Koniec z komarami. Ta roślina odstrasza je lepiej niż lawenda i komarzyca

Letnie wieczory na balkonie lub tarasie potrafią być niezwykle przyjemne – do momentu, gdy pojawią się komary. Choć w sklepach nie brakuje sprayów, świec i innych repelentów, wiele z nich zawiera chemiczne substancje, których nie chcemy wdychać podczas relaksu. Na szczęście istnieje naturalna, a przy tym niezwykle skuteczna alternatywa – kocimiętka.
Z tego artykułu dowiesz się:
Komary jej nie znoszą
Ta niepozorna roślina odstrasza komary lepiej niż lawenda, pelargonia pachnąca czy popularna komarzyca. Wszystko dzięki intensywnemu zapachowi i zawartości nepetalaktonu – związku działającego na owady silniej niż DEET, główny składnik chemicznych środków odstraszających. Co ważne, kocimiętka jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych.
Kocimiętka (Nepeta) znana jest głównie z tego, że przyciąga koty. Ale jej największym atutem w sezonie letnim jest to, że skutecznie odstrasza komary. Jej zapach działa na nie natychmiastowo i tworzy naturalną barierę ochronną. W przeciwieństwie do innych roślin, jak komarzyca, lawenda czy bazylia, odstraszających owady, kocimiętka nie musi być dotykana ani poruszana – emituje zapach cały czas. Do tego ładnie kwitnie (najczęściej w odcieniach lawendy), przyciąga motyle, pszczoły i inne zapylacze.
Dekoracyjna kocimiętka
Kocimiętka wygląda bardzo dekoracyjnie zarówno w donicach, jak i w gruncie. To wieloletnia roślina zielna z rodziny jasnotowatych. Charakteryzuje się bujnym, kępiastym pokrojem oraz drobnymi, pachnącymi kwiatami w odcieniach fioletu, niebieskiego lub lawendy. Dorasta zazwyczaj do 40–60 cm wysokości, choć niektóre odmiany mogą osiągać nawet 1 m.
Liście kocimiętki są szarozielone, delikatnie owłosione i wydzielają intensywny, cytrusowo-miętowy zapach. To właśnie ten aromat sprawia, że roślina działa odstraszająco na komary, a jednocześnie jest niezwykle atrakcyjna dla kotów, które uwielbiają jej zapach. Aromat może działać nawet nieco odurzająco, a kociaki uwielbiają tarzać się w roślinie.
Czytaj także o innych roślinach idealnych na balkon tutaj.
Pielęgnacja kocimiętki na balkonie
Uprawa kocimiętki w doniczce to prosty sposób na stworzenie strefy wolnej od komarów. Roślina nie ma dużych wymagań i tak naprawdę radzi sobie wszędzie. Na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych rośnie lepiej niż w całkowitym cieniu. Najwięcej olejków eterycznych wytwarza także w większym słońcu.
Warto także zadbać o odpowiednie podłoże dla tej rośliny. Dobrze sprawdzi się ziemia przepuszczalna, z dużym udziałem piasku lub perlitu. Nie można zapomnieć, że pojemniki powinny mieć otwory w spodzie, by odprowadzić nadmiar wody – roślina nie znosi zbyt mokrego podłoża. Z tego względu powinno się stosować umiarkowane podlewanie, tylko wtedy, gdy ziemia jest już sucha.
Kocimiętki pięknie wyglądają i bardzo długo kwitną. Warto usuwać przekwitłe kwiaty, to pobudzi ją do intensywniejszego kwitnienia. Rośliny warto rozmieścić w kilku miejscach: w donicach stojących, wiszących lub na parapetach. Już kilka egzemplarzy wystarczy, by stworzyć skuteczną „zieloną barierę” przeciwko komarom.

Naturalny strażnik letnich wieczorów
Kocimiętka działa niemal natychmiast. Jej zapach jest dla komarów nie do zniesienia, ale dla ludzi – łagodny i przyjemny. W dodatku to roślina łatwa w uprawie, dekoracyjna i funkcjonalna.
Zamiast wydawać pieniądze na chemiczne preparaty, które trzeba regularnie stosować i których zapach może być uciążliwy, postaw na jedno naturalne rozwiązanie – doniczkę kocimiętki. To nie tylko skuteczna ochrona, ale też ozdoba Twojego tarasu, balkonu czy ogrodu.
Delikatne pocieranie liści rośliny co kilka dni może zwiększyć wydzielanie olejków eterycznych, co jeszcze bardziej odstraszy komary. Postawienie kocimiętki na balkonie zmniejsza także liczbę bzyczących owadów, które wlatują do mieszkania przez okno. To prawdziwa bohaterka letnich wieczorów!