Nie będzie uwłaszczenia działkowców! Ogrody działkowe nie są w pełni indywidualnymi nieruchomościami

Zdjęcie przedstawiające czerwony, mały domek na działce pełnej zielonych roślin i kwiatów.
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii nie trwają obecnie żadne prace nad rozwiązaniami, które zmierzałyby do uwłaszczenia użytkowników ROD-ów., fot. C. Schüßler
ikona podziel się
Opublikowano: 14.04.2024 r., 17:11 | Autor: Marek Przybylski
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wypowiedziało się ostatnio na temat ewentualnego uwłaszczenia działkowców. Skąd jednak w ogóle wziął się ten temat i co resort myśli na temat popularnych ROD-ów? Głosy te nie ucieszą działkowców…

Skąd wziął się temat uwłaszczeń?

Poseł Sebastian Kaleta wystosował do Ministerstwa Rozwoju i Technologii interpelację poselską dotyczącą przyszłości rodzinnych ogrodów działkowych.

Poseł w dokumencie tym pytał resort o rządowe plany na popularne ROD-y, które przez działkowców użytkowane są na podstawie prawa użytkowania wieczystego. W szczególności chciał natomiast wiedzieć, czy rozpatrywana jest przez rząd możliwość uwłaszczenia działkowców, a więc przekazania im prawa własności do tych działek. Pytał także o sposoby zabezpieczenia interesów tej grupy społecznej.

Odpowiedź z resortu nie ucieszy działkowców…

Ministerstwo Rozwoju i Technologii na poselską interpelację odpowiedziało w sposób niezbyt pozytywny dla działkowców.

Minister Krzysztof Kukucki stwierdził bowiem, że nie trwają obecnie żadne prace nad rozwiązaniami, które zmierzałyby do uwłaszczenia użytkowników ROD-ów.

Zdaniem resortu przepisy Ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych w wystarczający sposób zabezpieczają bowiem interesy działkowców, którzy dzierżawią grunty. W szczególności wskazano tu na ustęp 6 artykułu 28 wspomnianej ustawy, który wprost mówi, iż: „do ochrony dzierżawy działkowej stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności”. Zdaniem ministra taki zapis i taka ustawowa ochrona są dla działkowców wystarczającym zabezpieczeniem.

Resort nie ma więc planów, które zmierzałyby do uwłaszczenia działkowców. Minister wskazał przy tym, że sama idea stojąca za rodzinnymi ogrodami działkowymi jest po prostu inna. Idea ta to zaspokajanie wypoczynkowych, socjalnych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa. Zdaniem ministerstwa nie ma przy tym podstaw, aby ROD-y traktować jako nieruchomości w pełni samodzielne i indywidualne, a co za tym idzie: aby mówić o realizowaniu przez nie jakichkolwiek potrzeb bytowych czy zarobkowych działkowców.

W ministerstwie brakuje też harmonogramów

Okazuje się też, że na ten moment w ministerstwie nie ma również żadnego harmonogramu działań, który pomógłby uregulować działkom użytkowanym na podstawie prawa użytkowania wieczystego ich statusu prawnomajątkowego.

Wszystko wskazuje więc na to, że na jakiekolwiek resortowe ruchy zwiększające bezpieczeństwo i poszerzające prawa działkowców do ROD-ów będą oni musieli jeszcze poczekać… Czy się doczekają?

Rozłożony na działce leżak, obok niego konewka. W tle zieleń i kwiaty.
Czy działkowcy doczekają się uwłaszczeń?, fot. DoraZett

Źródła:

  • https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/kiepskie-wiesci-dla-dzialkowcow-uwlaszczenia-ogrodow-nie-bedzie,532855.html
  • https://www.money.pl/gospodarka/co-dalej-z-ogrodkami-dzialkowymi-jest-stanowisko-ministerstwa-7009700925991808a.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto