Jak uzbroić fundament pod ogrodzenie? Tych błędów lepiej nie popełniać

Niektóre rodzaje ogrodzeń mogą stanowić duże obciążenie, które bez odpowiedniego posadowienia prowadzi do deformacji i osiadania konstrukcji. Uniknięcie takich problemów, często kosztownych, jest możliwe, dzięki prawidłowo uzbrojonemu fundamentowi. Jaki typ fundamentu pod ogrodzenie wybrać — ciągły czy punktowy? Na jakiej głębokości wykonać fundament pod ogrodzenie, by pozostawało stabilne? Jak uzbroić fundament pod płot?
Z tego artykułu dowiesz się:
Fundament pod ogrodzenie — czy to konieczne?
Tak jak w przypadku budynków, tak również w przypadku ogrodzenia fundament stanowi bazę dla całej konstrukcji. Odpowiada za posadowienie elementów w gruncie, przenosi obciążenia — stałe, czyli wynikające z zastosowanych materiałów oraz środowiskowe, takie jak działanie wiatru lub deszczu — oraz zapewnia stabilność ogrodzenia.
Zbrojenie, czyli zastosowanie stalowych prętów zbrojeniowych, zwiększa wytrzymałość betonowego fundamentu oraz zapobiega deformacji i powstawaniu rys. Zbrojenie fundamentu jest szczególnie ważne w przypadku ciężkich ogrodzeń lub na terenach o trudnych warunkach geologicznych np. na gruntach gliniastych i piaszczystych.

Czym skutkuje brak odpowiedniego fundamentu pod ogrodzeniem?
Brak odpowiedniego fundamentu pod ogrodzeniem — lub jego nieprawidłowe wykonanie — może skutkować wieloma problemami, takimi jak:
- pękanie konstrukcji,
- przechylanie lub nawet całkowite przewrócenie się ogrodzenia pod wpływem czynników zewnętrznych,
- nierównomierne osiadanie,
- deformacja ogrodzenia.

Jak uzbroić fundament pod słupek ogrodzeniowy?
Przy lekkich ogrodzeniach o ażurowej konstrukcji wystarczający może okazać się fundament punktowy, wykonany tylko pod słupkami ogrodzeniowymi. Warto jednak wziąć pod uwagę, że taki rodzaj posadowienia niekoniecznie sprawdzi się w przypadku działek zamieszkiwanych przez zwierzęta, np. psy, które bez problemu przekopią się na drugą stronę płotu.
Fundament punktowy pod słupek wykonuje się o wymiarach 60-100 cm, na głębokości poniżej przemarzania gruntu. W przypadku terenów na skarpie lub o trudnych warunkach gruntowych, np. podmokłych lub niejednorodnych, fundament punktowy należy uzbroić, by zapewnić mu trwałość i stabilność.
Do zbrojenia fundamentu punktowego pod słupek ogrodzeniowy wykorzystuje się co najmniej dwa pręty pionowe oraz minimum jeden poziomy — w zależności od wysokości fundamentu pręty poziome, czyli strzemiona, rozmieszcza się co 20-30 cm. Pręty pionowe umieszcza centralnie w wykopie, jeszcze przed wylaniem betonu, z zachowaniem odstępu ok. 5 cm od krawędzi fundamentu. Tak przygotowane pręty łączy strzemionami. Średnica użytych prętów powinna mieścić się w przedziale od 10 do 16, natomiast średnica strzemion powinna wynosić ok. 6 mm.
Słupek należy wycentrować w fundamencie oraz zapewnić mu tymczasowe podparcie do czasu całkowitego związania betonu. W tym czasie wylany beton powinien być pielęgnowany, odpowiednio zraszany oraz zabezpieczony przed wysychaniem.

Jak wykonać zbrojenie fundamentu liniowego pod ogrodzenie?
Ciężkie ogrodzenia — murowane lub wykonane z bloczków — wymagają solidnego fundamentu, który przeniesienie ciężar konstrukcji i wszelkie obciążenia środowiskowe. Przy takim rodzaju ogrodzeń na całej ich długości stosuje się fundamenty liniowe zbrojone.
Wykop pod fundament powinien sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu, Szerokość fundamentu należy dostosować do szerokości ogrodzenia — posadowienie nie może być znacznie szersze niż konstrukcja nadziemna. W przygotowanym wykopie montuje się deskowanie, w którym następnie układana się zbrojenie i wylewa beton.
Zbrojenie fundamentu ciągłego pod ogrodzenie wykonuje się z prętów poziomych o średnicy od 10 do 16 mm, prętów pionowych o średnicy 10-12 mm i strzemion łączących pręty poziome o średnicy 6 mm. Stosuje się od 2 do 4 prętów poziomych, które układa się wzdłuż fundamentu. Strzemiona rozmieszcza się co 20-30 cm, łącząc nimi pręty podłużne — tworząc tym samym szkielet zbrojenia. Pręty powinny pozostać oddalone od ścian i dna szalunku o około 5 cm. Fundament pod słupki, zlokalizowane między przęsłami ogrodzenia, należy wyposażyć w dodatkowe zbrojenie. W fundamentach, których długość przekracza 15 m, należy zaplanować dylatacje, czyli przerwy w konstrukcji. Przygotowane zbrojenie należy zalać betonem, a następnie odpowiednio go pielęgnować do całkowitego związania.
Czym jest strefa przemarzania gruntu?
Głębokość posadowienia fundamentów jest zależna od strefy przemarzania gruntu. Strefa ta określa, do jakiej głębokości grunt przemarza podczas długotrwałych mrozów. Zbyt płytkie posadowienie, niesięgające poniżej określonej strefy przemarzania, skutkuje uszkodzeniami, deformacją, wysadzinami i pęknięciami. Tutaj wyjaśniamy, na jakiej głębokości wykonać fundament pod ogrodzenie.
Zgodnie z normą PN-81/B-03020 Polska została podzielona na cztery strefy przemarzania:
- I strefa przemarzania o głębokości 0,8 m — zachodnia część kraju;
- II strefa przemarzania o głębokości 1,0 m — większość kraju, od centralnej części Pomorza, przez centralną Polskę, aż po Śląsk, Małopolskę, Lubelszczyznę i fragment Podkarpacia;
- III strefa przemarzania o głębokości 1,2 m — północno-wschodnia Polska oraz obszary górskie;
- IV strefa przemarzania o głębokości 1,4 m — najchłodniejszy region, czyli Suwalszczyzna.