Wiele osób dosypuje to do pelletu aby obniżyć koszty ogrzewania. Słusznie?

Pellet jest jednym z nielicznych ekologicznych paliw stałych, które mają wysoką wartość opałową. Nie jest też tani, a przecież mamy tańsze produkty, które też dobrze się palą np. trociny. Czy w takim razie można palić w piecu na pellet trocinami? Czy można mieszać pellet i trociny? Co jeszcze nadaje się jako zamiennik pelletu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak palić trocinami w piecu na pellet?
Pellet drzewny, najpowszechniej stosowany i najbardziej wydajny rodzaj tego paliwa, jest robiony z rozdrobnionych i granulowanych resztek drzewnych. Ceny pelletu, mimo jego rosnącej popularności, nadal są wysokie. Jednocześnie w wielu gospodarstwach domowych trociny są darmowym odpadem, który i tak trzeba jakoś wykorzystać. Można je też o wiele taniej kupić. Czy w takim razie można pellet mieszać z trocinami, żeby mniej płacić za ogrzewanie?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dużo zależy od tego jaki mamy piec, jak często chcemy wykorzystywać zamiennik pelletu, a przede wszystkim jaka jest wielkość i rodzaj podajnika. Głównym problemem, z którym mogą się spotkać użytkownicy pieca na pellet jest zatykanie ślimaka trocinami. Jeżeli chcemy wymieszać pellet z luźnymi odpadami z drewna, to musimy się upewnić, że ślimak przepuści paliwo o nieregularnych kształtach. Używając trocin jako dodatku lub zamiennika musimy też częściej czyścić podajnik.
Jeżeli mamy piec dedykowany specjalnie do pelletu drzewnego, to nie powinniśmy zbyt często zastępować go innymi surowcami. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do uszkodzenia pieca. To zaś będzie się wiązało z większymi kosztami niż oszczędność na dosypywaniu trocin do paliwa. Nie mówiąc o utraconej gwarancji, przez użytkowanie urządzenia niezgodnie z instrukcją producenta.
Zrób własny pellet
Innym sposobem na wykorzystanie trocin do palenia w kotle jest wytwarzanie własnego pelletu. Jeżeli mamy regularny dostęp do własnych trocin czy odpadów od znajomego lub sąsiada, to warto rozważyć taką domową produkcję paliwa na własne potrzeby. Jest to też dobry pomysł na ponowne wykorzystanie surowca przez właścicieli tartaków i zakładów stolarskich.
Pellet w niedużych ilościach można wytwarzać za pomocą tzw. pelleciarki. Taka maszyna powinna być bez problemu dostępna w sklepach internetowych. Najtańsze nowe urządzenia mieszczą się w przedziale cenowym 8-10 tys. zł, droższe kosztują nawet ponad 20 tys zł. Do własnej produkcji konieczne może się też okazać rozdrabniarka do drewna (koszt to ok. 400-800 zł). Nie jest to więc najtańszy sprzęt, jednak może nam zapewnić dostęp do własnego paliwa na lata.
Jeżeli zainwestujemy w urządzenia możemy nawet założyć własną działalność i produkować pellet na sprzedaż. Do tego wymagany jest jednak certyfikat jakości, bo paliwo musi spełniać pewne wymogi. Potrzeba też odpowiedniego miejsca na produkcję i przechowanie towaru. Więcej na temat własnej produkcji pelletu przeczytasz w osobnym artykule.
Inne zamienniki pelletu
Wartość opałowa pelletu drzewnego wynosi ok. 18 MJ/kg. Pellet klasy I powinien osiągać do 20 MJ/kg. Na początku 2025 roku jego cena wynosiła ok. 1500-1900 zł/tonę. Dla porównania trociny raczej nie osiągną wartości opałowej powyżej 10 MJ/kg. Dlatego palenie w piecu wyłącznie trocinami po prostu się nie opłaca.Jednak trociny to tylko jeden z surowców, które mogą chwilowo zastąpić lub uzupełnić pellet drzewny w naszych piecach. Istnieje wiele bezpieczniejszych biopaliw, które spełnią podobną rolę. Przede wszystkim są to pellety produkowane z innego surowca niż drewno. W piecu na pellet można też palić owsem oraz innymi ziarnami i pestkami. Jednak taki materiał opałowy stosuje się raczej wtedy, gdy nie nadaje się do spożycia przez ludzi lub zwierzęta domowe.

Porównanie stosunku ceny do wydajności
Jednym z powodów, dla których preferowany jest pellet drzewny jest jego wydajność, dostępność i optymalny stosunek ceny do wydajności. Jak to się ma do innych rodzajów pelletu?
Pellet słomiany, produkowany z odpadów po młóceniu roślin uprawnych. Jest przeznaczony przede wszystkim jako ściółka dla zwierząt hodowlanych lub zamiennik żwirku dla kota, ale można go też wykorzystać jako paliwo. Pellet słomiany przy spalaniu nie wytwarza dwutlenku węgla, ale pozostawia więcej popiołu. Jego wartość energetyczna wynosi ok. 15,5 MJ/kg. Koszt to ok. 1000-1400 zł/tonę.
Pellet słonecznikowy powstaje z łusek słonecznika. Jego wartość opałowa zależy od jakości konkretnego produktu. W przypadku wydajności poniżej 15 MJ/kg nie opłaca się nim palić w piecu. Jednak można też kupić pellet słonecznikowy o wartości opałowej podobnej do wartości pelletu drzewnego, nawet do 19 MJ/kg. Cena takiego pelletu to ok. 1200 zł/tonę.
Pellety robi się też z traw, otrębów, zbóż, torfu. W sklepach znajdziemy nawet tzw. pellet węglowy. Jest on dobrym zamiennikiem ekogroszku, o wartości opałowej sięgającej 30 MJ/kg. Nie jest on jednak paliwem odnawialnym. Natomiast specyficzny kształt granulek pozwala używać go w piecach z podajnikiem ślimakowym.
Używanie trocin z pelletem jest możliwe, ale czy warto? Cena pelletu może się wydawać wysoka. Jest to jednak paliwo bezpieczne, wydajne i powszechnie dostępne. Dlatego zamienników – zwłaszcza takich jak trociny – najlepiej używać tylko w ostateczności.