Za mało domów dostępnych na amerykańskim rynku nieruchomości! Co to oznacza dla gospodarki USA?

Rynek nieruchomości w USA też ma swoje problemy. Jakie?
Co niesie za sobą brak wystarczającej liczby domów i mieszkań w USA?, fot. amnaj
ikona podziel się
Opublikowano: 10.05.2024 r., 15:03 | Autor: Adrian Kowalczyk
Niewystarczająca liczba nieruchomości i ich stale wzrastające ceny to duży problem nie tylko w Polsce. Okazuje się, że dotyczy on również znacznie bogatszych Stanów Zjednoczonych. Wielu ich mieszkańców nie może bowiem – mimo starań – stać się właścicielami nieruchomości, ponieważ od dawna po prostu brakuje ich na amerykańskim rynku. Co to oznacza dla obywateli i gospodarki USA?

Dlaczego posiadanie własnej nieruchomości jest dla wielu ludzi bardzo ważne?

Posiadanie własnej nieruchomości, szczególnie domu, jest marzeniem wielu osób, co ma głębokie uzasadnienie zarówno emocjonalne, jak i ekonomiczne. Dom to bowiem przede wszystkim miejsce schronienia. Posiadanie nieruchomości na własność jest także postrzegane jako inwestycja, która z czasem może zwiększać swoją wartość, oferując finansową ochronę i możliwość zysku w przyszłości. Ponadto bycie właścicielem domu zapewnia większe poczucie niezależności, co jest kluczowe dla wielu ludzi i ich rodzin.

Z powyższych powodów niedobór nieruchomości na rynku to zjawisko, które ma szereg negatywnych konsekwencji. Po pierwsze, ograniczona dostępność domów może prowadzić do wzrostu cen, co czyni je nieosiągalnymi dla szerokiej grupy potencjalnych kupujących, szczególnie młodych osób i rodzin wchodzących na rynek nieruchomości. Wysokie ceny mogą zmuszać ludzi do pozostawania w wynajmowanym mieszkaniu, a to nie zapewnia długoterminowej stabilności. Wzrost cen wpływa również na ogólną dostępność mieszkań, prowadząc do zwiększonej segregacji społeczno-ekonomicznej i niekorzystnych zmian demograficznych w miastach i regionach.

Długotrwały niedobór nieruchomości wymusza na władzach i twórcach polityk publicznych podejmowanie działań, które mogą pomóc zrównoważyć rynek. Możliwości obejmują stymulowanie budownictwa mieszkaniowego zarówno przez zwiększenie funduszy na budowę nowych domów, jak i przez deregulację, która może przyspieszyć procesy budowlane. Oprócz tego kluczowe może być wsparcie programów mieszkalnictwa socjalnego, które oferują alternatywne, przystępne opcje zakwaterowania dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości. Co ciekawe, wdrażanie tego typu rozwiązań w coraz szerszym zakresie może być konieczne nawet w krajach postrzegalnych od wielu lat jako światowe mocarstwa…

Dlaczego ceny nieruchomości w Polsce rosną najszybciej na tle całej UE?

Jak wygląda obecna sytuacja w sektorze nieruchomości w USA?

Sektor nieruchomości w Stanach Zjednoczonych zmaga się z długotrwałym brakiem odpowiedniej liczby mieszkań i domów, co jak wskazują eksperci, otwiera przed branżą budowlaną nowe perspektywy wzrostu. Ryan Marshall, który pełni funkcję dyrektora generalnego w firmie PulteGroup, podkreśla, że amerykański rynek potrzebuje milionów nowych domów, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie. Taka sytuacja sprzyja przedsiębiorstwom pokroju PulteGroup, które mogą wykorzystać te okoliczności do zwiększenia swoich przychodów i zysków.

PulteGroup, znana firma w branży budowlanej, niedawno opublikowała swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał, które mocno zaskoczyły analityków. Zysk na akcję wyniósł bowiem 3,10 dolarów przy całkowitych przychodach wynoszących blisko 3,95 miliarda, przewyższając prognozy osób śledzących amerykańską „budowlankę”, spodziewających się zysku na poziomie 2,36 dolarów na akcję i przychodów sięgających 3,58 miliarda .

Wspomniany Marshall przewiduje ograniczoną podaż na rynku nieruchomości, a zarazem wzrost ich cen. Obserwacje rynkowe wskazują, że na koniec roku 2023 w USA było dostępnych 241,2 miliona domów, co stanowi najniższy poziom sprzedaży od dekady. Wzrost stóp procentowych dodatkowo utrudnia sytuację, ponieważ wyższe koszty kredytów hipotecznych skutecznie powstrzymują potencjalnych nabywców. Stawki procentowe przekroczyły ostatnio 7%, co jest znaczącym obciążeniem dla kupujących. Dane z marca 2024 roku pokazały z kolei, że aktywność na rynku spadła o 4,3% w porównaniu z lutym, a roczny spadek sprzedaży domów osiągnął pułap 3,7%.

Kiedy ceny mieszkań zaczną wreszcie spadać?

Ludzie w Ameryce, czy ich potrzeby mieszkaniowe zostaną w przyszłości zaspokojone?
Dlaczego ludzie w Stanach dążą do posiadania własnej nieruchomości?, fot. blvdone

Źródła:

  • https://www.fxmag.pl/nieruchomosci/ten-wielki-rynek-nieruchomosci-cierpi-na-chroniczny-niedobor-domow-i-mieszkan
  • https://wydarzenia.interia.pl/raport-media-zagraniczne/news-the-washington-post-kurcza-sie-amerykanskie-domy,nId,7387227
  • https://www.monitorlocalnews.com/w-usa-jest-za-malo-domow
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto