Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim? Sprawdź, co warto wiedzieć przed odbiorem
Jeśli szukasz mieszkania z rynku pierwotnego, to z pewnością często spotykasz się z nieruchomościami w stanie deweloperskim. Czy wiesz, jak w rzeczywistości wygląda lokal o tym standardzie wykończenia? Sprawdź, jakie normy powinno spełniać takie mieszkanie i nie daj się oszukać nieuczciwym deweloperom.
Z tego artykułu dowiesz się:
Stan deweloperski, czyli jaki?
Mieszkanie w stanie deweloperskim to dość enigmatyczne określenie, za którym mogą kryć się różne znaczenia. Okazuje się, że polskie prawo w żaden sposób nie reguluje, jak powinien wyglądać taki lokal. Specjaliści od rynku nieruchomości często operują tym terminem – określa on standard wykończenia mieszkania, które jest oddawane przez dewelopera do użytku nabywcy. Niestety, nie oznacza to wcale, że każdy inwestor w taki sam sposób interpretuje definicję stanu deweloperskiego.
Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim powinny charakteryzować się gotowymi tynkami i posadzkami, a także rozprowadzonymi instalacjami. Nabywcy takiego lokalu teoretycznie mogą się do niego wprowadzić po wykonaniu prac malarskich, montażowych, instalatorskich i posadzkowych. Na tym etapie wynajmowanie ekipy budowlanej nie jest już konieczne. Tak mówi teoria, jednak w praktyce bywa zupełnie inaczej. Wiele zależy od tego, jakie zapisy znalazły się w umowie sprzedaży nieruchomości, którą należy podpisać wraz z deweloperem.
Warto dokładnie zapoznać się z dokumentacją załączoną do takiej umowy. Znajdziemy w niej szczegółowe informacje na temat stanu mieszkania, które trafi w nasze ręce. Niektórzy inwestorzy oferują tzw. podwyższony stan deweloperski, który stanowi opcję pośrednią pomiędzy mieszkaniem wykończonym a niewykończonym. Inni przedsiębiorcy oferują szerokie pakiety z dodatkowymi opcjami do wyboru. Potencjalni kupcy mogą podjąć negocjacje z deweloperem – istnieje duża szansa, że taka rozmowa pozwoli na wynegocjowanie korzystniejszych warunków.
Jakie prace powinny być wykonane w mieszkaniu w stanie deweloperskim?
W jaki sposób możemy rozpoznać, że inwestor rzeczywiście proponuje nam mieszkanie w stanie deweloperskim? Nieuczciwy sprzedawcy mogą używać tego terminu jako wabika na naiwnych klientów – w końcu prawo nie nakłada na nich obowiązku trzymania się konkretnych wytycznych. Większość lokali w tym stanie charakteryzuje się:
- Tynkami na ścianach i sufitach oraz warstwą białej farby,
- Wylewką podłogową,
- Instalacją elektryczną z gniazdkami,
- Instalacją wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną i grzewczą,
- Zamontowanymi drzwiami wejściowymi oraz oknami z parapetami wewnętrznymi i zewnętrznymi,
- Wykończonym balkonem.
Mieszkanie w stanie deweloperskim może zawierać dodatkowe udogodnienia, chociaż nie jest to wymagane. Przyszli właściciele lokali z tarasem lub ogródkiem mogą liczyć na to, że wykonawca wyłoży za nich posadzkę oraz uporządkuje teren przygotowany do własnej aranżacji. Niektórzy deweloperzy odgradzają przestrzeń pomiędzy ogródkami przy pomocy niskiego płotka lub żywopłotu. Szczegółowy zakres prac powinien znajdować się w umowie sprzedaży. Należy pamiętać, że stopień wykończenia inwestycji ma bezpośredni wpływ na jakość oraz koszt materiałów, które musimy zakupić i wykorzystać przed wprowadzeniem się do własnego M. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą dewelopera, aby określić, czy zmieścimy się w zakładanym budżecie.
Czy warto kupować mieszkanie w stanie deweloperskim?
Przyszli właściciele mieszkania często zastanawiają się, czy lepiej kupić nieruchomość w stanie deweloperskim, czy lokal wykończony pod klucz. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Mieszkanie do własnej aranżacji wiąże się z niższym kosztem zakupu – to dobra informacja dla osób o ograniczonym budżecie oraz dla tych, którzy chcą samodzielnie zaprojektować miejsce do życia. Na tym etapie możemy bez problemów usuwać lub stawiać ściany działowe, co pozwala na stworzenie otwartej przestrzeni lub wydzielenie dodatkowego pokoju. Kupcy, którzy potrafią samodzielnie wykończyć mieszkanie, mogą liczyć na spore oszczędności, ponieważ opłaty związane z doprowadzeniem nieruchomości do tzw. stanu pod klucz zawsze są wyższe.
Niestety, lokal w stanie deweloperskim nie będzie gotowy do zamieszkania zaraz po przekazaniu kluczy. Jego właściciele będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czeka ich sporo pracy, zanim wprowadzą się do swojego nowego gniazdka. Poszczególne etapy remontu powinny być uporządkowane i dobrze skoordynowane. Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim często okazuje się droższe, niż początkowo zakładaliśmy – większość ludzi ma tendencję do zaniżania kosztów takich prac, a rosnące ceny materiałów nie ułatwiają wyliczeń.
Każda osoba poszukująca mieszkania musi sobie sama odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupować nieruchomość w stanie deweloperskim. Dla niektórych z nas będzie to najlepsza opcja, jednak inni docenią wygodę związaną z zakupem lokalu pod klucz. Warto zastanowić się, jak wysoki jest nasz budżet, kiedy musimy wprowadzić się do nowego mieszkania i czy zależy nam na samodzielnej aranżacji przestrzeni. Każdy z tych czynników może wpłynąć na podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru stopnia wykończenia nieruchomości.
Źródła:
- https://www.morizon.pl/blog/stan-deweloperski-domu-i-mieszkania/
- https://obido.pl/odkrywaj/co-obejmuje-stan-deweloperski-domu-i-mieszkania.html