Ostatnia szansa na dofinansowanie ogrodu! Złóż wniosek do 31 marca

Piękny ogród nie tylko cieszy oko, ale także wspiera środowisko naturalne, odpowiednią retencję wody oraz lokalny ekosystem. Wiele programów dotacji kończy nabór wniosków już w marcu, więc to ostatnia szansa, by otrzymać dofinansowanie na ogród i system mikroretencji. Ile wynosi dofinansowanie na ogród w 2025 roku? Jakie programy dotacji na ogród ruszyły w tym roku? Kiedy mija termin składania wniosków?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dofinansowanie ogrodu w 2025 roku – czym jest i kto może z niego skorzystać?
W ostatnich latach popularną inicjatywą wspierającą środowisko naturalne i retencję wody opadowej był program Moja Woda. Celem programy Moja Woda była ochrona wodnych zasobów poprzez zwiększenie retencji na posesjach przy domach jednorodzinnych oraz rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Mimo powtarzających się susz i powodzi, w 2025 roku nie będzie on kontynuowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oznacza to, że w tym roku lokalne inicjatywy są ostatnią szansą na dofinansowanie przestrzeni zielonych, ogrodów przydomowych i działek.
Głównie są to programy dla osób, które planują inwestycję w zielone otoczenie – od sadzenia roślin, przez modernizację terenów zielonych, po rozwiązania wspierające mikroretencję i zbieranie deszczówki. Lokalne programy dofinansowania kierowane są do różnych grup: osób fizycznych, gmin, powiatów, stowarzyszeń, rolników, a nawet do właścicieli działek ROD.

Czym jest mikroretencja?
Coraz większe powierzchnie są zabetonowane lub uszczelnione, zielone tereny zastępowane są kostką brukową lub płytami. Takie rozwiązanie może wydawać się prostym sposobem jak najszybszego odprowadzenia wody z terenu, ale w dłuższej perspektywie prowadzi do suszy i powodzi. Wyschnięta ziemia nie wchłania wody tak, jak powinna, a opady, zamiast stopniowo przesączać się przez warstwy gleby, spływają do kanalizacji lub odparowują z betonu. Odpowiedzią na te problemy jest właśnie mikroretencja.
Uznaje się, że mikroretencja jest jednym z najważniejszych elementów gospodarki wodnej. Pomaga ograniczyć skutki suszy, zwiększa różnorodność biologiczną i chroni jakość wody. Polega na tworzeniu niewielkich zbiorników wodnych, zatrzymujących wodę opadową. Mogą to być wszelkie formy zbiorników, nawet niewielkie oczka wodne. Istotnym elementem mikroretencji jest także zbieranie deszczówki i jej późniejsze wykorzystanie np. do podlewania trawników lub celów gospodarczych. Jak zbierać wodę opadową? Tutaj przedstawiamy najlepsze sposoby.
Coraz więcej miast inwestuje także w błękitno-zieloną infrastrukturę w przestrzeniach publicznych, która umożliwia retencję w zabetonowanych centrach i aglomeracjach.

Warszawski program mikroretencji
Warszawski program wspierający mikroretencję skierowany jest zarówno do osób fizycznych i właścicieli nieruchomości, jak i do wspólnot, spółdzielni, gmin i stowarzyszeń. Wysokość dofinansowania wynosi 80% kosztów związanych z realizacją inwestycji.
W przypadku osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą maksymalna dotacja wynosi do 4 tys. złotych. Dla pozostałych podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych – maksymalnie 10 tys. złotych.
Wnioski o udzielenie dotacji na mikroretencję przyjmowane są do 31 marca 2025 roku. Realizacja inwestycji nie może zostać rozpoczęta przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji. Natomiast 1 września 2025 roku rusza nabór wniosków na 2026 rok.

Lokalne inicjatywy gminne
Gmina Pilchowice ogłosiła nabór wniosków na dofinansowanie zakupu zbiorników na wodę deszczową i roztopową. Dotacja pokrywa do 70% kosztów rzeczywistych inwestycji, a maksymalna kwota dofinansowania to 3 tys. złotych. O wsparcie ubiegać mogą się osoby fizyczne, a termin składania wniosków mija 31 marca 2025 roku.
Lubliniecka Beczka to program wsparcia małej retencji w Lublińcu. Skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami nieruchomości na terenie Lublińca. Dotacja pokrywa 50% kosztów zakupu i instalacji systemu retencji wody deszczowej, a maksymalna kwota dofinansowania to 4 tys. złotych. W ramach Lublinieckiej Beczki można zakupić np. zbiornik na deszczówkę, filtry oraz elementy potrzebne do stworzenia systemu małej retencji w ogrodzie. Nabór wniosków trwa do 31 marca 2025 roku.
Władze Goleszowa oferują dofinansowanie na zbiornik na deszczówkę z dachów. Dofinansowanie wynosi do 100% poniesionych kosztów, a maksymalnie 500 zł. Nabór wniosków trwa do 31 marca 2025 roku.
Gmina Gostyń oferuje dofinansowanie zakupu i montażu zbiornika na wodę deszczową i roztopową. Dofinansowanie wynosi do 100% kosztów związanych z inicjatywą, a maksymalna wysokość dotacji to 1500 zł. Nabór wniosków trwa do 30 września 2025 roku.
Wiele gmin oferuje programy wsparcia małej retencji w ogrodach przydomowych. Warto sprawdzić strony internetowe lokalnych urzędów.