Wniosków w programie Czyste Powietrze przybywa, ale już nie na pompy ciepła...

Powietrzna pompa ciepła przed domem, w jaki sposób działa Program Czyste Powietrze
Dotacje w ramach Programu Czyste Powietrze na pompy ciepła, fot. Hermann
ikona podziel się
Opublikowano: 20.04.2024 r., 20:19 | Autor: Katarzyna Barczyk
Z każdym rokiem coraz bardziej rośnie nasza świadomość dotycząca ochrony środowiska. Nie od dziś wiadomo, że nasze codzienne decyzje mają ogromny wpływ na stan przyrody, dlatego właśnie już od 2019 r. Polacy mogą korzystać z Programu Czyste Powietrze. Okazuje się, że dofinansowanie staje się coraz popularniejsze, ale to nie pompy ciepła cieszą się największym zainteresowaniem.

Na czym polega Program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze jest rządowym projektem, który ma na celu dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków mieszkalnych. Dzięki temu właściciele domów jednorodzinnych, a także właściciele lokali, którzy posiadają odrębną księgę wieczystą, mają szansę na wymianę starych źródeł ciepła, zaliczających się do nieefektywnych. Pieniądze pozyskane z dotacji pozwolą na zakup oraz montaż źródeł ciepła, które spełniają wszystkie normy, wspierające walkę ze smogiem.

Maksymalna kwota, o jaką mogą się ubiegać wnioskodawcy to 135 tys. zł, jeżeli tylko zdecydują się na najwyższy poziom dofinansowania zapewniający kompleksową termomodernizację budynku. Natomiast na poziomie podwyższonym, wnioskodawcy mogą ubiegać się o kwotę w wysokości do 99 tys. zł, a przy podstawowym ta kwota wynosi maksymalnie 66 tys. zł.

Pozyskane pieniądze można przeznaczyć m.in. na wymianę kotła. Najczęściej mowa jest o wyeliminowaniu pieców starej generacji, na instalację gazową lub na montaż ekologicznego kotła. Dofinansowanie obejmuje także termomodernizację budynku. Dzięki temu możemy nie tylko ocieplić ściany, czy też poddasze, ale również wymienić okna i drzwi, które zapewnią lepszą izolację termiczną. Oprócz tego pieniądze z dotacji beneficjenci przeznaczają na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, jak i również pompy ciepła. Zobacz, ile kosztuje pompa ciepła z montażem.

Barometr Programu Czyste Powietrze

Polski Alarm Smogowy (PAS) wyszedł z inicjatywą stworzenia Barometru Programu Czyste Powietrze. Jest to proste narzędzie monitorujące aktualną liczbę wniosków, które zostały złożone w ramach Programu Czyste Powietrza. Na stronie internetowej Polskiego Alarmu Smogowego są uwidocznione dane dotyczące to, ile aktualnie wniosków zostało złożonych w ciągu tygodnia. Oprócz tego wskazany jest cel tygodniowy, a także średnia liczba złożonych wniosków w poprzednim roku, ale oczywiście w skali tygodnia.

Oprócz tego Barometr Programu Czyste Powietrze uwzględnia liczbę wniosków, jakie zostały złożone przez cały okres trwania programu. Od 2018 do lutego 2024 r. złożono już ponad 794 tys. wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze. Natomiast samych wniosków dotyczących wymiany kotła, w tym samym okresie złożono już blisko 700 tys. Należy mieć na uwadze, że cel programu zakłada, że do 2029 r. liczba takich wniosków na wymianę kotła powinna wynieść 3 mln.

Coraz większe zainteresowanie Programem Czyste Powietrze

Statystyki wskazują wyraźny wzrost zainteresowania dotacjami w ramach Programu Czyste Powietrze. W pierwszym roku, w którym wystartował program, złożono ponad 20 tys. wniosków. Natomiast rok później, było ich już niemalże 70 tys. Do tej pory rekordowa liczba wniosków została złożona w 2023 r., ponieważ w tym czasie wpłynęło ponad 198 tys. wniosków od beneficjentów zainteresowanych termomodernizacją swojego budynku.

Do tej pory w tym roku, złożono już 30 tys. wniosków. Warto dodać, że nadal nie jest to wynik, który by zadowolił polski rząd, dlatego należy spodziewać się wprowadzenia rozwiązań, które wpłyną pozytywnie na przyspieszenie walki ze smogiem. Problemem w realizowaniu programu było również to, że mówiło się bardzo głośno o braku środków przeznaczonych na wypłatę beneficjentom.

Wygląda na to, że dziura finansowa zostanie załatana ze środków pozyskanych z Krajowego Planu Odbudowy, a także z unijnego budżetu. W przypadku KPO wypłacono już wsparcie w wysokości 1,097 mld zł, natomiast Program Czyste Powietrze będzie zasilone również z Unii kwotą w wysokości 6,4 mld zł. Zatem rzeczywiście mogą pojawić się pewne opóźnienia w wypłatach środków finansowych, ale na pewno wszystkie pieniądze zostaną przekazane wnioskodawcom.

Schemat pompy ciepła podłączonej do domu,  o ile jest mniejsze zainteresowanie pompami ciepła
Możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż pompy ciepła, fot. vchalup

Coraz mniej wniosków o dotację na pompy ciepła

W ramach Programu Czyste Powietrze można ubiegać się również o dofinansowanie na pompę ciepła. Statystyki jasno wskazują, że w styczniu 2023 r. ilość wniosków na pompy ciepła wynosiła 64%, natomiast w lutym 2024 r. wynosiła już jedynie 32%. Prawdopodobnie największy wpływ na spadek zainteresowania pompami ciepła, ma wzrost cen za energię elektryczną, która nas czeka od 1 lipca 2024 r.

Tym samym jednak widoczny jest bardzo duży wzrost zainteresowania kotłami na biomasę. Porównując ten sam okres, które uwzględniono w statystykach związanych z wnioskami na pompy ciepła, odnotowano wzrost liczby wniosków z 10% do 40%. To również oznacza, że ludzie coraz chętniej wymieniają stare piece na kotły nowej generacji. Oprócz tego zauważono wzrost zainteresowania wnioskami na ocieplenie budynków mieszkalnych, ponieważ w styczniu 2023 r. ich liczba utrzymywała się na poziomie 57%, natomiast w styczniu 2024 r., wyniosła ona już 75%. Zobacz też, czy pompa ciepła w zupełności wystarczy do ogrzania domu.

Źródła:

  • https://www.gramwzielone.pl/walka-ze-smogiem/20193049/coraz-wiecej-wnioskow-w-czystym-powietrzu-coraz-mniej-na-pompy-ciepla
  • https://czystepowietrze.gov.pl/
  • https://polskialarmsmogowy.pl/barometr-programu-czyste-powietrze/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto