Jakie są oznaczenia gruntów? Sprawdzamy
Kupno działki pod budowę zwykle wiąże się z koniecznością dopięcia różnych formalności. Zanim jednak zdecydujesz się kupić działkę dla wymarzonego domu, przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdź, do czego przeznaczony jest grunt. Bardzo ważne jest również sprawdzenie sąsiednich działek. Najprostszym sposobem będzie rozszyfrowanie oznaczeń gruntów, które znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest ewidencja gruntów?
Na podstawie przepisów prawnych jednostki administracyjne mają obowiązek prowadzić ewidencję gruntów na podstawie ich klasyfikacji. Aby je sklasyfikować, na plan miejscowego zagospodarowania miejskiego oraz mapy terenu nanosi się specjalne oznaczenia. Mają one za zadanie ułatwić rozeznanie w działkach wydzielonych na konkretnym obszarze.
Zanim zdecydujesz się na zakup działki, powinieneś dowiedzieć się więcej o ewidencji gruntów i budynków. To publiczny rejestr nieruchomości, który jest taki sam dla całego kraju. Dzięki niemu możliwe jest gromadzenie danych, a także ich aktualizacja lub wykonywanie poszczególnych czynności prawnych. Ewidencję na prawach powiatu prowadzi starostwo powiatowe oraz miasto.
Odpowiednie oznakowanie gruntów umożliwia dogłębne zapoznanie się z przeznaczeniem danych ziem, a także ustalenie stawek podatkowych. Oznakowanie jest dużą wygodą dla osób zainteresowanych kupnem działki, ponieważ mogą oni zapoznać się z informacjami – chociażby najważniejszymi, czyli do czego przeznaczona jest interesująca ich ziemia. Dzięki ewidencji można dowiedzieć się więcej również o sąsiadujących działkach, co pozwala świadomie podejmować decyzje o ewentualnym zakupie ziemi. Nie da się ukryć, że osoby chętne na zakup działki rekreacyjnej raczej unikają gruntów np. położonych przy ruchliwej drodze. Nie interesują ich też działki przemysłowe.
Kwestie związane z ewidencją gruntów i budynków reguluje prawo geodezyjne i kartograficzne, a dokładnie ustawa z dnia 17 maja 1989 roku (Dz. U. 1989 nr 30 poz. 163). Ważnym dokumentem, na który warto zwrócić uwagę, jest również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 września 2017 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U/ 2017 poz. 1990).
Co znajduje się w ewidencji dotyczącej gruntów? Klasyfikacja gruntów
W przypadku samych gruntów w ewidencji mamy następujące informacje ich dotyczące: położenie, powierzchnia, rodzaj klas bonitacyjnych raz użytków gruntowych. W ewidencji dotyczącej gruntów jest oznaczenie księgi wieczystej, która prowadzona jest dla konkretnej nieruchomości gruntowej. Może być to również zbiór dotyczący dokumentów danego gruntu.
W ewidencji znajdują się m.in. dane dotyczące gruntu oraz informacje, które wskazują właściciela nieruchomości. Znaleźć też w niej można dane osób władających nieruchomością na zasadach samoistnego posiadania. Poza tym podane są informacje związane z dzierżawą ziemi i wartość katastralna nieruchomości. W ewidencji widnieje także informacja o granicach działku.
Jeśli chodzi o klasyfikację gruntów, została ona ujednolicona dla całego kraju. Dokładny podział gruntów na rodzaje umieszczono w załączniku nr 6 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Wobec tego możemy podzielić je na sześć podstawowych rodzajów: budowlane, leśne, rolne, inwestycyjne, siedliskowe i rekreacyjne.
Oznaczenia gruntów, krok po kroku
Do wymienionych wyżej sześciu rodzajów należą też konkretne podgrupy. Każda działka powinna mieć wobec tego swoje odpowiednie oznaczenie w dokumentach. Dzięki temu podczas przeglądania dokumentu możliwe jest łatwiejsze rozpoznanie przeznaczenia gruntu. Jeśli chodzi o działki budowlane, w ewidencji gruntów oznaczone są one następujący sposób:
- B – tereny mieszkaniowe
- Ba – obszary przemysłowe
- Bi – inne tereny zabudowane
- Bp – miejskie tereny niezabudowane / w trakcie zabudowy
- Bz – strefy rekreacyjno-wypoczynkowe
W miejscowym planie zagospodarowania znaleźć można również następujące oznaczenia, które dotyczą działek budowlanych:
- MN – zabudowa jednorodzinna
- MW – zabudowa w budownictwie wielorodzinnym
- U – zabudowania usługowe
- UC – budynki handlowe przekraczające 2000 m2
- US – tereny pod budownictwo związane z rekreacją i sportem
Jeśli chodzi o działki leśne, w ewidencji gruntów stosuje się oznaczenie Ls. Oznaczenia działek leśnych w planie zagospodarowania przestrzennego są bardziej rozbudowane. Wyróżniają się następującymi symbolami:
- ZC – cmentarze
- ZD – tereny ogródków działkowych
- ZL – lasy
- ZN – tereny zielone objęte ochroną przyrody
- ZP – tereny zieleni urządzonej
- ZZ – obszary zagrożone powodzią
W przypadku terenów rolnych w ewidencji gruntów oznaczenia wyglądają następująco:
- Br – grunty rolne zabudowane
- Lzr – grunty zadrzewione i zakrzewione w użytkach rolnych
- Ł – łąki trwałe
- Ps – pastwiska trwałe
- R – grunty orne
- S – sady
- W – grunty pod rowami
- Wsr – tereny pod stawami
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dostrzec też można oznaczenia działek, takie jak:
- R – tereny rolnicze
- RM – zabudowa zagrodowa
- RU – tereny obsługi produkcji rolniczej
Warto podkreślić, że nie ma osobnych oznaczeń dla działek inwestycyjnych i sportowo-rekreacyjnych. W dokumentach wykorzystuje się zatem oznaczenia z wymienionych wyżej, które odpowiednio do nich pasują.