Sąsiad nie chce płacić za sprzątanie klatki schodowej? Prawo jest w tej kwestii jednoznaczne!
Sprzątanie klatki schodowej w budynku wielorodzinnym często jest kwestią budzącą wątpliwości. Mieszkańcy nie zawsze wiedzą, kto powinien za to płacić. W Polsce obowiązują różne przepisy dotyczące utrzymywania czystości na terenie wspólnym. Czy jako mieszkaniec bloku powinieneś płacić za sprzątanie klatki schodowej? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podstawy prawne a obowiązki wspólnoty mieszkaniowej
Podstawowy akt prawny regulujący kwestię utrzymania czystości na terenie budynków wielorodzinnych to Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Zgodnie z nią każdy właściciel lokalu w budynku wielorodzinnym ma prawo do użytkowania jego części wspólnych – korytarza, piwnicy czy klatki schodowej. Powinien jednocześnie dokładać się do wspólnych kosztów utrzymania takich miejsc.
Koszty związane z utrzymaniem porządku i czystości – również, jeśli chodzi o klatkę schodową, najczęściej rozdzielane są między właścicieli mieszkań w bloku. Zarówno oni, jak i najemcy muszą dokładać się do kosztów wynikających z potrzeby utrzymania części wspólnych. Opłaty dotyczące utrzymania ich porządku najczęściej ujęte są w comiesięcznych rachunkach. Administracja pobiera je od każdego lokatora w formie zaliczek na koszty zarządzania blokiem.
Co warto wiedzieć o zarządzaniu blokiem i obowiązkach wspólnoty mieszkaniowej?
- W budynkach wielorodzinnych najczęściej funkcjonują wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe zarządzające nieruchomościami.
- Wspólnota mieszkaniowa ponosi odpowiedzialność za zarządzanie częściami wspólnymi budynku.
- Wspólnota mieszkaniowa może decydować o tym, w jaki sposób utrzymywana jest czystość na klatkach schodowych – czy sprzątać będzie zatrudniona ekipa sprzątająca, czy może mieszkańcy we własnym zakresie.
- Wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę dotyczącą rozdzielania kosztów związanych z utrzymaniem czystości w bloku. Zwykle odbywa się to na zebraniach wspólnoty, podczas których właściciele mieszkań mogą wyrazić opinię o sposobie sprzątania i wysokości opłat z tym związanych.
Firma sprzątająca czy samodzielne sprzątanie?
W większości przypadków wspólnota mieszkaniowa zatrudnia zewnętrzną firmę sprzątającą. Taki wybór podyktowany jest nie tylko wygodą, ale też zapewnieniem stałej i profesjonalnej opieki nad czystością części wspólnych, takich jak klatka schodowa. Firmy sprzątające najczęściej oferują systematyczne porządkowanie części wspólnych, m.in. mycie podłóg, okien i schodów, a także wyrzucanie śmieci z koszy. Koszt usługi doliczany jest wówczas do opłat miesięcznych ponoszonych przez mieszkańców bloku.
Oczywiście nie zawsze zewnętrzna firma sprzątająca zatrudniana jest przez wspólnotę mieszkaniową. Czasem ustalenia kończą się tym, że mieszkańcy bloku chcą samodzielnie zadbać o przestrzeń wspólną. Podejmowana jest wówczas uchwała, w której mieszkańcy zobowiązują się do sprzątania klatki schodowej na zmianę. Ustalany jest harmonogram, kiedy lokatorzy mają obowiązek dbać o czystość części wspólnych. W praktyce rzadko stosuje się takie rozwiązanie, ponieważ nie wszyscy lokatorzy mają czas i chęć wywiązywania się z obowiązku. Bywa to przyczyną sporów między sąsiadami.
Płacenie za sprzątanie klatki schodowej – to warto wiedzieć
Niektórzy zastanawiają się, czy samodzielnie sprzątając klatkę schodową, wciąż trzeba płacić za utrzymywanie części wspólnych w czystości. Jeśli wspólnota mieszkaniowa podejmuje uchwałę o zatrudnieniu firmy sprzątającej, każdy właściciel mieszkania musi ponosić koszty związane z usługą. Nawet gdy sami chcemy sprzątać lub robimy to dodatkowo, nie stanowi to podstawy do zwolnienia nas z opłaty – umowa z firmą sprzątającą obowiązuje bowiem całą wspólnotę.
Wspólnota czasami może jednak podjąć uchwałę pozwalającą na zwolnienie z opłat mieszkańców bloku, którzy zdecydowali się samodzielnie utrzymywać klatkę schodową w czystości. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak zgody większości właścicieli lokali w bloku oraz odpowiedniej kontroli w celu upewnienia się, że obowiązki realizowane są zgodnie z ustaleniami.
Co dzieje się w przypadku niepłacenia za utrzymywanie czystości części wspólnych? Jeśli opłaty stanowią obowiązek mieszkańców bloku, nieopłacanie rachunków prowadzić może do poważnych konsekwencji. Jeśli lokatorzy mają zaległości w płatnościach, wspólnota mieszkaniowa może podjąć kroki prawne w celu odzyskania należności. Może również wnieść pozew do sądu, w wyniku czego w skrajnych przypadkach dojść może do egzekucji komorniczej.
Warto pamiętać, że utrzymanie porządku części wspólnych, takich jak klatka schodowa, to obowiązek każdego mieszkańca bloku. Koszty związane ze sprzątaniem klatki schodowej ponoszone powinny być regularnie (np. co miesiąc). Jeśli masz problemy finansowe, skontaktuj się z zarządem wspólnoty i spróbuj wynegocjować rozwiązanie, które pozwoli spłacić zaległości (np. w ratach ustalonych z zarządem).