Nie każde drewno nadaje się do kominka - palenie takim może wręcz go uszkodzić

Jeśli ktoś decyduje się na kominek opalany drewnem, powinien mieć świadomość, że nie oznacza to automatycznie możliwości wrzucania do paleniska jakiegokolwiek drewna. Aby tworzyć w mieszkaniu przytulną atmosferę w sposób przyjazny dla środowiska, a przy tym ograniczać koszty ogrzewania, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim należy wiedzieć, które drewno idealnie nadaje się do kominka, a jakim nie wolno palić.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego jest tak ważne, czym palimy w swoim kominku?
Istnieje ku temu wiele powodów. Między innymi chodzi oczywiście o nasze zdrowie i stan środowiska naturalnego. Jeśli są spalane nieodpowiednie materiały, tworzą się trujące gazy i rośnie emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Poza tym chodzi też o dobro właścicieli domów z kominkiem i ich bezpieczeństwo.
Każdy z pewnością chciałby możliwie długo korzystać z kominka. Do tego potrzebna jest jego określona pielęgnacja oraz stosowanie opału, do jakiego został zaprojektowany. To oznacza na przykład, że w kominku na drewno należy spalać tylko ten materiał i to odpowiedniej jakości.
Stosowanie przypadkowego opału może prowadzić, choćby na skutek różnych temperatur spalania, do uszkodzenia konstrukcji albo okładziny kominka. Na dodatek tworząca się sadza i smoła mogą się osadzać na szybie, ściankach kominka i w przewodzie kominowym.
Czym można palić w piecu i kominku?
Zgodnie z krajowymi i unijnymi programami ochrony środowiska zostały wprowadzone przepisy, które zabraniają wykorzystywania domowych pieców i kominków do spalania opału emitującego do atmosfery szkodliwe substancje. Wbrew przeczuciom, lista dozwolonych rodzajów paliw i gatunków drewna jest znacznie dłuższa niż materiałów zabronionych.
Przydomowe piece grzewcze mogą być opalane dobrej jakości węglem kamiennym, naturalnym drewnem, olejem opałowym, gazem ziemnym, pelletem a także zbożem i inną biomasą. Całkowity zakaz palenia węglem ma wejść w życie dopiero za kilkanaście lat. W kominkach dozwolone jest palenie drewnem nieimpregnowanym i sezonowanym, o wilgotności poniżej 20%. Jeśli konstrukcja jest przystosowana, możliwe jest palenie brykietem drzewnym albo pelletem.
Wszystko co wyleci kominem, wróci wkrótce na dół
Każdy, kto spala w piecu lub kominku odpady, zatruwa powietrze i glebę niebezpiecznymi substancjami jak kwas solny, formaldehyd i rakotwórcze dioksyny i furany. Te nie ulegają po prostu jakiemuś „spaleniu”, ale osadzają się na szybie kominka, na ściankach paleniska i przewodzie kominowym. Zarówno palenisko, jak i komin mogą z czasem ulec uszkodzeniu.
Toksyczne związki przedostają się przez komin do atmosfery, osadzają na dachu, a w końcu w ogrodzie i rabatach warzywnych. Są wdychane z powietrzem i trafiają z pożywieniem do przewodu pokarmowego. Spalanie śmieci jest prawnie zabronione.

Jakie drewno nie nadaje się do palenia?
Chociaż inne materiały stanowią bardzo niewielki dodatek do drewna, to jednak drewno lakierowane, malowane lub impregnowane nie może służyć jako opał. Podobnie wygląda sytuacja z płytami wiórowymi i pilśniowymi oraz sklejką.
Wymienione wyżej materiały drzewne nie mogą być spalane, ponieważ zawierają kleje i środki ochrony drewna. Nie wolno również spalać drewna z powłokami zawierającymi związki halogenoorganiczne albo metale ciężkie. Te pierwsze są związkami bromu, jodu, fluoru i chloru, które w połączeniu z węglowodorami stanowią skuteczne rozpuszczalniki.
Węglowodory mają duże znaczenie jako paliwa kopalne, na przykład są głównym składnikiem gazu ziemnego. Ponieważ nie wiadomo dokładnie, jakie reakcje chemiczne zachodzą podczas ich spalania i jakie zanieczyszczenia powstają, nie należy spalać drewna powlekanego lub impregnowanego. Do tych materiałów należy też bejcowane lub impregnowane drewno jak parkiet lub stare meble. Zdecydowanie szkodliwe są też podkłady kolejowe i drewniane słupy.
Obecność materiałów syntetycznych uniemożliwia optymalne spalanie i na dłuższą metę może spowodować uszkodzenie systemu grzewczego. Zanieczyszczone spaliny tworzą z czasem żużel, który osadza się w piecu i kominie. Zagraża on długiej żywotności elementów grzejnych, ponieważ nasila ich korozję. Dla dobra środowiska i Waszego pieca ważne jest, aby emisja zanieczyszczeń była jak najniższa.
