Jak zwiększyć wartość mieszkania lub domu przed sprzedażą?

Remont mieszkania na sprzedaż
Jak podmieść wartość domu przed planowaną sprzedażą?, fot. 07photo
ikona podziel się
Opublikowano: 25.04.2024 r., 13:10 | Autor: Ewa Majkusiak
Wysoka wartość nieruchomości, zarówno domu, jak i mieszkania pozwala intratnie ją sprzedać. Co jednak zrobić, jeśli nie jest ona dobrze wyceniana? Jak zadbać o zwiększenie atrakcyjności budynku? Sprawdź nasze rady i zadbaj o wygląd i kwestie prawne nieruchomości!

Co wpływa na wartość nieruchomości? Zasady określania ceny

Pierwszym krokiem do satysfakcjonującej sprzedaży każdej nieruchomości, zarówno domu, mieszkania, jak i lokalu usługowego jest świadome określenie jej wartości. Pozwala to rozeznać się w możliwościach i przeanalizować realne sposoby na jej podniesienie. Aktualny stan wartości danego domu zawiera kilka kluczowych składowych, na które właściciel nie ma wpływu. Przede wszystkim jest to okolica, w jakiej znajduje się budynek. Również panujące trendy na rynku nieruchomości mogą wpływać na wartość domu, mimo że, nie da się w nie ingerować.

Bardzo ważną kwestią jest stan techniczny budynku. O ile w przypadku domów jednorodzinnych jest to kwestia, w którą choć częściowo można ingerować, o tyle w mieszkaniach nie ma takiej możliwości. Warto więc zadbać o stan techniczny bezpośrednio lokalu. Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż zaleca się wykonanie przeglądu wszystkich znajdujących się w niej instalacji oraz w razie wykrycia awarii – dokonania koniecznych napraw. Choć wydaje się to zbędną inwestycją w budynek, który przeznaczony jest na sprzedaż, nawet drobne usterki są w stanie znacząco obniżyć jego wartość.

Na cenę mieszkania wpływa przede wszystkim metraż, rok budowy, ale również rozkład pomieszczeń, kondygnacja oraz standard wykończenia. Bardzo ważne są także kwestie estetyczne – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybudować dom na działce siedliskowej, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Jak wpłynąć na atrakcyjność domu lub mieszkania?

Atrakcyjność domu lub mieszkania ma ogromny wpływ na proces sprzedaży oraz szukania potencjalnego kupca. Największy wpływ na wartość nieruchomości mają 4 kwestie – tereny zielone wokół budynku, stan techniczny (elementów stałych, takich jak okna), stan elewacji oraz wnętrz.

Chcąc zwiększyć atrakcyjność domu lub mieszkania warto zadbać o każdy z nich, nawet jeśli tylko w małym stopniu. Usunięcie usterek, staranne porządki i zadbany ogród dają wrażenie schludności, której nowi właściciele szukają. Im bardziej zaniedbana będzie działka i sam budynek, tym większy koszt i nakład czasowy będzie konieczny, aby móc się wprowadzić. Może to skutecznie odstraszać nabywców.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje ar działki budowlanej na wsi, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Przygotowanie nieruchomości na sprzedaż
Zasady remontowania nieruchomości na sprzedaż, fot. hunter76

Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie w przypadku nieruchomości na sprzedaż niejednokrotnie wpływa na decyzję o zakupie. Potencjalny nabywca musi być w stanie wyobrazić sobie swoją rodzinę w tym domu – jeśli będzie on skrajnie zaniedbany, nieuporządkowany i nieestetyczny, będzie to o wiele trudniejsze. W efekcie nawet atrakcyjnie zlokalizowana czy sprawna technicznie nieruchomość może długo czekać na ostatecznego kupca.

Chcąc poprawić pierwsze wrażenie, warto zadbać o 3 podstawowe obszary – zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Pierwszym z nich jest zadbanie o front domu. Wyczyszczona elewacja, usunięte przedmioty osobiste, czy sprzęt ogrodniczy od razu poprawiają wygląd budynku. Drugim krokiem jest zadbanie o ogród. Nie musi być on perfekcyjny, lecz warto skosić trawę, wyrzuć stare fragmenty roślin czy rozrośnięte chwasty. Dzięki temu nabywcy będą w stanie w pełni zobaczyć możliwości, jakie da im zakup działki. Trzecim krokiem jest uprzątnięcie wnętrza domu. Zarówno do zdjęć, jak i podczas umówionych spotkań z potencjalnymi kupcami warto zadbać o prezencję mieszkania – czyste okna, dobre oświetlenie i wytarte kurze to ogromna zmiana małym kosztem.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy domek pod miastem jest bardziej atrakcyjny niż mieszkanie w mieście, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://www.domiporta.pl/informacje/a/jak-podniesc-wartosc-domu-przeznaczonego-na-sprzedaz-3987
  • https://www.aluhaus.com.pl/jak-zwiekszyc-wartosc-domu-lub-mieszkania/
  • https://promur.pl/jak-szybko-i-niedrogo-podniesc-wartosc-domu-przed-sprzedaza/
  • https://www.money.pl/gospodarka/co-wplywa-na-wartosc-nieruchomosci-jak-sprzedac-i-nie-stracic-6750039804709696a.html
  • https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jak-poprzez-wykonczenie-mieszkania-zwiekszyc-jego-wartosc/11074/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto