Róże mogą się schować – ogrodnicy masowo stawiają na tę roślinę

Róże od wieków królują w ogrodach jako symbol piękna i elegancji, ale mają jedną poważną wadę – potrafią być kapryśne i wymagające. Ich utrzymanie wcale nie jest takie proste. I owszem, są piękne, ale tak naprawdę jest wiele gatunków, które jeszcze bardziej zachwycają urokiem lub kwitną dłużej. Wiele osób ponad róże przedkłada piwonie czy hortensje. Ale ta roślina, która dopiero zaczęła zdobywać popularność w ogrodach, bije je wszystkie na głowę! Zdetronizuje „królową kwiatów”?
Z tego artykułu dowiesz się:
Hibiskus ogrodowy – nowa gwiazda ogrodu
Na ich miejsce coraz częściej wkracza hibiskus ogrodowy – roślina, która zachwyca równie spektakularnym wyglądem, a przy tym jest znacznie mniej wymagająca. Wygląda zachwycająco dzięki ogromnym kwiatom. Mogą mieć średnicę talerzyka deserowego i po prostu zapierają dech w piersiach.
Hibiskus ogrodowy, zwany też ketmią syryjską, to krzew osiągający zazwyczaj od 1,5 do 2,5 metra wysokości. Kwitnie długo – od połowy lata aż do pierwszych przymrozków – a jego kwiaty przyciągają wzrok bogactwem barw: od bieli, przez róż, fiolet, aż po głęboki błękit. Pojedyncze kwiaty przypominają nieco malwy lub ślazowce, a niektóre odmiany mają pięknie kontrastujące środki w kolorze purpury lub czerwieni. To roślina, która przyciąga pszczoły, motyle i – co najważniejsze – zachwycone spojrzenia sąsiadów.
Hibiskus kontra róża
W odróżnieniu od róż, które wymagają regularnego cięcia, ochrony chemicznej przed chorobami grzybowymi i częstego, regularnego nawożenia, hibiskus ogrodowy to roślina niemal bezobsługowa. Wystarczy zapewnić mu kilka podstawowych warunków, by odwdzięczył się bujnym kwitnieniem przez wiele lat.
Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, lekko wilgotnych i zasobnych w składniki pokarmowe. Nie znosi jedynie skrajnie kwaśnych lub przesychających podłoży. Jego pielęgnacja ogranicza się głównie do wiosennego przycięcia pędów – zabieg ten pobudza roślinę do intensywniejszego rozgałęziania i bardziej obfitego kwitnienia. W przeciwieństwie do róż, hibiskus bardzo rzadko choruje, nie wymaga oprysków i doskonale radzi sobie bez chemii ogrodniczej.
Roślina jest także dość odporna na mróz, szczególnie jeśli pochodzi z renomowanej szkółki i została posadzona w dobrze nasłonecznionym miejscu. W chłodniejszych rejonach Polski warto okryć ją na zimę włókniną lub kopczykiem z kory, ale zazwyczaj szybko regeneruje się po zimie i w kolejnym roku dalej zachwyca swoimi wielkimi, pięknymi kwiatami.

Idealne stanowisko i zastosowanie w ogrodzie
Hibiskus ogrodowy najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub lekko osłoniętym od wiatru. Im więcej słońca, tym bardziej obfite kwitnienie i intensywniejsze kolory kwiatów. To roślina idealna do ogrodów przydomowych, parków, a także nasadzeń w pojemnikach. Hibiskus uprawia się także w donicach, ale warto wiedzieć, że uprawiana w takiej formie może wymagać więcej uwagi zimą.
Doskonale prezentuje się zarówno jako soliter, jak i w grupach z innymi krzewami ozdobnymi. Świetnie komponuje się z hortensjami, lawendą czy miskantami, które stanowią ładne, zielone tło dla jego wielkich, intensywnie wybarwionych kwiatów.
Dla ogrodników-amatorów to wręcz spełnienie marzeń – dekoracyjny krzew, który nie sprawia problemów, a mimo to wygląda imponująco. W przeciwieństwie do róż nie ma kolców, więc jest też bezpieczny dla dzieci i zwierząt. Z roku na rok zdobywa coraz większą popularność i wszystko wskazuje na to, że może z powodzeniem zająć tron królowej ogrodu.