Kto płaci za płot między sąsiadami? Czy masz prawo domagać się zwrotu kosztów?
Płot między sąsiadami często bywa powodem kłótni. Okazuje się, że nawet nie wiemy, kto tak naprawdę powinien płacić za postawienie ogrodzenia między nimi. Co w przypadku, jeśli to ty chcesz postawić płot? Czy masz prawo domagać się zwrotu kosztów od sąsiada? Sprawdź, co na ten temat mówi prawo.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przepisy a budowa płotu między sąsiadami
Kupiłeś nową działkę? Niestety, w takich miejscach często pojawiają się różne problemy – zwłaszcza jeśli tuż obok mieszkają już inni ludzi. Przysłowiową „kością niezgody” bywa płot. Sąsiedzi czasami spierają się o to, jak powinien wyglądać. Dużo wątpliwości budzi też koszt ogrodzenia i fakt, kto za nie zapłaci.
Niektórzy sądzą, że powinna obowiązywać reguła tzw. prawej strony, czyli każdy sąsiad buduje ogrodzenie od ulicy i z prawej strony, patrząc od frontu. Reguła zupełnie się jednak nie sprawdza, zwłaszcza że nie ma jej opisanej w aktualnych przepisach prawa. Ciężko więc, aby wyegzekwować zastosowanie się do niej od obu stron.
Pojawia się również kolejny problem – płot, który z każdej strony wygląda inaczej. Dotyczy to sytuacji, gdy kupujemy działkę pomiędzy zagospodarowanymi, ogrodzonymi już posesjami. Chcesz postawić płot, ale nie spełnia on warunków określonych w przepisie prawa? W takim przypadku trzeba liczyć się z możliwymi konsekwencjami (np. koniecznością przesunięcia, rozebrania, a nawet przebudowy ogrodzenia). Najlepiej dostosować się do miejscowego planu zagospodarowania albo decyzji o warunkach zabudowy, aby nie mieć kłopotu.
Czy masz prawo domagać się zwrotu kosztów za płot?
W przepisach prawa brak jest ściśle uregulowanej kwestii dotyczącej finansowania budowy ogrodzenia. Warto odnieść się do dwóch punktów art. 154 Kodeksu cywilnego, na które ewentualnie można się powoływać, jeśli będziemy chcieć zwrotu kosztów za płot od sąsiada.
- Mury, płoty, rowy, miedze i inne tego typu ogrodzenia znajdujące się na granicy sąsiadujących gruntów służą do użytku wspólnego.
- Korzystający z murów czy ogrodzeń sąsiedzi powinni wspólnie ponosić koszty ich utrzymania.
Obowiązek nie dotyczy jednak kosztów stawiania nowego ogrodzenia. W takiej sytuacji nie będziemy mieć podstaw prawnych do tego, aby obciążyć sąsiada kosztami, które ponieśliśmy w związku z budową nowego płotu – zwłaszcza jeśli sąsiad nie zgodził się na ogrodzenie.
Warto w tym miejscu powołać się na art. 144 Kodeksu Cywilnego, który mówi o zakazie immisji – działań, które zakłócają korzystanie z sąsiedniej nieruchomości ponad przeciętną miarę wynikającą z przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Jeśli płot w uciążliwy sposób wpływa na posesję obok, sąsiad może mieć podstawy do zgłoszenia sprzeciwu.
Płot między sąsiadami – powinieneś to wiedzieć!
Płot powinien zapobiegać naruszaniu własności prywatnej. Koszt jego postawienia dotyczy więc osób, których prywatność chroni właśnie takie ogrodzenie. Jeśli właściciel nieruchomości, który zamierza postawić ogrodzenie, nie dogada się z sąsiadem, będzie musiał sam zapłacić za inwestycję.
Oczywiście można spróbować wynegocjować współfinansowanie budowy płotu od sąsiada. Można też wyegzekwować zrzutkę na przyszłe naprawy i remonty. Co w przypadku, jeśli kwestia dotyczy zniszczenia starego ogrodzenia i zbudowania nowego płotu w jego miejsce? Koszt poniesie osoba, która zamierza to zrobić. Sąsiad może niekoniecznie chcieć zniszczenia starego ogrodzenie.
Nie potrzebujesz zgody sąsiada, aby postawić płot na granicy. Musi on jednak znajdować się na twoim terenie, a jego elementy nie mogą nachodzić na ziemię sąsiada. Jeśli ogrodzenie wchodzi na jego grunt, wówczas sąsiad musi wyrazić zgodę na to, abyś mógł je wybudować. Jeśli nie zgodzi się na płot, możesz zostać zmuszony do jego przesunięcia lub całkowitego demontażu. Uważaj, bo w skrajnych przypadkach sąsiad sam może rozebrać ogrodzenie i obarczyć cię kosztami związanymi z demontażem.
Zanim postawisz cokolwiek na granicy działek, zapytaj sąsiada o zgodę i spisz z nim stosowną umowę. W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo się w sytuacji, gdyby sąsiad niespodziewanie zmienił zdanie. Inwestycja związana z budową ogrodzenia okazuje się korzystna dla obu stron? Spróbuj wynegocjować podział kosztów. Jeśli sąsiad jest ugodowy, możliwe, że zgodzi się na takie rozwiązanie. Zawsze warto spróbować.