Eksperci zdradzają: ten błąd po zimie niszczy trawniki – sprawdź, czy też go popełniasz!

Kiedy minęły już spóźnione wiosenne przymrozki i ciepłe promienie słońca budzą ogród do życia, można rozpocząć pielęgnację trawnika. Nasz zielony dywan wygląda po zimie najczęściej mało efektownie; gołe place, żółte plamy i mech psują zwykle jego obraz. Wiosna jest idealną porą do wertykulacji, nawożenia i podsiewania trawnika, aby wkrótce powrócił do idealnego stanu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sprzątanie trawnika po zimie
Po tym, jak wczesne, barwne kwiaty wniosą do ogrodu wiosenny nastrój, nastaje pora na zajęcie się trawnikiem. Najpierw oczyść go z opadłych gałązek i śmieci, zgrab leżące liście i przeprowadź skuteczną pielęgnację wiosenną. Potrzebny będzie do tego nawóz o przedłużonym działaniu, grabie ogrodowe, motyka i wertykulator.
Trzeba zgrabić i wyrównać kopce kretowisk oraz miejsca, w których tworzą się zastoje wody i gleba jest zbyt mokra. Dokładna inspekcja całej powierzchni trawnika pozwala określić obszary zagrożone przez mech i wymagające spulchnienia i napowietrzenia. Wertylulacja trawnika nie jest konieczna każdego roku, jednak pojawianie się mchu należy bacznie obserwować i w porę reagować. Ponowne obsianie pustych miejsc sprawi, że trawnik z czasem odzyska piękny wygląd.
Do czyszczenia trawnika najlepiej używać metalowych grabi, ponieważ lepiej usuwają martwe źdźbła trawy i innych roślin. Pagórki kretowisk wystarczy zwyczajnie rozgrabić, a cienka warstwa ziemi szybko przerośnie trawą. Darninę wokół wejść do korytarzy kreta trzeba dobrze udeptać.
Koszenie trawnika na wiosnę
Ponieważ trawy zimą nie rosną, koszenie w pierwszej połowie marca nie jest jeszcze potrzebne. Zostawcie kosiarkę w spokoju, dopóki wzrost trawnika znowu się nie unormuje. Pora, kiedy po raz pierwszy po zimie należy skosić trawę, zależy od regionu. Pierwsze cięcie przypada zwykle najwcześniej pod koniec marca albo na początku kwietnia. Można się kierować zasadą: kiedy narcyzy, krokusy i hiacynty stoją już w pełni kwitnienia, czas na koszenie trawnika.
Ogólnie biorąc, trawnik można kosić, jeżeli źdźbła trawy mają wysokość około 7 cm. Przy pierwszym wiosennym cięciu jest ważne, aby trawy nie skosić zbyt nisko. Nie należy skracać źdźbeł bardziej niż do 4-5 cm, co pozwoli uniknąć wysychania trawy i tworzenia się brązowych plam na trawniku. Zbyt niskie koszenie może również uszkodzić korzenie, a to stanowi zwykle okazję do osiedlenia się chwastów. Skoszoną trawę należy usunąć z powierzchni, aby nie ograniczać dostępu światła do rosnących roślin. Regularne koszenie trawnika jest oczywiście podstawą jego pięknego wyglądu.
Wertykulacja trawnika – wiosenne czyszczenie darniny
Jeśli na trawniku zaczyna pokazywać się mech i porosty, znaczy to, że powierzchnię trzeba poddać wertykulacji. W trakcie tego zabiegu wierzchnia warstwa ziemi zostaje ponacinana pionowo na głębokość 5-15 mm, a nagromadzone warstwy filcu usunięte.
W zależności od wielkości trawnika, można zastosować wertykulator ręczny albo elektryczny lub spalinowy. Dzięki ponacinaniu górnej warstwy gleby nie jest ona już tak zbita jak poprzednio, przez co woda i powietrze mają lepszy dostęp do korzeni. Po zakończeniu wertykulacji należy ponownie oczyścić trawnik z warstwy podłoża wydobytej na wierzch. Wertykulację wykonuje się wczesną wiosną jako zabieg przyczyniający się do regeneracji trawnika po zimie. W żadnym wypadku nie należy tego nadużywać, ponieważ korzenie traw i darnina mogą zostać pokaleczone, a tym samym narażone na różnego rodzaju infekcje.
Optymalna pora wertykulacji to wiosenny czas między początkiem kwietnia i końcem maja. Możliwy jest też zabieg jesienią od połowy września do połowy października. Dzienna temperatura powinna być rzędu 15-20 stopni. Dla orientacji można przyjąć, że idealny czas na wertykulacji trawnika przypada na kwitnienie narcyzów.

Aeracja trawnika – wiosenne napowietrzanie
Podczas gdy wertykulacja jest zabiegiem powszechnie znanym, mniej osób wie o aeracji, chociaż jest ona co najmniej tak samo ważna dla idealnego rozpoczęcia przez trawnik nowego sezonu. Wertykulacji jest poziomym, płytkim nacinaniem podłoża, które ma na celu usunięcie zalegającej warstwy filcu i w pewnym stopniu mchu, a przez to poprawić podsiąkanie wody do strefy korzeniowej trawy. Aeracja natomiast polega na gęstym nakłuwaniu trawnika na głębokość do 10 cm i jest bezpośrednim napowietrzaniem trawnika.
Zabieg aeracji można przeprowadzić dopiero po zbiegu wertykulacji. Poza napowietrzaniem, spulchnia również podłoże i poprawia jego strukturę. Przyspiesza regenerację trawnika wiosną i ułatwia przepływ wody do korzeni. Do wykonania aeracji stosuje się zwykle spalinowe lub elektryczne aeratory. Na małej powierzchni trawnika można użyć kolczastych nakładek na buty albo specjalnych wideł.

Wiosenne wapnowanie trawnika
Mech na trawniku jest dla większości właścicieli ogrodów niepożądanym gościem. Dobrze rozprzestrzenia się przede wszystkim na kwaśnych glebach. Zanim sięgniecie po chemiczne środki zwalczania mchu, dobrze na wszelki wypadek określić odczyn pH gleby. Jeśli prosty test, dostępny prawie we wszystkich sklepach ogrodniczych, wykaże wartość 5 albo poniżej, wapno może być odpowiednim środkiem, aby usunąć mech z murawy.
Optymalny termin wapnowania trawnika przypada przed wznowieniem wegetacji, czyli od lutego do marca. Dobrze jest zastosować wapno po spulchnieniu darni i gleby, na przykład przez napowietrzanie, przez co granulki mogą lepiej wnikać w glebę. Nie zaleca się wapnowania jesienią, ponieważ krótkotrwały wzrost wartości pH wierzchniej warstwy gleby może sprzyjać chorobom trawnika, jak pleśń śniegowa.
Nawożenie trawnika wiosną – składniki odżywcze dla wyczerpanej trawy
Wiosną należy wspomóc ogrodowy trawnik odpowiednim do pory roku nawozem. Po zimowych miesiącach trawy zużyły na pewno zgromadzone składniki odżywcze i gleba potrzebuje dodatkowego źródła pokarmu z zewnątrz. Z nawożeniem należy wstrzymać się do marca, kiedy już nie są prognozowane żadne mrozy. Szczególnie po nowym siewie sprawdzają się dobrze nawozy o powolnym uwalnianiu zwiększonej zawartości azotu.
Jeśli w początkowym okresie wiosennym pojawią się na trawniku chwasty, a trawa ze względu na chłodne noce jeszcze nie rośnie, można wówczas pomóc trawnikowi, stosując nawóz organiczno-mineralny. Udostępnia on składniki odżywcze nawet w niskich temperaturach, dzięki czemu trawy mogą konkurować z niechcianymi chwastami. Dalsze nawożenie wiosennym nawozem bogatym w fosfor należy przeprowadzić pod koniec maja.
Dosiewanie trawnika – uzupełnianie pustych miejsc
Po zimie i po wertykulacji może się zdarzyć, że na trawniku pojawią się gołe place. Należy je podsiać takimi samymi nasionami trawy, jakimi wykonano pierwszy siew. W pustych miejscach trzeba glebę spulchnić, rozsypać ziemię ogrodniczą i starannie ją rozgrabić, a na koniec wysiać równomiernie nasiona. Miejsce dosiania należy obficie podlać.