Znalazłeś błąd w księdze wieczystej? Co zrobić w takiej sytuacji?
Chociaż księga wieczysta jest publicznym rejestrem prowadzonym dla nieruchomości i przedstawia jej faktyczny stan prawny, to nawet w tym dokumencie zdarzają się drobne lub poważne nieścisłości. Przyjmujemy, że wszystkie informacje zawarte w księdze wieczystej są zgodne z rzeczywistością – co w takim razie powinniśmy zrobić, gdy odkryjemy, że w jednym z działów znajduje się błąd?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak poprawić drobną pomyłkę w księdze wieczystej?
Nie wszystkie błędy w księgach wieczystych usuwa się jednakowo. Wiele zależy od tego, jak poważna jest pomyłka. Jeśli mamy do czynienia ze zwyczajną omyłką pisarską, nazywaną też błędem niemerytorycznym, to ścieżka postępowania będzie dość prosta. W księdze wieczystej wpisano zły metraż nieruchomości, inną kondygnację, lub nazwisko z literówką? Wyłapanie takiej nieścisłości może zestresować właściciela, ale w rzeczywistości nie ma się czym przejmować.
Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, błędy znajdujące się w dziale I-O „Oznaczenie nieruchomości” powinny być korygowane przez sąd z urzędu. Zadaniem pracowników jest porównanie informacji z ksiąg wieczystych z danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków. Jeśli urzędnicy nie wyłapią oczywistego błędu, to inicjatywa leży po stronie właściciela nieruchomości, który powinien wystosować odpowiedni wniosek o wprowadzenie korekty.
Złożenie zawiadomienia nie będzie równoznaczne z wnioskiem o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, a składanie takiego dokumentu nie jest obarczone opłatami. Skorygowanie błędów niemerytorycznych z reguły zajmuje kilka dni. Właściciele nieruchomości najczęściej znajdują omyłki w adresie, opisie nieruchomości i pomieszczeń przynależnych, powierzchni, czy numerze księgi wieczystej, z której wyodrębniono lokal. Ponieważ każdą z tych informacji można łatwo zweryfikować, to sprostowanie błędów przebiega bezproblemowo.
Błędy merytoryczne w księdze wieczystej – w jaki sposób możemy je skorygować?
Nieco inaczej będziemy postępować, jeśli w księdze wieczystej pojawi się błąd merytoryczny. Kiedy informacje znajdujące się w jednym z działów są niegodne ze stanem prawnym, to właściciel musi złożyć wniosek KW-WPIS, który umożliwia zmianę lub wykreślenie niepotrzebnej treści. Składanie takiego dokumentu jest płatne, jednak większość błędów merytorycznych wynika z niewiedzy lub nieuwagi właścicieli. W takiej sytuacji to oni odpowiadają za sprostowanie pomyłek.
Jeśli nieścisłości w księdze wieczystej wynikają ze złego zapisu w akcie notarialnym, to właściciel powinien jak najprędzej skontaktować się z kancelarią, która wydała ten dokument. Notariusz będzie musiał poprawić informacje zawarte w akcie oraz samodzielnie załatwić sprawę w sądzie rejonowym – w takim przypadku to on ponosi koszty opłaty sądowej.
Błędy merytoryczne wbrew pozorom przytrafiają się dość często. Większość z nich na szczęście można usunąć przy pomocy wniosku KW-WPIS wraz z załączoną dokumentacją, na przykład aktem notarialnym lub orzeczeniem sądu. Takie pomyłki najczęściej dotyczą:
- Błędnie wpisanego prawa, na przykład nazwiska byłego właściciela zamiast danych obecnego,
- Braku informacji o współwłaścicielach nieruchomości,
- Wpisania obciążeń i roszczeń, które już wygasły, na przykład spłaconej hipoteki lub dożywocia na rzecz osoby zmarłej.
Powództwo sądowe o skorygowanie błędów w księdze wieczystej – kiedy jest konieczne?
W najgorszej sytuacji znajdują się właściciele, którzy dostrzegli poważny błąd w księdze wieczystej, jednak nie dysponują dokumentami pozwalającymi na skorygowanie pomyłki. Co należy zrobić w takiej sytuacji? W wielu przypadkach jedynym możliwym rozwiązaniem okaże się wniesienie powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Może je wnieść tylko osoba, która jest uprawniona do składania wniosku o wpisy w księdze wieczystej.
Wszelkie nieścisłości w publicznym rejestrze należy skorygować przed podjęciem decyzji o sprzedaży nieruchomości. To bardzo ważne, ponieważ zarówno merytoryczne, jak i niemerytoryczne błędy w dokumentach mogą znacznie utrudnić ewentualną transakcję. Czasem sprostowanie pomyłek zajmuje dużo czasu, dlatego nie powinniśmy odkładać wizyty w sądzie na ostatni moment. Właściciele mieszkania, domu, czy działki, muszą dokładnie wczytać się we wszystkie działy księgi wieczystej nieruchomości i upewnić się, że podane tam informacje są zgodne ze stanem faktycznym.
Źródła:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19820190147
- https://agrodoradca24.pl/nieruchomosci-rolne/sprawdz-jak-usuwac-niezgodnosci-w-ksiedze-wieczystej-2026.html
- https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5452201,Blad-w-ksiedze-wieczystej-jak-poprawic.html