Wynajem długoterminowy czy krótkoterminowy – co się bardziej opłaca?

wnętrze nowoczesnego mieszkania na wynajem, dłoń trzymająca klucze do domu, wynajem długoterminowy to opcja dla osób ceniących bezpieczeństwo
Najem długoterminowy ma swoje wady i zalety, podobnie jak najem krótkoterminowy, fot. Przemysaw/Paweł Kacperek
ikona podziel się
Opublikowano: 09.03.2024 r., 16:50 | Autor: Barbara Ochman
Zastanawiasz się, która forma wynajmu mieszkania jest bardziej opłacalna? Zarówno najem krótkoterminowy, jak i długoterminowy wiąże się z pewnymi szansami i zagrożeniami. Dobry inwestor potrafi zidentyfikować silne i słabe strony nieruchomości. Zobacz, która z tych opcji lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Dlaczego wynajem długoterminowy cieszy się tak dużą popularnością?

Najem długoterminowy wiąże się z podpisaniem umowy na miesiąc lub dłużej – wynajmujący najczęściej decydują się na udostępnianie mieszkania przynajmniej przez rok. Taka forma inwestycji gwarantuje stabilny, stały i regularny przychód, dlatego szczególnie często wybierają ją osoby, które poszukują bezpiecznego zysku. Polacy wciąż chętnie decydują się na życie w wynajmowanych lokalach, dzięki czemu nieruchomości o dobrym standardzie i korzystnej cenie najmu nigdy nie stoją puste.

Właściciel wynajmowanego mieszkania nie będzie skarżył się na nadmiar obowiązków związanych z obsługą lokalu. Po podpisaniu umowy większość zadań przejmuje nowy najemca – to on będzie dbał o czystość, wykonywał drobne naprawy oraz kupował wyposażenie, które może zabrać ze sobą po wyprowadzce z mieszkania. Ograniczenie obowiązków do minimum nie oznacza jednak, że każdy właściciel nieruchomości chętnie decyduje się na wynajem długoterminowy. Taka forma inwestycji niesie za sobą kilka zagrożeń.

Najemca uchylający się od opłat to prawdziwy koszmar każdego inwestora. Niestety, przepisy stoją po stronie lokatora, a pozbycie się trudnego mieszkańca może być procesem niezwykle trudnym i czasochłonnym. Do chwili eksmisji to wynajmujący ponosi wszystkie stałe koszty. Możliwe, że po przymusowej wyprowadzce lokal będzie nadawał się tylko do generalnego remontu, co wiąże się ze stratami szacowanymi na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trudno uchronić się przed nieuczciwym lokatorem, jednak inwestor może podjąć kroki prawne, które lepiej go zabezpieczą – jednym z nich jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego.

Wynajem krótkoterminowy – większe zyski i ciężka praca

Opcja najmu krótkoterminowego jest skierowana przede wszystkim do turystów albo pracowników wyjeżdżających w delegację. Okres wynajmowania takiego lokalu nie powinien przekraczać jednego miesiąca. Zatrzymanie się w mieszkaniu na zasadach najmu krótkoterminowego wiąże się z dobowym kosztem w wysokości kilkuset złotych. Właściciele komfortowych lokali w najlepszych lokalizacjach mogą zażądać jeszcze wyższej stawki.

Zyski wynikające z posiadania nieruchomości na wynajem krótkoterminowy mogą znacznie przewyższać wpływy związane z lokalem na wynajem długoterminowy. Inwestor będzie zarabiał tylko wtedy, kiedy w mieszkaniu zatrzymają się goście – w przeciwnym wypadku nieruchomość będzie generowała straty, co może mieć miejsce w trakcie niskich sezonów.

Zarządzanie najmem krótkoterminowym często okazuje się pracą na pełny etat. Obsługa takiej nieruchomości wymaga ciągłego kontaktu z gośćmi oraz regularnego sprzątania i przygotowania lokalu dla nowych najemców. Atrakcyjne mieszkanie na wynajem musi spełniać pewne standardy, a wszelkie koszty eksploatacji urządzeń ponosi inwestor, który jest zobowiązany również do zapłaty rachunków.

kobieta sprzątająca mieszkanie, najem krótkoterminowy wiąże się z pokaźnym zyskiem, lecz wymaga wysokich nakładów pracy
Zarządzanie najmem krótkoterminowym zajmuje dużo czasu, fot. Graphicroyalty

Najem długoterminowy czy krótkoterminowy – która opcja jest bardziej opłacalna?

Jesteś właścicielem mieszkania inwestycyjnego i nie wiesz, który wariant wynajmu będzie bardziej opłacalny? Przed podjęciem decyzji dobrze się zastanów, jakich zysków oczekujesz i pomyśl, ile czasu możesz przeznaczyć na zarządzanie najmem. Weź pod uwagę:

  • Lokalizację nieruchomości – tylko mieszkania usytuowane w atrakcyjnych miejscach nadają się do wynajmu krótkoterminowego. Wybierz tę opcję, jeśli lokal znajduje się w centrum miasta lub w sąsiedztwie atrakcji turystycznych. W przeciwnym wypadku lepiej zdecydować się na najem długoterminowy.
  • Wysokość miesięcznego przychodu – opcja krótkoterminowa zapewnia wysokie, lecz nieregularne przychody, wynajem długoterminowy to gwarancja stałych wpływów.
  • Czas, jakim dysponujesz – zastanów się, czy jesteś w stanie poświęcać kilka godzin dziennie na kontakt z najemcami oraz bieżącą obsługę lokalu.

Jeśli nie boisz się wyzwań i ciężkiej pracy, to opcja najmu krótkoterminowego może ci się spodobać. Co prawda, ten model inwestycji bywa dość niestabilny i stresujący, jednak wiąże się z wysokim zyskiem. Osoby ceniące sobie spokój i bezpieczeństwo chętniej zdecydują się na najem długoterminowy. Kluczem do sukcesu jest znalezienie uczciwych i odpowiedzialnych lokatorów.

Źródła:

https://pawelalbrecht.com/najem-krotkoterminowy-i-dlugoterminowy-roznice-i-podobienstwa/

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/najem-krotko-i-dlugoterminowy-podobienstwa-i-roznice/9194/

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto