Duże zmiany w podatku od nieruchomości od 2025. Będzie drożej?
Nowelizacja podatku od nieruchomości stanowi konsekwencję wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku. Zmiany w przepisach miały znacznie uprościć sposób naliczania daniny, jednak dla niektórych podmiotów może to oznaczać poważne problemy. Największe trudności z interpretacją nowych zasad mają przedsiębiorcy. Zobacz, dlaczego zmiany w podatku od nieruchomości wzbudzają tak duże kontrowersje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kontrowersyjne zmiany w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości
1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja podatku od nieruchomości będąca efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2023, zgodnie z którym przepisy nie będą się już odwoływać do prawa budowlanego. Definicja budowli zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych była bowiem niekonstytucyjna. Chociaż taka decyzja miała rozwiązać wiele nieścisłości, to nowe zapisy budzą niepewność wśród podatników – najwięcej pytań odnośnie zmian mają przedsiębiorcy.
Od nowego roku budynki będą opodatkowane jako całość – łącznie z instalacjami i urządzeniami. Rodzi to szereg wątpliwości, ponieważ za budowle będzie można uznawać na przykład zbiorniki czy części sieciowe, co dotychczas nie miało miejsca. Zdaniem ekspertów, nowa interpretacja definicji budynku może doprowadzić do pojawienia się rozbieżności w ewidencji, a co za tym idzie, licznych nadpłat lub zaległości podatkowych.
Wysokość podatku od nieruchomości po zmianach będzie zależna nie tylko od przepisów, ale także od tego, w jaki sposób ujęto daną nieruchomość w ewidencji środków trwałych. Wątpliwości ekspertów wzbudza między innymi rozróżnienie obiektów, które zgodnie z nową definicją, są niezbędne do funkcjonowania budynku. Aktualnie nie wiadomo, kto i na jakiej podstawie będzie określał, które elementy podlegają opodatkowaniu.
Wyjątkowy przypadek elektrowni wiatrowych i obiektów półmobilnych
O tym, że nowe przepisy mogą powodować spore problemy interpretacyjne, świadczy przykład elektrowni wiatrowych. W poprzednich latach opodatkowane były tylko wieże oraz fundamenty, jednak zgodnie z najnowszymi zmianami, danina zostanie nałożona także na instalacje oraz urządzenia stanowiące całość techniczno-użytkową. Przedsiębiorcy zastanawiają się, jak w świetle tych przepisów rozwiązać przypadki leasingu, gdzie poszczególne części elektrowni należą do różnych podmiotów.
Nowe przepisy z pewnością będą wiązać się z podwyższeniem podatku oraz licznymi problemami natury prawnej – przynajmniej w branży leasingowej. Zgodnie z zapowiadanymi zmianami, podatnikiem powinien stać się teraz właściciel leasingowanych części, a nie ich użytkownik. Nie tylko podatek od nieruchomości nakładany na elektrownie wiatrowe generuje liczne pytania – podobne wątpliwości budzą obiekty półmobilne, takie jak silosy albo wytwórnie betonu. W jaki sposób będzie naliczane opodatkowanie w tym przypadku? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, gdzie znajdują się wspomniane obiekty – czy są zlokalizowane wewnątrz hali produkcyjnej, czy poza nią. Wśród osób, którym towarzyszy sporo wątpliwości, znajdziemy także właścicieli domów holenderskich oraz kontenerów – nie wiadomo bowiem, w jaki sposób mają oni interpretować zapis o „połączeniu z gruntem”
Kto skorzysta na zmianach w podatku od nieruchomości?
Największych beneficjentem zmian w podatku od nieruchomości mają być samorządy. Głównym zadaniem nowelizacji przepisów było uproszczenie systemu, jednak eksperci mają pewne wątpliwości, czy od nowego roku naliczanie daniny rzeczywiście będzie łatwiejsze. Wiele wskazuje na to, że zmiany zdecydowanie utrudnią funkcjonowanie niektórych przedsiębiorstw.
To właśnie przedsiębiorcy znajdują się w grupie osób najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje tej nowelizacji. Ich największe obawy dotyczą wzrostu kosztów prowadzenia działalności i licznych problemów natury administracyjnej. Czy zmiany w podatku od nieruchomości rzeczywiście okażą się niekorzystne dla przedsiębiorców? Wiele zależy od tego, czy ustawodawca dopuści dalsze poprawki przepisów, dzięki którym będzie można rozwiązać wszelkie niejasności.