Ocieplenie klimatu wpływa na rynek nieruchomości – czy jesteśmy gotowi na te zmiany?
Niektórych zmian klimatycznych nie można już powstrzymać, co oznacza, że społeczeństwo musi się do nich przystosować. Nowa rzeczywistość dotknie także branżę nieruchomości. Jak będzie wyglądać ten rynek za kilkadziesiąt lat, kiedy klimat się ociepli, a pogoda zacznie nas coraz bardziej zaskakiwać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Nowe wymogi to utrudnienie dla deweloperów i prywatnych inwestorów
Wszyscy jesteśmy świadkami zmian wywołanych przez ocieplenie klimatu. Rynek nieruchomości oraz branża budowlana już przygotowują się do nowej rzeczywistości. Utrzymywanie oraz wznoszenie budynków odpowiada dziś za około 40% światowej emisji gazów cieplarnianych, dlatego państwa europejskie dążą do uzyskania zeroemisyjności w tym sektorze. Restrykcyjne normy będą obowiązywać także w Polsce. Deweloperzy oraz inwestorzy prywatni muszą dostosować się do wymogów związanych m.in. z instalacją odpowiednich źródeł ciepła i energii elektrycznej.
Od 2030 roku wszystkie powstające budynki będą zeroemisyjne, a do 2050 roku przekształceniom ulegną także istniejące nieruchomości. Osoby sprzedające mieszkania i domy mają obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości, które określa zapotrzebowanie lokalu na ogrzewanie, czy prąd. Dokumenty może sporządzić jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.
Kupujący coraz częściej chcą mieszkać w ekologicznych nieruchomościach, co skłoniło deweloperów do uzyskiwania tzw. zielonych certyfikatów. Inwestorzy chętnie wybierają międzynarodowe systemy oceniania – wśród nich prym wiodą prestiżowe LEED i BREEAM. Eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracowali swój własny certyfikat pod nazwą Zielony dom – to nowy system oceniania, który funkcjonuje od 2022 roku. Deweloperzy pozyskujący certyfikaty podchodzą w sposób zrównoważony zarówno do projektowania, jak i zarządzania nieruchomością. W certyfikowanych budynkach można znaleźć sporo udogodnień dla mieszkańców, a koszty eksploatacji takiego obiektu są niewielkie.
Zmiany klimatyczne wpłyną na lokalizację nowych inwestycji?
Wraz z ociepleniem klimatu zwiększy się częstotliwość występowania gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak burze, ulewy, czy huragany. W przyszłości domy i mieszkania powinny być lepiej chronione przed powodziami oraz pożarami. Anomalie pogodowe zmuszą właścicieli nieruchomości do wdrożenia specjalnych systemów poprawiających bezpieczeństwo mieszkańców.
Zmiany klimatyczne wpłyną także na lokalizację nowych inwestycji. Odczują to na przykład mieszkańcy terenów nadmorskich. Budowa domu blisko linii brzegowej już dzisiaj staje się ryzykowna, ponieważ zgodnie z prognozami czeka nas wzrost poziomu mórz. Oznacza to, że nieruchomości położone w najniższych punktach zostaną zalane i nie będą się już nadawać do zamieszkania. Gwałtowne burze oraz ulewy sprawią, że rzeki i jeziora zaczną występować z brzegów, co zwiększy częstotliwość lokalnych podtopień. Za kilkadziesiąt lat nieruchomości usytuowane na wysoko położonych terenach staną się bardzo atrakcyjne.
Kupujący już teraz zwracają uwagę na pewne czynniki, które przystosują nas do zmian klimatycznych. W cenie są lokale z klimatyzacją oraz domy i mieszkania położone nieopodal zielonych terenów. Lokale w centrum miasta odstraszają szczególnie latem, gdy upały utrudniają normalne funkcjonowanie.
Czy przez ocieplenie klimatu nieruchomości będą coraz droższe?
Eksperci rynku nieruchomości prognozują, że przez zmiany klimatyczne będą rosły koszty budowy. Postawienie domu bezemisyjnego jest o około 10-15% droższe od tradycyjnej nieruchomości. W tej kwocie należy uwzględnić cenę:
- materiałów o lepszej izolacji termicznej,
- trójszybowych okien,
- dostosowanego systemu grzewczego.
Na szczęście domy ekologiczne generują niższe rachunki za ogrzewanie, czy prąd, a do tego nie przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Zmiana klimatu sprawi, że droższe będą nieruchomości ulokowane w okolicy, gdzie mieszkańcom nie grożą powodzie ani pożary. Kupujący będą w stanie wydać zdecydowanie więcej pieniędzy, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.
Większa świadomość ekologiczna wśród potencjalnych nabywców nieruchomości sprawi, że na wartości zyskają obiekty wyposażone w najnowsze technologie gwarantujące mniejsze zużycie energii. Pompy ciepła, fotowoltaika, czy przydomowe mikroinstalacje wiatrowe będą integralną częścią każdego domu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osiedla mieszkalne staną się bardziej zielone. Deweloperzy chcący podnieść atrakcyjność okolicy powinny rozważyć budowę ogrodów na dachach oraz urządzenie bezpiecznych zbiorników retencyjnych.
Źródła:
- https://www.arcanagis.pl/jak-zmiany-klimatyczne-wplywaja-na-inwestycje-w-nieruchomosci/?print=print
- https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-doi-10_18778_0208-6018_357_02/c/articles-2152803.pdf.pdf
- https://gratka.pl/blog/nieruchomosci/czy-zmiany-klimatyczne-beda-mialy-wplyw-na-rynek-nieruchomosci/104133/