Te drzewa i krzewy owocowe musisz opryskać w kwietniu! Nie przegap terminu

Opryski drzew i krzewów owocowych przeprowadza się kilka razy w ciągu roku, jednak to wiosenny zabieg jest najważniejszy. Robi się go dość wcześnie – w przypadku niektórych roślin w marcu, innych na początku kwietnia. Najważniejsze to zacząć, zanim zdążą się rozwinąć patogeny odpowiedzialne za choroby drzewa owocowych. Dowiedz się, które drzewa i krzewy owocowe należy opryskać w kwietniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego opryski robi się w kwietniu
Opryski drzew owocowych w kwietniu są kluczowe, ponieważ w tym okresie rośliny budzą się do życia po zimie, a zarodniki grzybów i larwy szkodników zaczynają swoją aktywność. Wiosenne infekcje, takie jak parch jabłoni i gruszy, kędzierzawość liści brzoskwini czy torbiel śliwy, rozwijają się właśnie w kwietniu, kiedy wilgoć i wzrost temperatur sprzyjają ich rozprzestrzenianiu.
Jeśli nie zabezpieczymy drzew odpowiednimi środkami ochrony roślin, choroby mogą osłabić liście, a potem kwiaty. To prowadzi do zmniejszonego plonu, a powstałe owoce często są mniejsze, mają nieestetyczne plamki i przebarwienia czy robaki. W skrajnych przypadkach owocowanie jest całkowicie zaburzone. Opryski zapobiegawcze wykonane w odpowiednim momencie pozwalają ograniczyć użycie środków chemicznych w późniejszym sezonie, co jest korzystne zarówno dla roślin, jak i środowiska.
W przypadku drzew owocowych początek kwietnia to najlepszy moment na opryski drzew owocowych. Z uśpienia wychodzą szkodniki, jak mszyce czy przędziorki. Ciepło i wilgoć sprzyja także rozwojowi grzybów, które zaczynają się namnażać. Dlatego warto zadziałać zawczasu! To świetny moment na stosowanie i fungicydów i zoocydów, które ochronią rośliny przez niemal cały okres wegetacyjny.
Bezpieczne opryski w ogrodzie
Aby opryski drzew owocowych były bezpieczne, musisz zwrócić uwagę na coś konkretnego. Wybieraj odpowiednie warunki pogodowe – opryski najlepiej robić w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, najlepiej rano lub wieczorem. Jest to ważne, ponieważ deszcz może zmyć środek ochrony roślin i przenieść je do ziemi.
Podczas oprysków noś długie rękawy, rękawice, maskę ochronną i okulary, aby uniknąć kontaktu ze skórą i drogami oddechowymi. Po zakończeniu pracy dokładnie umyj ręce i twarz oraz zmień ubranie, aby uniknąć zatrucia. Na wszelki wypadek nie pozwalaj bawić się w ogrodzie dzieciom ani zwierzętom domowym przez dobę po zrobieniu oprysków. Dbaj odpowiednio o sprzęt do oprysków, żeby
Chroń także owady zapylające. To właśnie opryski są największym zagrożeniem dla pszczół. Wybieraj preparaty przyjazne dla owadów, a co najważniejsze – nie opryskuj drzew i krzewów w czasie kwitnienia. To jeden z powodów, dla którego warto robić zabiegi na samym początku kwietnia, zanim jeszcze kwitną drzewa.
Co opryskiwać w kwietniu
W kwietniu opryskuje się większość drzew owocowych. Nie można także zapomnieć o krzewach. Jabłonie i grusze są szczególnie narażone na parch oraz mączniaka, a także na ataki mszyc i zwójkówek. Śliwy często zapadają na torbiel śliwy oraz brunatną zgniliznę. Warto mieć na względzie także to, że mogą być atakowane przez mszyce. Warto sięgnąć po odpowiedni środek zawczasu.
W przypadku brzoskwiń i nektaryn kluczowe jest zabezpieczenie ich przed kędzierzawością liści, która może osłabić drzewa i ograniczyć plonowanie. Wiśnie i czereśnie warto opryskiwać przeciwko rakowi bakteryjnemu oraz brunatnej zgniliźnie. W ich przypadku również należy kontrolować populację mszyc. Morele, podobnie jak inne drzewa pestkowe, są podatne na brunatną zgniliznę.
Opryski są istotne także dla malin i jeżyn, które mogą cierpieć na zamieranie pędów oraz inwazję mszyc. Nie można zapominać o porzeczkach i agreście, gdzie zagrożeniem są antraknoza, mączniak oraz wielkopąkowiec porzeczkowy.