Wszyscy montują to w salonie – a potem żałują. Eksperci wskazują zagrożenia

Biokominek to ozdoba i dodatkowe źródło ciepła w domu. Jest prosty w budowie i łatwy do instalacji, dlatego można go założyć nawet w bloku. Jednak design ma swoje minusy. Mamy do czynienia z otwartym ogniem, od którego prawie nic nas nie oddziela. Czy takie urządzenie jest bezpieczne?
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest biokominek?
Biokominkiem nazywa się proste palenisko zasilane płynnym biopaliwem. Składa się ono z wkładu, w którym spalane jest paliwo, przesłony i obudowy, pełniącej rolę ochronną oraz ozdobną. Dzięki swojej prostej budowie biokominki mogą mieć przeróżny kształt i wielkość. Co ciekawsze mogą być całkowicie mobilne, przez co pozwalają na różnorodne aranżacje. Duży kominek z obudową można postawić w salonie gdzie będzie spełniał podobną rolę jak klasyczne urządzenie tego typu. Małą wersję możemy trzymać na tarasie, a nawet na półce czy na stole w pokoju. W internecie można nawet znaleźć proste instrukcje jak samemu zrobić biokominek z tanich i powszechnie dostępnych materiałów.
Szerokie możliwości zastosowania mogą jednak budzić niepokój. Czy nie występuje ryzyko pożaru albo zatrucia skoro nie ma komina, a od żywego ognia chroni nas tylko szyba?
Jak bezpiecznie używać biokominka?
Kominek nie powinien stwarzać żadnego zagrożenia podczas korzystania jeżeli zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim, jeżeli kupujemy gotowy produkt z instrukcją, to należy się do niej stosować. W przypadku samodzielnie wykonanego kominka najlepiej zwrócić uwagę na elementy chroniące przez oparzeniem, wydostaniem się ognia czy wyciekiem paliwa. Pamiętajmy, że nie każdy majsterkowicz z Youtuba czy TikToka jest autorytetem w kwestiach bezpieczeństwa. Dlatego najbezpieczniejszy jest kominek kupiony w sklepie lub wykonany pod instrukcję specjalisty. Poza tym pamiętajmy, że:
- napełnianie biokominka powinno być zgodne z instrukcją producenta,
- używamy paliwa, które jest do tego przeznaczone,
- niezależnie od modelu nigdy nie dolewamy biopaliwa kiedy płonie ogień,
- jeżeli używamy go w pomieszczeniu, to pamiętajmy o dobrej wentylacji.
Nie zaszkodzi dodatkowa ostrożność
Poza oczywistymi wskazówkami warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce używania. W pobliżu paleniska nie powinny się znaleźć żadne materiały łatwopalne. Kto ma małe dzieci albo ruchliwe zwierzęta w domu powinien się poważnie poważnie zastanowić przed zakupem zwłaszcza mniejszych, przenośnych biokominków.
Wspomnieliśmy już o używaniu specjalnego paliwa do biokominków. Jest to etanol, który jest bezzapachowy (choć można kupić wersję aromatyzowaną) i poza niewielką ilością dwutlenku węgla i pary nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Chociaż istnieje wiele płynnych paliw, które mogą się palić równie dobrze, nie ma pewności co do ich bezpieczeństwa. Dlatego dla naszego komfortu i bezpieczeństwa tak ważne jest stosowanie substancji do tego przeznaczonej.
Czy warto zainwestować w biokominek?
Biokominki stały się ostatnio popularne przede wszystkim jako ozdobny element wystroju. To oryginalna, wyróżniająca się ozdoba do salonu, nie wymagająca dużych nakładów finansowych. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w okresie świątecznym, przy większych spotkaniach rodzinnych czy romantycznych randkach. Widok prawdziwego ognia i popijanie kawy czy herbaty przy kominku ma też niepowtarzalny efekt relaksujący.
Czy biokominek daje ciepło? Tak może z powodzeniem pełnić również pomocniczą rolę grzewczą. Nie jest to najtańszy sposób ogrzewania mieszkania. Załóżmy jednak, że chcemy się dodatkowo ogrzać w bardzo zimny dzień. Może to być dodatek do domowego systemu grzewczego. Umożliwia też uniknięcie rozpalania kotła czy uruchamiania innego urządzenia w zimniejszy letni wieczór.
Poza tym jest dobrym sposobem na ogrzewanie poza sezonem mieszkań w blokach. Starsze bloki mają słabszą izolację, a ciepło z sieci miejskiej jest dostępne tylko w określonych miesiącach, dlatego dodatkowe źródło ciepła może się okazać nieocenione.

Moc grzewcza i koszt używania biokominka
Biokominek może uzupełniać inne urządzenia grzewcze, ale jak konkretnie grzeje w porównaniu z grzejnikiem czy podłogówką? Duży biokominek z możliwością regulowania przesłony ma ok. 2-5 kW mocy grzewczej. Jest to porównywalne z mocą pokojowego grzejnika lub mniejszego kominka opalanego drewnem. Sprzęt kupimy w cenie od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Litr paliwa kosztuje około 10-15 zł. Im większe opakowanie, tym taniej wyjdzie. Taka ilość wystarcza na 2-5 godzin. To znaczy, że godzina będzie kosztowała około 2-5 zł.
Dla porównania 1 kWh używania pompy ciepła, to cena ok. 60-70 groszy (zależnie od cen prądu). Biokominek nie jest więc opłacalny jako jedyne czy główne źródło ciepła, ale jako źródło pomocnicze, zwłaszcza do pojedynczego pomieszczenia powinien się sprawdzić znakomicie. Poza tym żaden grzejnik nie zastąpi nam możliwości siedzenia przy prawdziwym ogniu.
Jest to tanie, bezpieczne i eleganckie źródło ciepła, w które warto zainwestować. Jeżeli zachowamy wszystkie środki bezpieczeństwa biokominek nie powinien też stwarzać żadnego zagrożenia.