aby poradzić sobie z trudną sytuacją, jest sprzedaż mieszkania. Czy możemy legalnie zbyć lokal obciążony długami? Okazuje się, że tak. Polskie prawo dopuszcza taką możliwość, jednak osoba kupująca musi być świadoma, że nabywa mieszkanie obciążone hipoteką lub nieruchomość, na której ciąży dług innego rodzaju.
Jeśli jesteśmy właścicielami lokalu obciążonego hipoteką, to nie musimy czekać z jego sprzedażą do momentu, aż dług zostanie spłacony. Mieszkanie warto sprzedać w chwili, gdy przestaje nam być potrzebne i zaczyna przynosić straty. Część Polaków decyduje się na dokonanie takiej transakcji, aby pozyskać środki na spłatę długu.
Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką jest dość powszechną praktyką, chociaż osoby niedoświadczone mogą obawiać się tego typu transakcji. Co prawda zbycie zadłużonego lokalu wymaga dopełnienia pewnych formalności, ale możemy poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie lub poprosić o pomoc osobę z większym doświadczeniem. Część sprzedających uważa, że znalezienie kupca na zadłużone mieszkanie będzie bardzo trudne, jednak nieruchomości z hipoteką już nie odstraszają osób marzących o swoim własnym M.
Jak przebiega proces sprzedaży zadłużonej nieruchomości?
Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką jest coraz częstszą praktyką. Jak sprawdzić, czy interesująca nas nieruchomość jest zadłużona? Wystarczy zajrzeć do działu IV księgi wieczystej. Jeśli znajdują się w nim wpisy, oznacza to, że hipoteka lokalu została obciążona zobowiązaniem – prawdopodobnie wobec banku. Wysokość zadłużenia widniejąca we wpisie nie zmienia się przez cały okres spłaty kredytu, dlatego sama informacja znajdująca się w księdze wieczystej nie wystarczy, aby ustalić wysokość zobowiązania.
Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką będzie możliwa tylko wtedy, gdy właściciel zwróci się do banku z prośbą o wydanie zaświadczenia przedstawiającego wysokość zadłużenia z tytułu kredytu oraz numer rachunku technicznego służącego do spłaty zobowiązania. Bank musi także pisemnie zobowiązać się do wydania zgody na wykreślenie hipoteki po spłacie całości kredytu.
Nowy właściciel nie musi się obawiać, że po zakupie nieruchomości dług spoczywający na hipotece przejdzie na niego. Już w trakcie umowy przedwstępnej należy zaznaczyć, że kupujący przeleje do banku kwotę odpowiadającą zadłużeniu z zaświadczenia. Wspomniana transza stanowi część ceny nieruchomości. Reszta powinna trafić w ręce sprzedającego. Po zaspokojeniu roszczeń bank wykreśli hipotekę, a nowy właściciel zyska mieszkanie wolne od obciążeń.
Czy przy sprzedaży zadłużonego mieszkania będą potrzebne dodatkowe dokumenty?
Osoba sprzedająca zadłużoną nieruchomość musi przygotować dokumenty potrzebne do standardowej transakcji, a także kilka dodatkowych zaświadczeń z banku. Wszystkie z nich należy wcześniej przesłać do kancelarii notarialnej oraz zabrać ze sobą na podpisanie umowy sprzedaży. Są to między innymi:
- Podstawa nabycia lokalu – najczęściej jest to umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego, darowizna, akt poświadczenia dziedziczenia, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu,
- Numer księgi wieczystej nieruchomości,
- Dokumenty przedstawiające stan zadłużenia mieszkania,
- Promesa z banku, jeśli na nieruchomości ciąży hipoteka.
Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż zadłużonego lokalu jest nieco bardziej skomplikowana od zbycia nieruchomości nieposiadającej wpisów w dziale IV księgi wieczystej. Niektórzy potencjalni kupcy odczuwają lęk przed nabyciem nieruchomości, na której ciążą zobowiązania. W takim przypadku dotychczasowy właściciel może ich uspokoić, pokazując promesę z banku oraz tłumacząc, w jaki sposób przebiega cała transakcja.
Źródła:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19820190147