Negocjowanie ceny nieruchomości – co zrobić, by właściciel lub deweloper poszedł nam na rękę?
Czy wiesz, jak skutecznie targować się ze sprzedającym? Co zrobić, aby obniżyć cenę mieszkania do satysfakcjonującego poziomu? Zobacz, jakie kwestie warto poruszyć podczas rozmowy z właścicielem lub deweloperem i sprawdź, o czym należy pamiętać, aby negocjacje przebiegały w przyjaznej atmosferze.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak przygotować się do negocjacji ze sprzedającym?
Chcesz kupić mieszkanie, jednak odstrasza Cię wysoka cena? Negocjowanie to powszechna praktyka na rynku nieruchomości. Przyszli nabywcy lokalu zazwyczaj starają się wywalczyć rabat. Zawsze warto porozmawiać z dotychczasowym właścicielem i przekonać go, aby chociaż trochę zszedł z ceny – dzięki temu zaoszczędzimy pewną kwotę, która z pewnością przyda się nam podczas tak ważnej transakcji, jaką jest zakup mieszkania.
Zanim przystąpimy do negocjacji, odpowiedzmy sobie na pytanie, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup nieruchomości. W ten sposób ustalimy próg cenowy i zweryfikujemy, czy akceptacja oferty sprzedającego jest opłacalna. Warto wyznaczyć sobie cel, do którego chcemy dążyć w trakcie prowadzenia negocjacji. Powinien on być realny – na przykład obniżenie ceny ofertowej o 5%. Dzięki temu dowiemy się, czy dyskusja z właścicielem ma jakikolwiek sens.
Należy pamiętać, że negocjacje z prywatnym właścicielem przebiegają zupełnie inaczej niż rozmowa z deweloperem lub agentem nieruchomości. Targowanie się ze sprzedającym, który jest związany z mieszkaniem, bywa nieprzewidywalne, ponieważ w grę wchodzą emocje. Podczas takiej rozmowy należy być taktownym i wykazać się wyczuciem – dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo, że negocjacje przebiegną po naszej myśli.
Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego? Przedstaw solidne argumenty
Chociaż sprzedający i kupujący mają zupełnie inne cele, to nie powinniśmy traktować osoby zasiadającej po drugiej stronie stołu jak wroga. Właściciel mieszkania także dąży do tego, aby jak najszybciej sfinalizować transakcję. Dobry negocjator w prosty sposób przedstawia swoje racje, ale także słucha i szanuje swojego przeciwnika. Warto podpytać właściciela, czy jest skłonny do negocjacji jeszcze przed prezentacją lokalu. Odpowiedź twierdząca będzie dla nas sygnałem, by dobrze przygotować się do rozmowy.
Osoby planujące zakup mieszania z rynku wtórnego zazwyczaj mają ułatwione zadanie. W starszych lokalach znajdziemy wiele elementów, które wymagają remontu lub naprawy, co może być świetnym pretekstem do obniżenia ceny. Zwróćmy uwagę na ściany, grzejniki, okna, drzwi, czy podłogi. Wszelkie zakrzywienia i usterki będą wpływać na wartość mieszkania. Jeżeli nieruchomość wymaga odświeżenia, to można wytłumaczyć właścicielowi, ile wydatków będziemy musieli ponieść jako nowi nabywcy lokalu.
Argumenty związane z remontem nie zawsze trafiają do sprzedających, którzy żyli w mieszkaniu do wielu lat. W takim przypadku warto sięgnąć po fakty, którym nie można zaprzeczyć. Przed przystąpieniem do negocjacji dokonajmy szczegółowego rozeznania rynku – poszukajmy ofert sprzedaży podobnych mieszkań w okolicy. Jeśli znajdziemy ogłoszenia w zbliżonej lokalizacji i w niższej cenie, to zdobędziemy idealny argument, który być może nakłoni właścicieli do obniżenia ceny. Warto mieć jeszcze kilka asów w rękawie, dlatego przygotowując się do spotkania, odpowiedzmy sobie na pytania:
- Jakie są średnie ceny mieszkań na lokalnym rynku?
- Od jak dawna dana oferta czeka na kupca?
- Jakie są plusy i minusy interesującego nas mieszkania?
- Co możemy zaoferować sprzedającemu, aby zechciał obniżyć cenę?
Negocjujesz z profesjonalistą? Jak przekonać go do swoich racji?
Przedsiębiorcy przeprowadzili już setki negocjacji cenowych – ich doświadczenie sprawia, że kupujący znajdują się w trudnej, ale nie przegranej pozycji. Warto wziąć pod uwagę fakt, że deweloperzy zazwyczaj zawyżają cenę ofertową, aby zyskać pole do negocjacji. Część kupujących odczuwa obawy przed konfrontacją z profesjonalistą – to duży błąd! Bardzo często wystarczy po prostu zapytać sprzedającego o rabat, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że deweloper przystanie na naszą prośbę.
Jeżeli sprzedawca nie chce schodzić z ceny, to możemy negocjować w nieco inny sposób. Czasem przedsiębiorcy godzą się, by w ustalonej cenie zawrzeć pewne gratisy, na przykład dodatkowe miejsce postojowe albo darmową komórkę lokatorską. Co prawda deweloperzy zawsze dążą do uzyskania jak największego zysku, jednak oni także mogą zdecydować się na pewne odstępstwa – szczególnie jeśli mają do czynienia ze zdecydowanymi klientami.