Kredyt #naStart wpędzi cię w kłopoty? Na to musisz uważać!

kobieta i mężczyzna zastanawiają się, makieta domu, znak procentów i znak zapytania, Kredyt #naStart może być źródłem wielu kłopotów
Jakie pułapki czekają na osoby ubiegające się o Kredyt #naStart?, fot. taniasv/Drobot Dean
ikona podziel się
Opublikowano: 07.05.2024 r., 20:24 | Autor: Barbara Ochman
Wiele wskazuje na to, że program Kredyt #naStart będzie się cieszył szczególnie dużym powodzeniem wśród młodych Polaków, którzy marzą o swoim własnym gniazdku. Niestety, część z nich może się poważnie rozczarować. Czy wiesz, że warunki tego programu wcale nie są tak proste, jak początkowo zapowiadano? Zobacz, które zapisy mogą Cię pozbawić dopłat.

Chcesz otrzymać kredyt z zerowym oprocentowaniem? To mało prawdopodobne

Kredyt #naStart ma ułatwić Polakom kupno wymarzonego mieszkania. Chociaż wejdzie on w życie dopiero za kilka miesięcy, to już dziś wiemy, że nowy program, pomimo szumnych zapowiedzi, prawdopodobnie nie będzie wiązał się z rewolucyjnymi zmianami na rynku nieruchomości. Jedną z jego konsekwencji będzie zapewne wzrost cen lokali mieszkalnych, ale ogromna ilość regulacji i wymogów sprawia, że sposób obliczania dopłat do kredytu hipotecznego opiera się na dość niejasnych zasadach.

Pierwszym zaskoczeniem może okazać się flagowy punkt tego programu, czyli kredyt 0%. Wystarczy dokładnie wczytać się w materiały dostępne na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, aby zrozumieć, że dopłaty w wysokości odpowiadającej oprocentowaniu 0% prawdopodobnie obejmą nielicznych beneficjentów programu. Po pierwsze, należy spełnić najważniejszy wymóg, którym jest wielkość gospodarstwa domowego. Oprocentowanie kredytu będzie się różnić w zależności od liczby dzieci:

  • W przypadku gospodarstwa bez dzieci: 1,5%,
  • Dla gospodarstwa z jednym dzieckiem: 1%,
  • Dla dwójki dzieci: 0,5%,
  • Dla trójki lub więcej dzieci: 0%.

Ministerstwo zaznacza, że dopłaty będą obowiązywać przez pierwszych pięć lat w oparciu o wskaźnik publikowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego dla kwartału, w którym zawarto umowę kredytową. Kredyt 0% okaże się możliwy tylko wtedy, gdy wskaźnik BGK będzie taki sam, jak oprocentowanie narzucane przez bank komercyjny. Kredyt #naStart może dotyczyć dopłat do całości lub jedynie do części zobowiązania, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację osób kupujących nieruchomość.

makieta domu, stosy monet, na ich szczycie znaki procentowe, kredyt 0% to przywilej, który będzie zarezerwowany dla nielicznych Polaków
Wysokość oprocentowania zależy od liczby członków w gospodarstwie domowym, fot. Fokussiert

Zarabiasz w obcej walucie? Nie licz na dopłaty!

Chociaż Kredyt #naStart jest adresowany do szerokiego grona Polaków, to nawet spełnienie wymagań formalnych co do wielkości gospodarstwa domowego, dochodów, czy wysokości zobowiązania nie wystarczy, aby otrzymać dopłaty. Co prawda z programu mogą skorzystać nawet osoby prowadzące gospodarstwo domowe poza terytorium kraju, jednak przynajmniej jeden z kredytobiorców musi posiadać polskie obywatelstwo. Niestety, rodacy pracujący za granicą prawdopodobnie nie otrzymają dopłat, ponieważ zgodnie z zaleceniami KNF, kredyt powinien być udzielany w walucie, w której kredytobiorca osiąga większość dochodu. Z programu skorzystają wyłącznie osoby, które ubiegają się o kredyt w polskich złotych.

Obywatelom Polski zarabiającym w innej walucie trudno będzie spełnić warunki programu. Jest to kolejna grupa, która nie skorzysta z Kredytu #naStart, niezależnie od rozmiarów gospodarstwa oraz osiąganych dochodów. Warto dokładnie zapoznać się z dodatkowymi zapisami zamieszczonymi w projekcie ustawy, ponieważ niektóre punkty okazują się zaskakujące.

Popularne błędy, które mogą Cię sporo kosztować

Samo zakwalifikowanie się do programu nie oznacza jeszcze, że rzeczywiście przez pięć lat będziemy otrzymywać dopłaty do kredytu. Lista okoliczności prowadzących do utraty tego przywileju jest całkiem długa i momentami niezwykle restrykcyjna. Większości z nas nie dziwi fakt, że prawo do dopłat wygasa w momencie zbycia nieruchomości. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mieszkanie przechodzi w ręce drugiego ze współkredytobiorców wraz z rozszerzeniem wspólności ustawowej.

Szczególną ostrożność powinni zachować kredytobiorcy, którzy chcą w przyszłości rozwijać swój biznes. Okazuje się, że prawo do otrzymywania dopłat może wygasać w momencie, kiedy nieruchomość przestanie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe i stanie się miejscem prowadzenia działalności. Z kredytu na preferencyjnych warunkach może nas wykluczyć także nabycie innej nieruchomości, chyba że doszło do niego w drodze dziedziczenia.

Mieszkania zakupione przy pomocy Kredytu #naStart nie powinny być wynajmowane ani w całości, ani w części. Osoby, które zdecydowałyby się na udostępnienie jednego pokoju lub całego lokalu najemcy, straciłyby prawo do korzystania z programu. Na szczęście ten błąd da się naprawić – jeżeli nieruchomość była wynajmowana przez mniej niż trzy miesiące, to możemy wnioskować o ponowne przyznanie dopłat.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/kredyt-mieszkaniowy-nastart-na-sciezce-legislacyjnej
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto