„Elementarz”, „Mały Książę”, „Tytus i Romek”. Te książki z PRL są warte nawet 2000 zł! Sprawdź, czy masz je na półce

W świecie roślin rozchodniki cieszą się sporą popularnością. W ogrodach spotkać można rozchodnik okazały z dużymi kwiatami lub rozchodnik ostry, który idealnie komponuje się ze skalniakami i innymi niskimi bylinami, takimi jak bodziszek drobny. Natomiast rozchodnik Morgana wyróżnia się zupełnie innym charakterem. Ten egzotyczny sukulent pochodzi z Meksyku i charakteryzuje się grubymi, soczystymi łodygami i liśćmi. Stał się modną rośliną domową, pojawiającą się niemal tak często jak monstera, dracena wonna czy skrzydłokwiat.
- Rozchodnik Morgana w ogrodzie
- Rozchodnik Morgana – gdzie kupić i ile kosztuje
- Rozchodnik Morgana – wymagania uprawowe w mieszkaniu
- Rozchodnik Morgana – podlewanie i podstawowa pielęgnacja
- Nawożenie rozchodnika Morgana
- Rozmnażanie rozchodnika Morgana – jak zrobić to samodzielnie
Rozchodnik Morgana w ogrodzie
Rozchodnik Morgana (Sedum morganianum) jest przedstawicielem rodziny gruboszowatych. Jak inne popularne sukulenty, ma zdolność gromadzenia wody w liściach. Te mają niecodzienny wygląd – tworzą się z segmentów długości 2-4 cm, które łączą się w długie, zwisające pędy, osiągające nawet 1 metr. Na ich powierzchni pojawia się warstwa woskowa, nadająca im lekko niebieskawy lub szarawy odcień. Kolor rośliny zmienia się w zależności od warunków – przy wysokiej wilgotności i cieple woskowy nalot jest bardziej widoczny.
Roślina zakwita w domu późną wiosną lub latem. W tym czasie pojawiają się dzwonkowate kwiaty w odcieniu malinowego różu, czasem wpadające w pomarańcz. Kwiaty tworzą wiechy i choć ich żywotność jest krótka, stanowią wyjątkową ozdobę rośliny.
Rozchodnik Morgana – gdzie kupić i ile kosztuje
Chociaż rozchodnik Morgana nie jest aż tak powszechny jak dracena wonna czy bluszcz, bez problemu można go znaleźć w sklepach ogrodniczych i większych marketach z działem dom i ogród. W sprzedaży dostępne są zarówno małe sadzonki, jak i bardziej rozrośnięte rośliny, czasem oferowane razem z dekoracyjnymi doniczkami. Cena sadzonki zależy od jej wielkości i waha się zazwyczaj od 20 do 40 zł.
Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kondycję rośliny. Warto dokładnie obejrzeć liście, czy nie występują na nich plamy lub ślady żerowania szkodników, które mogłyby świadczyć o chorobie lub problemach zdrowotnych rośliny.

Rozchodnik Morgana – wymagania uprawowe w mieszkaniu
Sedum morganianum nie ma wygórowanych potrzeb pielęgnacyjnych. Najlepiej czuje się w jasnym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Niedostateczna ilość światła wpływa negatywnie na jego rozwój. Idealne będzie ustawienie rośliny w pobliżu południowego lub zachodniego okna, gdzie słońca nie brakuje. Roślina doskonale prezentuje się na parapecie lub zwieszona w wiszących donicach i makramach pod sufitem. Im więcej słońca, tym intensywniejsze i ciekawsze staje się wybarwienie liści. W przypadku mocnego nasłonecznienia latem dobrze jest jednak zastosować lekkie osłony, np. rolety dzień – noc, które ochronią liście przed poparzeniami.
Rozchodnik Morgana najlepiej rośnie w lekkim, przepuszczalnym podłożu. Do jego uprawy sprawdzi się ziemia przeznaczona dla kaktusów i sukulentów lub klasyczne podłoże doniczkowe wymieszane z piaskiem w proporcji 1:1. Podobnie jak inne sukulenty, nie toleruje nadmiaru wilgoci, dlatego konieczna jest warstwa drenażu w doniczce.
Najlepszy efekt dekoracyjny osiągniemy, sadząc rozchodnik Morgana w płaskich donicach średniej wielkości, z otworami odpływowymi w dnie. Jego długie, opadające pędy pięknie się w nich prezentują. W czasie przesadzania należy szczególnie uważać, by nie uszkodzić liści – woskowy nalot łatwo się ściera, co wpływa na wygląd rośliny. Warto również zapoznać się z metodami uprawy rozchodnika kaukaskiego, innego ciekawego gatunku z tej rodziny.
Rozchodnik Morgana – podlewanie i podstawowa pielęgnacja
Jak większość sukulentów, rozchodnik Morgana nie wymaga częstego podlewania. Potrzebuje wody, ale w niewielkich ilościach i rzadko. Latem należy podlewać roślinę dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie przeschnie, co może oznaczać odstępy nawet dwutygodniowe. Zimą podlewanie ogranicza się do minimum, nie można jednak dopuścić do całkowitego przesuszenia. Jeśli liście stają się miękkie i opadają, oznacza to, że roślina potrzebuje wody.
Zimowanie rozchodnika Morgana bywa trudniejsze. Choć roślina może stać cały rok w ogrzewanym pomieszczeniu, to obniżenie temperatury w okresie zimowym do 12-16°C może przyczynić się do jej lepszego kwitnienia w kolejnym roku.
Nawożenie rozchodnika Morgana
Roślina nie wymaga regularnego nawożenia. Wystarczy zasilić ją nawozem mineralnym dla kaktusów i sukulentów raz na kilka miesięcy. Jeśli użyjemy uniwersalnego nawozu do roślin doniczkowych, należy zastosować mocno rozcieńczoną dawkę – nie więcej niż 1/3 ilości zalecanej przez producenta. Zbyt silne nawożenie mogłoby zaszkodzić sukulentowi, który w naturze rośnie na ubogich glebach.
Rozmnażanie rozchodnika Morgana – jak zrobić to samodzielnie
W przeciwieństwie do rozchodników ogrodowych, które same się rozprzestrzeniają, rozchodnik Morgana wymaga nieco więcej uwagi podczas rozmnażania. Na szczęście jest to proces łatwy do przeprowadzenia w warunkach domowych. Najlepiej rozpocząć go wiosną, kiedy roślina wchodzi w fazę intensywnego wzrostu.
Najprostszą metodą rozmnażania jest ukorzenianie fragmentów pędów. Należy odciąć kawałki o długości 5-7 cm i delikatnie umieścić je w wilgotnym, lekkim podłożu. Doniczkę z sadzonkami ustawia się w cienistym miejscu, w temperaturze minimum 18°C. Ukorzenianie przebiega szybko – pierwsze korzenie pojawiają się już po 2-3 tygodniach. Po kilku kolejnych tygodniach młode rośliny można przesadzić do docelowych doniczek i rozpocząć ich dalszą pielęgnację.