Najlepsze sposoby na zabezpieczenie transakcji sprzedaży nieruchomości - agent podpowiada
Planujesz kupno lub sprzedaż nieruchomości, ale obawiasz się, że padniesz ofiarą oszusta? Transakcje opiewające na wysokie kwoty bywają bardzo stresujące. Na szczęście nad ich bezpieczeństwem czuwa doświadczony notariusz. Czy wiesz, w jaki sposób możesz jeszcze lepiej zabezpieczyć się przed nieuczciwymi działaniami drugiej strony?
Z tego artykułu dowiesz się:
Nie kupuj kota w worku! Na co zwrócić uwagę podczas oględzin mieszkania?
Jeżeli jesteś osobą, która planuje zakup mieszkania, to pamiętaj, aby nie kierować się emocjami. Nie pozwól, by skusiła Cię niska cena, która tylko pozornie może świadczyć o dobrej okazji. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy koniecznie zweryfikować stan prawny i faktyczny nieruchomości. Bez uprzednich oględzin oraz analizy dokumentacji nie powinniśmy podpisywać żadnych umów – jeżeli właściciel nie chce nas wpuścić do sprzedawanego mieszkania, potraktujmy to jako poważny sygnał alarmowy.
Odpowiedzialny nabywca dokładnie zbada księgę wieczystą nieruchomości, a jeśli taka nie została założona, to może zarządzać zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej o przysługującym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Równie ważne jest sprawdzenie podstawy nabycia – może to być na przykład umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego, umowa darowizny lub akt poświadczenia dziedziczenia. Weryfikacja stanu prawnego budynku może obejmować także analizę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy wypisu z rejestru gruntów.
Jeżeli właściciel udostępni nam do wglądu dokumenty i przekonamy się, że stan prawny nieruchomości nie wzbudza podejrzeń, to powinniśmy jeszcze zweryfikować kondycję mieszkania. Warto przyjrzeć się bliżej instalacjom i wyposażeniu. Potencjalny nabywca może sprawdzić, czy budynek nie jest obciążony żadnymi wadami technicznymi – w tym celu warto skorzystać z pomocy fachowca, który posiada uprawnienia budowlane.
Co zrobić, aby druga strona się nie rozmyśliła?
Oglądający zadeklarował chęć zakupu i obie strony doszły do porozumienia odnośnie ceny? To idealny moment, aby zarówno sprzedający, jak i kupujący udowodnili, że zależy im na sfinalizowaniu transakcji. Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na zarezerwowanie nieruchomości jest umowa przedwstępna. Stosuje się ją na przykład wtedy, gdy kupujący nie może natychmiast przystąpić do umowy przyrzeczonej ze względu na konieczność uruchomienia kredytu hipotecznego, a właściciel potrzebuje czasu na uzyskanie wszystkich dokumentów niezbędnych do sprzedaży lokalu. Zabezpieczeniem umowy jest zadatek, który zwyczajowo stanowi 10% ceny transakcyjnej, jednak może być też większy lub mniejszy – ostateczna kwota zależy tylko od ustaleń stron umowy.
Inną formą zabezpieczenia transakcji jest wpłacenie depozytu notarialnego. Stosuje się go w momencie, gdy strona kupująca dysponuje pieniędzmi na zakup nieruchomości. Przyszły nabywca wpłaca do depozytu kwotę ceny sprzedaży, która trafi do właściciela dopiero po podpisaniu umowy w formie aktu notarialnego. To bardzo bezpieczna metoda przekazania pieniędzy – notariusz sporządza protokół z przyjęcia gotówki, a kupujący może określić warunki, na jakich dana kwota zostanie dostarczona drugiej stronie umowy. Środki pieniężne nie będą przechowywane w kancelarii notarialnej, tylko trafią na specjalne konto bankowe. Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży, pieniądze wrócą do rąk niedoszłego nabywcy. Depozyt notarialny jest wybierany dość rzadko ze względu na dodatkowe koszty oraz fakt, że nie każda kancelaria oferuje taką usługę.
Oświadczenie, dzięki któremu nie padniesz ofiarą oszusta
W umowie sprzedaży nieruchomości, a także w umowie przedwstępnej powinno znaleźć się oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 k.p.c. Osoby, które nie mają większego doświadczenia w sprzedaży lub kupnie nieruchomości, często nie zwracają uwagi na ten paragraf, jednak przepis nazywany potocznie trzema siódemkami doskonale chroni interesy obu stron transakcji.
Dzięki oświadczeniu kupujący zobowiązuje się do dowolnego poddania się egzekucji dotyczącego zapłaty ceny sprzedaży. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy po podpisaniu umowy, nowy właściciel będzie maksymalnie opóźniał moment przekazania ustalonej kwoty. Ten sam zapis sprawia, że sprzedający jest zobligowany do wydania nieruchomości w ustalonym terminie.
Akt notarialny z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji opatrzony klauzulą wykonalności pozwala na szybkie wyegzekwowanie roszczenia. Pokrzywdzona strona umowy nie musi kierować sprawy na drogę sądową, dzięki czemu procedura ściągnięcia pieniędzy z konta nowego właściciela lub przekazanie mieszkania w ręce kupującego przebiegnie o wiele sprawniej.