Od września Ministerstwo zaostrza przepisy dotyczące drewna kominkowego. Wielu rodzajów drewna już nie spalisz

Od września 2025 r. zmieniają się przepisy dotyczące drewna opałowego. To, co dziś trafia do Twojego kominka, wkrótce może być zakazane! Rząd wprowadza nową definicję drewna energetycznego – i tylko materiał o określonych cechach będzie można legalnie spalać. Kogo dotkną zmiany? Jakie drewno zniknie z rynku? Sprawdź, zanim zrobisz zapasy na zimę!
- Czym dokładnie jest drewno energetyczne? Nowe przepisy wchodzą w życie
- Jakie kryteria musi spełniać drewno, by zostać uznane za energetyczne?
- Cel nowych przepisów dotyczących drewna energetycznego
Czym dokładnie jest drewno energetyczne? Nowe przepisy wchodzą w życie
Drewno energetyczne to taki surowiec drzewny, który nie nadaje się do wykorzystania w przemyśle lub jego zastosowanie w innych sektorach niż energetyka jest mocno ograniczone. Nowe przepisy jasno zabraniają przerabiania pełnowartościowego drewna – poprzez mielenie, zrębkowanie czy inne procesy mechaniczne lub chemiczne – w materiał opałowy.
Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rozporządzenie zostało już opracowane. W maju ma przejść proces notyfikacji w Unii Europejskiej, a jego wejście w życie zaplanowano na przełom sierpnia i września 2025 roku. Od tego momentu tylko wybrane rodzaje drewna będą mogły być legalnie wykorzystywane do celów grzewczych.
W dokumencie szczegółowo opisano, jakie właściwości musi posiadać drewno, by mogło zostać uznane za energetyczne – a więc dopuszczone do spalania w piecach i kominkach.

Jakie kryteria musi spełniać drewno, by zostać uznane za energetyczne?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, drewno okrągłe lub łupane zostanie zakwalifikowane jako drewno energetyczne, jeśli spełni następujące warunki:
- mniejsza średnica, niezależnie od długości, będzie mniejsza niż 5 cm bez kory lub 7 cm z korą;
- długość drewna nie przekroczy 3 metrów, a większa średnica będzie powyżej 5 cm bez kory lub 7 cm z korą.
Dodatkowo, drewno o podanych wymiarach musi wykazywać przynajmniej jedną z poniższych wad:
- znaczna krzywizna;
- obecność miękkiej zgnilizny;
- brunatnica obejmująca co najmniej 50% przekroju jednego z końców;
- zaparzenie dotyczące co najmniej 50% przekroju jednego z końców;
- zwęglenie co najmniej połowy powierzchni przekroju.

Cel nowych przepisów dotyczących drewna energetycznego
Nowe regulacje oraz definicja drewna energetycznego mają na celu wspieranie zrównoważonego gospodarowania wartościowymi zasobami leśnymi oraz ograniczenie marnotrawstwa i spalania cennego surowca, który mógłby zostać lepiej wykorzystany, np. w przemyśle drzewnym i meblarskim, gdzie Polska zajmuje ważną pozycję na rynku europejskim.
Wiceminister podkreśla, że dzięki nowym przepisom nawet do 1,5 miliona m3 drewna rocznie może trafić na rynek jako wartościowy surowiec, zamiast być przeznaczane na opał.
Na stronie rządowej gov.pl znajduje się informacja, że rozporządzenie nie zakazuje spalania drewna w indywidualnych gospodarstwach domowych ani w kominkach.

Źródło
www.gov.pl