Ceny usług ogrodniczych poszły w górę! Nie uwierzysz, ile liczą sobie ogrodnicy

Wiosną przydomowe ogrody budzą się do życia. W tym okresie trzeba szczególnie dbać o stan naszych roślin. Jest to też czas rosnących cen usług ogrodniczych. Jeśli zastanawiasz się, od czego zależą koszty pracy ogrodnika i kiedy warto planować większe zmiany w ogrodzie, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Z tego artykułu dowiesz się:
Stawki ogrodników nie zawsze są identyczne – od czego zależą?
Branża ogrodnicza charakteryzuje się sezonowością. Gdy przychodzi ocieplenie, specjaliści mają więcej pracy, a ich stawki rosną. Wiosną oraz latem są one wyższe niż jesienią i zimą, bo różnica cenowa może wynosić nawet 20–30%. Pewnych prac nie można jednak przeprowadzać wcześniej, zatem właściciel ogrodu często nie ma innego wyjścia i musi zapłacić więcej. Stawki, jakimi operują ogrodnicy, mogą różnić się w zależności od lokalizacji. Najdroższe są usługi fachowców działających w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście. Wiąże się to nie tylko z wyższymi kosztami prowadzenia działalności, ale także z większym popytem na prace z sektora premium.
Ceny usług ogrodniczych w ostatnich latach wykazują tendencję wzrostową, ale wiąże się to z ogólnopolskim trendem. Koszty pracy stale rosną, a popyt na usługi ogrodnicze jest coraz wyższy, zatem specjaliści stopniowo podnoszą swoje stawki. Na koszt usługi może wpływać także standard jej wykonania. Najwięcej trzeba zapłacić doświadczonym firmom cieszącym się nienaganną opinią. Mniejsze stawki obowiązują w przypadku podmiotów, które dopiero zbierają doświadczenie lub próbują przyciągnąć klientów przy pomocy atrakcyjnych cen – w takim przypadku jakość wykonania usługi może pozostawiać wiele do życzenia (na szczęście nie jest to regułą).
Usługi ogrodnicze – ile to kosztuje?
Zakres prac wykonywanych przez doświadczonego ogrodnika może być bardzo szeroki. Tacy specjaliści zajmują się projektowaniem, zakładaniem i pielęgnacją ogrodów. Wachlarz usług oferowanych przez daną firmę będzie zależeć od jej zasobów i profilu, jednak najpopularniejsze prace ogrodnicze to: projektowanie ogrodów, sadzenie roślin, pielęgnacja trawników, drzew i krzewów, nawożenie, nawadnianie, podcinanie roślin, zwalczanie szkodników, a także konserwacja oczek wodnych. Niektórzy ogrodnicy zajmują się także małymi pracami budowlanymi oraz sprzedażą roślin. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie kwiaty warto mieć w swoim ogrodzie.
Ile trzeba zapłacić ogrodnikowi za przeprowadzenie podstawowych prac na wiosnę? Trudno operować konkretnymi kwotami, bo ceny obowiązujące w tej branży są silnie zróżnicowane. Stali klienci mogą liczyć na niższe stawki – w takim przypadku ogrodnicy stosują nawet 30-procentowe rabaty. Można podać przybliżony zakres cenowy dla podstawowych usług ogrodniczych, takich jak:
- zakładanie trawnika z siewu – 30–38 zł/m²,
- koszenie trawnika – 50–70 zł/godz.,
- podlewanie roślin – 50–80 zł/godz.,
- pielenie/przycinanie bylin – 70–120 zł/godz.,
- podcięcie młodego drzewa – 100–150 zł,
- montaż systemu automatycznego nawadniania – 17–19 zł/m²,
- sadzenie bylin i pnączy – 6,50–8,50 zł/szt.,
- sadzenie krzewów – 15–18 zł/szt.,
- sadzenie drzew – 65–80 zł/szt.

Projektowanie i zakładanie ogrodu – ile wynosi cena takiej usługi?
Zaaranżowanie ogrodu to jedna z najdroższych usług świadczonych przez fachowców działających w branży ogrodniczej. W tym przypadku trudno podać jedną, uniwersalną stawkę, ponieważ koszt projektowania i zakładania ogrodu jest uzależniony między innymi od powierzchni działki oraz liczby planowanych nasadzeń. Na cenę usługi będą wpływać także złożoność projektu, wykorzystywane materiały czy konieczność prowadzenia prac ziemnych. Zapoznaj się ze szczegółowym cennikiem usług ogrodniczych w 2025 roku.
Za sam projekt zagospodarowania ogrodu inwestor będzie musiał zapłacić przynajmniej 1500–3000 zł. W koszt tej usługi wchodzi także cena przygotowania trójwymiarowej wizualizacji. Założenie ogrodu z rabatami kwiatowymi, małym oczkiem wodnym, utwardzonym terenem i licznymi nasadzeniami prawdopodobnie przekroczy kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Osoby, które są zainteresowane realizacją złożonych projektów, mogą zapłacić znacznie więcej.
Wielu ogrodników chętnie udziela rabatów, jednak to klient powinien zapytać o możliwość obniżenia ceny. Niektórzy specjaliści oferują na przykład sezonowe promocje – najczęściej obowiązują one późną jesienią, ale na podobne okazje można trafić także wczesną wiosną. Warto dopytać o rabaty na usługi cykliczne oraz specjalną ofertę dla stałych klientów.