Ten typ pieca jest dużo lepszym wyborem niż pellet. Wybiera go coraz więcej osób!

Istnieją piece, które nie wymagają zdecydowania się na jedno tylko paliwo. Taki piec hybrydowy, zwany kombinowanym, może być opalany zarówno kawałkami drewna, jak i pelletem. Co ciekawe, taki piec hybrydowy na drewno i pellet oferuje zarazem przytulną atmosferę kominka oraz techniczne zalety pieca na pellet. Na przykład w dzień i wieczorem można do paleniska podkładać polana drewna, a w nocy przejść na w pełni automatyczne ogrzewanie pelletowe.
- Jak działa piec hybrydowy?
- Czy warto palić drewnem w piecu na pellet?
- Jakie są rodzaje pieców hybrydowych?
- Jakie zalety posiada piec hybrydowy?
- Jakich wad można się dopatrzeć w piecu hybrydowym?
Jak działa piec hybrydowy?
Piece na pellet są przystosowane do spalania granulowanego paliwa o określonych parametrach. Drewno w formie kawałków znacznie odbiega pod wieloma względami od pelletu. Nowoczesne rozwiązanie, jakim są piece hybrydowe, daje użytkownikowi pewną elastyczność w wyborze opału. Specjalnie zaprojektowana komora spalania umożliwia korzystanie z różnych rodzajów paliwa.
Kiedy piec jest opalany drewnem, działa jak klasyczny kominek, w którym polana muszą być podkładane ręcznie. W trybie spalania pelletu natomiast można korzystać ze wszystkich technicznych zalet pieca pelletowego. Podajnik ślimakowy automatycznie przenosi pellet z połączonego z piecem zbiornika do komory spalania. Jeśli do komory spalania nie zostaną podłożone połupane kawałki drewna opałowego, piec hybrydowy automatycznie przełącza się na zasilanie pelletem.
Czy warto palić drewnem w piecu na pellet?
Jeśli zdecydujecie się na zakup pieca kombinowanego, którego konstrukcja umożliwia efektywne spalanie zarówno drewna opałowego jak i pelletu, będziecie mieli możliwość korzystania z zalet obu rodzajów paliwa. Palenie drewnem wprowadza do domu przytulną, niepowtarzalną atmosferę i daje przyjemne, naturalne ciepło. Daje też poważne oszczędności, ponieważ pellet jest zwykle droższy od drewna, które często można pozyskać tanio własnym nakładem pracy.
Wadą hybrydowego rozwiązania pieca jest szybsze zużywanie się niektórych elementów, jak komora spalania i podajnik. W odróżnieniu od wysokiej jakości pelletu, który pozostawia nie więcej niż 0,5% popiołu, drewno opałowe wytwarza znacznie więcej pozostałości. To wiąże się z koniecznością częstszego czyszczenia i konserwacji pieca. Aby spalanie drewna było równie efektywne jak spalanie pelletu, opał musi być odpowiednio sezonowany i magazynowany, a jego wilgotność nie może przekraczać 20%.
Jakie są rodzaje pieców hybrydowych?
Piece, będące kombinacją pieców na drewno i pieców pelletowych, są dostępne w różnych wariantach konstrukcyjnych:
- Modele z jedną komorą spalania – w tym wariancie można korzystać z zalet obu rodzajów paliwa. Dostępne jest automatyczne podawanie pelletu i utrzymywanie ciepła w mieszkaniu z jednoczesną możliwością wykorzystania drewna opałowego. Można cieszyć się pięknym ogniskiem klasycznego kominka albo korzystać z automatycznego podawania granulek opałowych.
Piec hybrydowy z jedną komorą wygląda dosyć klasycznie, jest jednak zwykle droższy i bardziej podatny na problemy techniczne. Wpływa na to bardziej skomplikowana budowa komory spalania.
- Modele z dwiema komorami spalania – w piecu istnieją dwie oddzielne komory spalania, w których można wykorzystywać pellet albo drewno łupane w polana. Pod względem technicznym taka kombinacja działa jak dwa oddzielne piece połączone ze sobą.
Obie komory mogą być użytkowane niezależnie od siebie, co zwiększa ich niezawodność. Poza tym, jeśli potrzebna jest duża moc grzewcza, mogą być wykorzystywane jednocześnie.
Model hybrydowy ze zbiornikiem wody – podgrzana woda może być wykorzystana jako użytkowa albo do ogrzewania innych pomieszczeń.

Jakie zalety posiada piec hybrydowy?
Doświadczenie pokazuje, że z biegiem czasu zdecydowana większość właścicieli pieców hybrydowych dostrzega w nich wyraźną przewagę zalet nad wadami i jest z nich bardzo zadowolona. Szczególnie dlatego, że opalany drewnem może działać bez prądu elektrycznego. Nawet podczas dłuższych przerw w dostawach energii elektrycznej piec hybrydowy, w przeciwieństwie do wyłącznie pelletowego, może ogrzewać dom. Jest przy tym całkowicie wyciszony, ponieważ podajniki nie są napędzane, co daje dodatkowe oszczędności prądu.
Piec na drewno-pellet pozwala na szybką i bezproblemową zmianę paliwa. Kiedy polana drewna wypalą się zupełnie, piec hybrydowy przechodzi samoczynnie na tryb pelletowy. Nowoczesne piece rozpoznają na dodatek ponowne podłożenie drewna do komory spalania i w tym wypadku zatrzymują znowu dostawę granulatu.
Kolejną zaletą pieców kombinowanych jest fakt, że posiadają one równie zaawansowaną technikę jak piece pelletowe, co zapewnia bardzo wygodną obsługę. Podobnie jak one, piece-hybrydy mają też automatyczne zapalarki i automatyczne podawanie paliwa. Dzięki nowoczesnej technice, są one programowane i mogą być zdalnie sterowane. Ustawianie parametrów pieca, sterowanie nimi i kontrola są możliwe nie tylko bezpośrednio na urządzeniu, ale również poprzez aplikację na smartfonie.

Jakich wad można się dopatrzeć w piecu hybrydowym?
Obok licznych zalet, które wykazują piece hybrydowe, jest też parę wad i ograniczeń:
- Wskazane jest wykorzystanie czasu pracy pieca hybrydowego w połowie na spalanie drewna i w połowie na wykorzystanie pelletu. Okazyjne jedynie przepalanie drewnem nie jest korzystne, ponieważ sprzyja powstawaniu osadów w kominie.
- Piec hybrydowy nie jest w stanie ogrzewać cały dom.
- Piec hybrydowy wymaga stabilnego ciągu kominowego, ponieważ nie dysponuje wentylatorek, który tłoczy spaliny do komina.
- Niewielki wybór modeli pieców hybrydowych.
- Konieczność magazynowania dwóch rodzajów opału.