Polacy rzucili się na mieszkania w Hiszpanii! Powód? Lepszy niż myślisz

Polacy kupują nieruchomości w Hiszpanii, która staje się jednym z głównych kierunków zagranicznych inwestycji. Atrakcyjne ceny, możliwość uzyskania kredytu hipotecznego oraz stabilność przyciągają rodaków szukających alternatywy dla lokalnego rynku nieruchomości. Hiszpania kusi zarówno turystycznymi lokalizacjami, jak i korzystnymi warunkami finansowymi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego Polacy chcą inwestować w mieszkania w Hiszpanii?
Obywatele Polski jeszcze nigdy nie kupili tak dużo mieszkań w tym państwie. W 2024 roku padł niekwestionowany rekord – nasi rodacy stali się właścicielami aż 4,2 tys. nieruchomości w kraju położonym na Półwyspie Iberyjskim. Zagraniczna aktywność inwestycyjna Polaków znacząco wzrosła w 2022 roku. Takie zjawisko jest nazywane „boomem strachu”, ponieważ kupno mieszkania za granicą może stanowić formę zabezpieczenia na wypadek destabilizacji we wschodniej części Europy.
Polacy zajmują 9. miejsce w rankingu cudzoziemców najchętniej kupujących nieruchomości w Hiszpanii. Liderem tego zestawienia od lat są Brytyjczycy, ale po piętach depczą im Niemcy i Marokańczycy. Polacy wolą inwestować w mieszkania i domy z rynku pierwotnego, ale to wartość aktów z rynku wtórnego była wyższa. Prawdziwą gratką dla inwestorów znad Wisły są klasyczne hiszpańskie wille po remoncie.
Liczba Polaków mieszkających w Hiszpanii stale się zwiększa. Według szacunków dzisiaj w tym kraju żyje już około 100 tysięcy naszych rodaków. Dla niektórych zakup mieszkania za granicą jest jedynie formą inwestycji, a inni wydają wszystkie swoje oszczędności, aby przenieść się za granicę. Polacy najchętniej inwestują w nieruchomości zlokalizowane w regionie Costa del Sol, a rosnącą popularnością cieszą się także Wyspy Kanaryjskie.
Zakup nieruchomości w Hiszpanii – kto może sobie na to pozwolić?
Okazuje się, że mieszkania i domy w Hiszpanii nie są zarezerwowane jedynie dla elit. Na zakup takiego lokalu mogą sobie pozwolić zarówno sportowcy, piosenkarze, czy aktorzy, jak i przedstawiciele klasy średniej – krótko mówiąc, wszyscy Polacy, których stać na nieruchomość w Hiszpanii. Wielu z nas szuka alternatywy dla drożejących mieszkań w kraju. Zamiast inwestować w kawalerkę w Warszawie, wolimy za podobne pieniądze nabyć hiszpański apartament z widokiem na morze. Taka nieruchomość może nam przynosić zyski, a zarazem stanowić sposób na oderwanie się od codzienności.
Ceny nieruchomości na Wyspach Kanaryjskich wahają się dziś w granicach 2500-3000 euro za m2. W mało popularnych lokalizacjach bez problemu znajdziemy jeszcze ciekawsze okazje. Hiszpania charakteryzuje się nieco niższymi kosztami życia w porównaniu z Polską – jedyny wyjątek stanowią popularne kurorty, takie jak Costa del Sol. Kolejną zachętą dla zagranicznych nabywców jest możliwość uzyskania kredytu hipotecznego w hiszpańskim banku. Obcokrajowiec może zarabiać w złotówkach, a średnie oprocentowanie kredytu wynosi około 2-3% w skali roku.
Niestety, hiszpański rynek nieruchomości ma także swoją ciemną stronę. Atrakcyjna cena lokalu może okazać się pułapką – nieraz zdarzały się sytuacje, że kupiec nabywał mieszkanie z licznymi wadami prawnymi, a ich prostowanie zajmowało mnóstwo czasu. Najmniej zapłacimy za domy na odludziu, jednak remont takich obiektów może okazać się bardzo kosztowny. Głośno mówi się także o planowanym wywłaszczeniu nadmorskich apartamentów. Poważnym problemem hiszpańskiego rynku nieruchomości są ocupas – dzicy lokatorzy, którzy wprowadzają się do lokalu pod nieobecność jego właścicieli. Pozbycie się takich osób bywa bardzo trudne, ponieważ hiszpańskie prawo chroni lokatorów – nawet jeśli zajęli oni nieruchomość bez zgody i wiedzy jej posiadacza.

Bezpieczeństwo i stabilność – rynki zagraniczne, które przyciągają Polaków
Mieszkańcy kraju nad Wisłą chętnie inwestują w nieruchomości zlokalizowane w miejscowościach turystycznych. Takie lokale mogą stać się dobrym źródłem dochodu, bo mieszkania na wynajem krótkoterminowy w najpopularniejszych lokalizacjach przynoszą stały dochód. Sporą popularnością wśród naszych rodaków cieszą się na przykład nieruchomości w Portugalii, a dokładniej w regionie Lizbony, Porto lub Algarve. Kapitał lokujemy również na greckich wyspach – najczęściej na Krecie lub Rodos. Innym popularnym rynkiem są Włochy, a w szczególności oblegana Florencja, Rzym, Wenecja i Toskania. Z uwagi na niskie ceny i popularność regionu, Polacy kupują nieruchomości także u wybrzeży Morza Czarnego w Bułgarii.
W kręgu zainteresowań inwestorów znajdują się nie tylko nadmorskie kurorty i regiony turystyczne. Ze względu na niewielką odległość, Polacy chętnie kupują mieszkania w Niemczech. To stabilny rynek, a przedsiębiorcy dostrzegają duży potencjał w tutejszych lokalach komercyjnych. Podobną motywację mają rodacy inwestujący w nieruchomości w okolicach czeskiej Pragi oraz Brna.