Najem mieszkania w dobrej cenie? W tych miastach jest to możliwe!

mieszkanie na wynajem, kobieta trzymająca klucze do domu, najem mieszkania w atrakcyjnej cenie jest możliwy przede wszystkim w mniejszych miastach
Stawki za wynajem mieszkania zaczynają spadać, fot. Photocreo Bednarek/Krakenimages.com
ikona podziel się
Opublikowano: 16.05.2024 r., 14:48 | Autor: Barbara Ochman
Jeszcze całkiem niedawno przeciętny czynsz najmu w największych polskich miastach był taki wysoki, że część rodaków musiała decydować się na ciągłe wyrzeczenia, aby zapewnić sobie oraz swojej rodzinie dach nad głową. Wygląda na to, że kryzys na rynku najmu został już zażegnany. Inwestorzy powoli obniżają swoje stawki, a najemcy mogą wybierać wśród wielu ciekawych ofert.

Mniej nowych ofert – rynek najmu w fazie uśpienia?

Marzec 2024 był pierwszym miesiącem kwartału, w którym odnotowano spadek liczby mieszkań na wynajem. Według raportu z rynku najmu przygotowanego przez serwis Otodom, jeszcze w lutym tego roku baza lokali przystosowanych pod wynajem długoterminowy była większa o około 2%. Chociaż zaczęliśmy dostrzegać pierwsze spadki w ujęciu miesięcznym, to szersza perspektywa udowadnia, że na rynku najmu robi się coraz ciekawiej i różnorodniej. W marcu 2024 oferta mieszkań na wynajem była o około 20% większa niż dwanaście miesięcy wcześniej.

Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem podlega sezonowym wahaniom. W największych Polskich miastach podaż wzrasta mniej więcej w okresie wakacyjnym, kiedy inwestorzy przygotowują się do fali popytu spowodowanej rozpoczynającym się sezonem akademickim. Nieco inaczej jest w miejscowościach turystycznych, gdzie w trakcie sezonu wysokiego część lokali znika z rynku i służy jako mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Tak jest na przykład w Trójmieście, gdzie redukcja dostępnej bazy rozpoczęła się w październiku 2023 i trwa do dzisiaj.

W marcu 2024 tylko trzy duże miasta powiększyły swoją bazę mieszkań na wynajem. Wzrosty zanotowały Kraków, Białystok oraz Rzeszów. Zdecydowana większość lokalnych rynków weszła w fazę okresowego przestoju. W związku ze zbliżającymi się wakacjami najtrudniej wynająć teraz mieszkanie w Trójmieście, jednak baza nieruchomości dość szybko kurczy się także w Olsztynie oraz Opolu, które zanotowało 18-procentowy spadek w porównaniu z lutym 2024.

W których miastach znajdziemy najtańsze mieszkania na wynajem?

Przeciętne stawki ofertowe najmu nieruchomości w ostatnich miesiącach nieznacznie spadają. To wspaniała informacja dla osób, które poszukują mieszkania na wynajem. Dzisiaj wybór jest zdecydowanie większy niż jeszcze dwa lata temu, a stawki stają się coraz atrakcyjniejsze z punktu widzenia lokatorów. Niestety, w miastach wojewódzkich wciąż jest drogo – w najtrudniejszej sytuacji są osoby mieszkające w stolicy, gdzie przeciętny miesięczny czynsz wynosił w marcu 4889 złotych. Na drugim biegunie znajdują się nieco mniejsze miejscowości:

  • Kielce – 1924 zł/miesiąc,
  • Bydgoszcz – 1980 zł/miesiąc,
  • Olsztyn – 2056 zł/miesiąc,
  • Białystok – 2060 zł/miesiąc,
  • Łódź – 2108 zł/miesiąc,
  • Zielona Góra – 2176 zł/miesiąc.

W marcu 2024 największe spadki czynszu w ujęciu miesięcznym zanotowano w Warszawie (-3,6%). Okazuje się jednak, że w zeszłym roku w stolicy wcale nie było taniej. W marcu 2023 warszawianie musieli płacić czynsz średnio o 0,1% niższy niż obecnie. Interesującą sytuację można zaobserwować na przykład w Rzeszowie, gdzie zmiana stawek miesiąc do miesiąca kształtuje się na poziomie -2,4%, jednak w ujęciu rocznym lokalny rynek notuje wzrost cen o 7,7%.

panorama Kielc, comiesięczne obniżki cen wcale nie oznaczają, że czynsze są niższe w ujęciu rocznym
W marcu 2023 najmniej płaciliśmy za wynajem mieszkania w Kielcach, fot. DK-ART

Czy Polacy nadal chcą żyć w mieszkaniach na wynajem?

Eksperci coraz głośniej mówią o tym, że inwestycje w mieszkania na wynajem stają się mniej opłacalne, a Polacy wybierają zakup nieruchomości na kredyt zamiast najmu. Najświeższe statystyki pokazują jednak, że mieszkańcy kraju nad Wisłą wykazują większe zainteresowanie lokalami na wynajem niż rok temu. Wysokim popytem mogą pochwalić się m.in. Łódź i Katowice. Na rynku zaobserwowano za to okresowy spadek zainteresowania, który jest powiązany z sezonowością najmu.

W pierwszym kwartale tego roku Polacy najczęściej poszukiwali 2-pokojowych mieszkań o metrażu wynoszącym 40 m2 lub więcej. Takie lokale cieszą się największym powodzeniem wśród rodaków. Zgodnie ze statystykami, duży potencjał drzemie także w 3-pokojowych lokalach o powierzchni przekraczającej 50 m2.

Mieszkańcy Krakowa, Trójmiasta i Wrocławia byli zainteresowani głównie lokalami, w których miesięczny czynsz nie przekracza 3000 złotych. Poznaniacy nie chcą płacić więcej niż 2500 złotych, z kolei łodzianie preferują mieszkania do 2000 złotych. Potencjalni najemcy z reguły liczą na to, że znajdą nieruchomość w cenie poniżej rynkowych realiów. Jedynie mieszkańcy Rzeszowa są w stanie zapłacić więcej, niż wynosi przeciętna stawka obowiązująca na lokalnym rynku, jednak w zamian za lepsze stawki oczekują trzech pokoi.

Źródła:

  • https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/raport-z-rynku-najmu-marzec-2024
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto