Jak wyremontować mieszkanie pod wynajem?

Stylowe mieszkanie na wynajem
Jak wykonać remont w mieszkaniu na wynajem?, fot. Cinematographer
ikona podziel się
Opublikowano: 28.04.2024 r., 19:03 | Autor: Ewa Majkusiak
Mieszkanie na wynajem powinno spełniać oczekiwania najemcy, a nie właściciela. To kluczowa zasada, którą trzeba brać pod uwagę w trakcie remontu. Uniwersalne rozwiązania, minimalistyczny styl i praktyczne rozwiązania, to absolutne podstawy. Sprawdź kilka dodatkowych zasad i wyremontuj mieszkanie, które wynajmie się w kilka godzin!

Nie korzystaj z własnego gustu – wybieraj neutralne rozwiązania

Mieszkanie na wynajem to lokal, w którym mają dobrze czuć się najemcy. To najważniejsza zasada, która powinna wpływać zarówno na etap wybierania nieruchomości, jak i w trakcie remontu. Choć właściciel z pewnością ma swój gust, nie powinien być on widoczny w projekcie mieszkania lub pokoi na wynajem – zarówno ten krótko-, jak i długoterminowy.

Najlepszym rozwiązaniem są neutralne wybory. Jasne, np. białe lub kremowe ściany, niewielka ilość funkcjonalnych mebli, dobrej jakości oświetlenie i zrezygnowanie z niepotrzebnych dodatków pozwolą nowym lokatorom łatwo przystosować mieszkanie do indywidualnych potrzeb. W lokalach na wynajem warto unikać intensywnych kolorów, mebli utrzymanych w bardzo konkretnym, dominującym stylu, a także bibelotów czy roślin. Dobrą praktyką jest ograniczenie elementów tekstylnych – zasłon, dywanów czy narzut. Trudno utrzymać je w idealnej czystości pomiędzy lokatorami, a wiele osób nie będzie nimi w ogóle zainteresowana. Jeśli najemny preferują duże ilości przytulnych dodatków, z pewnością chętnie dobiorą je na własną rękę.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy zakup mieszkania pod wynajem się opłaca, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Określ grupę docelową i zadbaj o ważne dla niej elementy

Remontując mieszkanie na wynajem, warto przeanalizować, do kogo kieruje się ofertę. Jeśli jest to kawalerka w centrum miasta, która prawdopodobnie będzie wynajęta jednej, pracującej osobie, warto zadbać o wygodne miejsce do spania, pojemną szafę i dobrze zagospodarowany aneksu kuchenny. W przypadki mieszkania dwu lub trzypokojowego można spodziewać się rodziny z dziećmi. W takiej sytuacji istotne może być np. zadbanie o więcej niż jedno łóżko. Świetnie sprawdzi się także wygodny stół na 4 lub 6 osób, co pozwoli nie tylko przyjąć gości, ale również jeść wspólnie posiłki.

Jeśli dane mieszkanie jest podzielone na odrębne pokoje, prawdopodobnie będzie wynajmowane uczniom, studentom lub osobom pracującym. W takim przypadku kluczowe jest umieszczenie w każdym pokoju biurka. Sprawdzi się przede wszystkim do nauki, ale również w roli stołu, przy którym można swobodnie spożywać posiłki. Kuchnia w mieszkaniu studenckim powinna być dopasowana do potrzeb większej liczby mieszkańców. Warto zadbać o długi, wygodny blat i sporą liczbę szafek, tak aby każdy lokator miał swoją.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje remont mieszkania, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Mieszkanie na wynajem z kluczami dla nowych lokatorów
O czym pamiętać remontując mieszkanie na wynajem?, fot. Elena

Postaw na minimalizm i kluczowe elementy – mniej znaczy więcej

Minimalizm w mieszkaniu na wynajem jest sprawą kluczową. Oprócz unikania nadmiernej ilości kolorów i wzorów powinien przejawiać się w funkcjonalności. Jeśli decydujemy się na zakup kanapy do pokoju dziennego, warto wybrać model rozkładany – da najemcom więcej możliwości. Szafa w przedpokoju lub sypialni powinna być pojemna, tak aby móc zmieścić w niej nie tylko ubrania, ale również zapasowe koce, pościel czy walizki.

Zadbanie o podstawowe elementy mieszkania, to także kwestia łazienki. W lokalu na wynajem powinna być pralka – dzięki temu lokator nie musi kupować swojej, która w razie przeprowadzki stanie się dużym kłopotem. Również kuchnia powinna być wyposażona w podstawowe sprzęty, takie jak kuchenka i lodówka. Remontując kuchnię i łazienkę w mieszkaniu na wynajem, warto wybrać materiały, które można łatwo utrzymać w czystości. Dzięki temu nowi lokatorzy są w stanie porządnie wyczyścić i zdezynfekować newralgiczne sprzęty.

Jeśli chcesz wiedzieć, co jest droższe – remont mieszkania z rynku wtórnego, czy w stanie deweloperskim, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://www.morizon.pl/blog/aranzacja-mieszkania-na-wynajem/
  • https://wynajmistrz.pl/jak-wyremontowac-mieszkanie-na-wynajem/
  • https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jak-urzadzic-mieszkanie-pod-wynajem/1599/
  • https://www.bezpiecznemieszkania.pl/articles/jak-dobrze-wyremontowac-mieszkanie-na-wynajem
  • https://cennikremontow.pl/jak-wyremontowac-mieszkanie-wynajem/
  • https://budownictwo.pl/artykul/jak-wyremontowac-mieszkanie-na-potrzeby-wynajmu-116748
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto