Jedni go nienawidzą, inni uwielbiają za skuteczność. Czy ty stosujesz go w ogrodzie?

Mech na kostce brukowej to częsty problem właścicieli ogrodów, podjazdów i alejek. Nalot nie tylko pogarsza estetykę powierzchni, ale także przyspiesza niszczenie nawierzchni oraz zwiększa ryzyko poślizgnięcia się na wilgotnej powierzchni. Stosowanie preparatów chemicznych, takich jak Roundup, jest jednym z popularniejszych sposobów na usunięcie mchu i niepożądanej roślinności. Czy jednak warto sięgać po Roundup, wokół którego krąży tak wiele kontrowersji? Jakie są zalety i wady stosowania preparatów chemicznych w walce z mchem i chwastami?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego na kostce brukowej pojawia się mech?
Mech preferuje wilgotne, zacienione przez znaczną część dnia miejsca, gdzie konkurencja ze strony innych roślin jest ograniczona. Szczeliny w kostce brukowej stanowią idealne środowisko dla jego rozwoju. Kostka brukowa często czyszczona jest samą wodą, która pozostając w szczelinach, tworzy idealne miejsce wzrostu dla mchu. Regularne opady deszczu, brak zapewnionego odwodnienia dodatkowo temu sprzyjają.
Mech stanowi nie tylko problem estetyczny. Może prowadzić do uszkodzenia kostki brukowej, powodując mikropęknięcia w strukturze materiału. Stanowi też zagrożenie, gdyż na omszałej, wilgotnej powierzchni znacznie łatwiej o upadek.

Roundup – jak działa i czy warto go stosować?
Roundup jest jednym z najpopularniejszych herbicydów (preparatów chwastobójczych, powszechnie wykorzystywanych w uprawach rolnych i ogrodniczych) dostępnych na rynku. Głównym składnikiem preparatu jest glifosat, który działa układowo – wnika w tkanki rośliny i niszczy ją od środka, łącznie z korzeniami. Roundup jest skutecznym środkiem w walce z chwastami najczęściej występującymi w ogrodach i mchem. Stanowi częsty wybór wśród osób szukających szybkiego sposobu na zielony nalot na kostce brukowej.
Jak stosuje się Roundup? Preparat chwastobójczy rozcieńcza się z wodą zgodnie z instrukcją producenta, a następnie aplikuje za pomocą opryskiwacza. Efekty stosowania Roundup widoczne są już po 6 godzinach po oprysku. Zamieranie chwastów następuje po około 3 tygodniach od zastosowania.

Zalety stosowania Roundup
Preparat chwastobójczy Roundup działa szybko i skutecznie, zwłaszcza w porównaniu do metod mechanicznych, takich jak ręczne wyrywanie lub szorowanie szczotką. Jeden zabieg może całkowicie wyeliminować mech – jest to szczególnie ważne, gdy do czynienia mamy z rozległą powierzchnią, np. podjazdem lub alejką.
Oprysk Roundup jest wygodny i nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Do przeprowadzenia aplikacji wystarczy opryskiwacz i kilka minut pracy, by opryskać całą omszałą lub zarośniętą powierzchnię.
Ponieważ oprysk chemiczny Roudup działa układowo, wnikając do wnętrza rośliny i niszcząc ją od środka, efekt jego działania jest długotrwały. Chemia zawarta w preparacie zapobiega także szybkiemu odrastaniu, niszcząc zarodniki i korzenie ukryte w szczelinach.

Wady i kontrowersje związane z Roundup
Głównym składnikiem aktywnym preparatu chemicznego Roundup jest glifosat, który prowadzi do obumierania roślin. Budzi on wiele kontrowersji. Badania wskazują, że ma szkodliwy wpływ na środowisko – w tym na organizmy wodne, owady zapylające, a nawet na glebę. Stosując Roundup w pobliżu kwiatów, trawnika lub warzywniaka, można zaszkodzić pobliskim roślinom.
Wątpliwości związane z faktem, że Roundup ma szkodliwy wpływ na zdrowie, poruszane są od wielu lat. Glifosat, główny składnik Roundup, został zakwalifikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako substancję prawdopodobnie rakotwórczą. Z badań wynika także, że glifosat nie ulega całkowitej biodegradacji, dlatego zaleca się używanie innych, naturalnych środków chwastobójczych, jeśli nie występuje konieczność stosowania Roudnup.
Warto pamiętać, że przeprowadzanie oprysku Roundup wymaga ostrożności oraz specjalnych środków ochronnych – gumowych rękawic, obuwia przeznaczonego do prac ogrodniczych i maski. Należy unikać zanieczyszczenia skóry, oczu oraz wdychania oparów. Środki ostrożności zalecają, aby nie jeść ani nie pić podczas używania produktu. Nie należy wchodzić na opryskany teren aż do czasu, gdy rośliny wyschną – dotyczy to również zwierząt domowych i dzieci. Zaleca się również stosowanie Roundup poza okresami aktywności pszczół i innych owadów zapylających, a opryskiwacza nie należy myć lub używać w pobliżu wód powierzchniowych.
Alternatywy dla Roundup – co na chwasty zamiast chemii?
Usuwanie mchu lub chwastów z kostki brukowej za pomocą preparatów chemicznych z glifosatem nie jest jedyną opcją. Istnieje wiele alternatywnych rozwiązań w walce z chwastami, które są skuteczne, a jednocześnie ekologiczne i bezpieczne.
Metody mechaniczne
- Silny strumień z myjki ciśnieniowej skutecznie usunie mech z powierzchni kostki brukowej i szczelin.
- Przy mniejszych powierzchniach dobrą metodą może być szorowanie drucianą szczotką. Wymaga to jednak więcej czasu i wysiłku.
- Wypalanie mchu jest radykalną, ale skuteczną metodą, którą należy stosować umiejętnie i ostrożnie. Nie zostawia ona jednak chemicznych śladów w środowisku, a jest niezwykle skuteczna.
Naturalne preparaty na chwasty
- W sklepach ogrodniczych i budowalnych dostępne są ekologiczne środki chwastobójcze, których działanie nie zagraża środowisku i zdrowiu. Preparaty takie jak Antychwast bądź Substral zawierają naturalny kwas pelargonowy.
- Roztwór octu z wodą w proporcji 2:1 to domowy sposób na mech na kostce brukowej. Należy spryskać nim zielony nalot, a po kilku dniach usunąć obumarłe pozostałości roślin. Taki oprysk działa najlepiej w słoneczne dni.
- Boraks to substancja chemiczna będąca skutecznym rozwiązaniem na chwasty oraz mech. Można rozpuścić go w wodzie i wykonać oprysk lub rozsypać suche kryształki. Boraks jest słabszym preparatem niż Roundup, ale mimo to należy pamiętać, że jest preparatem chemicznym i wymaga odpowiednich środków ostrożności.
