Jak zaoszczędzić na zakupie mieszkania? Pamiętaj o TYCH ukrytych kosztach!
Planujesz zakup mieszkania lub domu? Czy wiesz, w jakim przedziale cenowym operować, aby zamknąć się w ustalonym budżecie? Uważaj na ukryte koszty, które będą Ci towarzyszyć na każdym etapie transakcji! Zobacz, ile może Cię kosztować kupno nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kupujesz mieszkanie? Będziesz płacić nie tylko właścicielowi
Osoby kupujące nieruchomość powinny liczyć się z tym, że cena transakcyjna mieszkania nie jest jedynym wydatkiem, jaki musi ponieść przyszły właściciel lokalu. Umowa sprzedaży nieruchomości zawsze przyjmuje formę aktu notarialnego, a strona kupująca zwyczajowo ponosi koszty wizyty w kancelarii notarialnej. Okazuje się, że jest to niemały wydatek. Maksymalna taksa pobierana przez notariusza może wynieść 1010 złotych wraz z 0,4% nadwyżki dla wartości transakcji przekraczającej 60 tysięcy złotych. Opłata bywa jeszcze wyższa, jeśli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość kosztująca ponad milion złotych. Zasada jest prosta – im droższy lokal kupujemy, tym większa będzie taksa notarialna.
Część nabywców decyduje się na kupno mieszkania za pośrednictwem agencji nieruchomości. Pomoc profesjonalisty zabezpieczy nasze interesy, jednak w wielu przypadkach będzie generowała dodatkowe koszty. Prowizja pobierana przez pośredników nie jest odgórnie ustalona. W zależności od modelu współpracy oraz wartości transakcji agenci pobierają wynagrodzenie w wysokości 1,5-7% ceny mieszkania. Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu kosztów, powinniśmy zrezygnować z usług pośrednika – warto jednak pamiętać, że dobry doradca spróbuje w naszym imieniu wynegocjować niższą cenę sprzedaży, co w ostatecznym zestawieniu może się dla nas okazać korzystnym rozwiązaniem.
Podatki – opłaty, które nie sposób ominąć
Osoby kupujące mieszkanie z rynku pierwotnego muszą opłacić podatek VAT. Czasem nabywcy nie są tego świadomi, ponieważ uczciwi deweloperzy zawsze podają cenę brutto, czyli kwotę z naliczonym VAT-em. Jeśli sprzedający kusi klientów stawką netto, to osoby kupujące mogą się srogo rozczarować, ponieważ ostateczna cena domu lub mieszkania będzie wyższa. Stawka podatku VAT różni się w zależności od powierzchni lokalu. Mieszkania mające mniej niż 150 m2 podlegają ośmioprocentowej daninie, a na większych lokalach ciąży podatek w wysokości 23%.
Nieruchomości z rynku wtórnego także są obciążone podatkiem. W tym przypadku nie mówimy o stawce VAT, a o podatku od czynności cywilnoprawnych, nazywanym potocznie PCC. Kupujący musi go opłacić u notariusza tuż po podpisaniu umowy sprzedaży nieruchomości. Podatek PCC przy zakupie mieszkania wynosi 2% ceny transakcyjnej, co oznacza, że świeżo upieczony nabywca lokalu będzie musiał zostawić w kancelarii notarialnej od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych więcej. Warto wziąć pod uwagę inne, dodatkowe koszty ponoszone podczas zawierania umowy sprzedaży. Należą do nich na przykład:
- odpis aktu notarialnego,
- podatek od czynności cywilnoprawnych za wpis do księgi wieczystej nieruchomości,
- założenie księgi wieczystej nieruchomości,
- dokonanie wpisu w księdze wieczystej,
- opłaty sądowe.
Mieszkanie na kredyt? Czekają cię kolejne wydatki
Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że coraz więcej Polaków musi posiłkować się kredytem hipotecznym, aby sfinansować zakup mieszkania lub domu. Korzystanie z tej opcji wiąże się z kolejnymi ukrytymi kosztami, których jest naprawdę sporo. Oprocentowanie kredytu to oczywisty wydatek, na który nastawia się każdy kupujący. Część osób zaciągających zobowiązanie może nie zdawać sobie sprawy, że zakup mieszkania za pośrednictwem kredytu hipotecznego wygeneruje kilka jednorazowych opłat.
Bank obciąży nas kosztami sporządzenia operatu szacunkowego, który jest niezbędny do pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego. Kupujący poniesie także koszty prowizji bankowej oraz opłat przygotowawczych. Banki wymagają, aby przyszły właściciel nieruchomości zakupił polisę mieszkaniową. Jest to kolejny wydatek, o którym raczej nie myślimy podczas poszukiwań domu, jednak ostatecznie i tak będziemy go ponosić.
Warto pamiętać, o tym, że cena, którą ustalimy z właścicielem mieszkania, nigdy nie będzie równa całkowitym kosztom transakcji. Kupujący musi doliczyć do swojego budżetu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych przeznaczonych na pokrycie kosztów notarialnych, sądowych, czy bankowych.
Źródła:
- https://rankomat.pl/nieruchomosci/koszty-dodatkowe-przy-zakupie-nieruchomosci
- https://www.umowadeweloperska.pl/strefa-wiedzy/dodatkowe-koszty-przy-zakupie-mieszkania/
- https://www.17bankow.com/poradniki/884/koszty-zakupu-nieruchomosci