Ten problem z pelletem dotyka większość użytkowników. Jest prosty sposób, aby go rozwiązać

Pellet jest popularnym paliwem grzewczym, który można wykorzystać w budynkach mieszkalnych. Jego zaletą jest ekologiczność, a także atrakcyjna cena. Niestety, niekiedy możemy natrafić na problem zlepiającego się pelletu. Dlaczego tak się dzieje? Co z tym zrobić i jak uniknąć problemu w przyszłości?
- Dlaczego pellet się zlepia?
- Co można zrobić, gdy zauważymy, że pellet się zlepia?
- Zlepianie się pelletu – jak zapobiegać w przyszłości?
Dlaczego pellet się zlepia?
Istnieje kilka przyczyn zlepiania się pelletu. Najpowszechniejszą jest zbyt duża wilgotność opału. Warto pamiętać, że idealna wilgotność pelletu mieści się w przedziale 6-8 procent. Wymaga to odpowiedniego przechowywania i zabezpieczenia opału przed działaniem zmiennych warunków pogodowych. Przy większej wilgotności, pellet może tracić ulegać różnego typu uszkodzeniom.
Nieprawidłowe przechowywanie pelletu często prowadzi do jego zawilgocenia. W tym przypadku, nawet najlepszej klasy opał traci swoje właściwości. Podobny efekt osiągniemy przy zakupie pelletu z niesprawdzonego źródła. Złej jakości opał może posiadać dużą zawartość kory i innych dodatków, które utrudniają utrzymanie odpowiedniej konsystencji.
Co ciekawe, zlepianie się pelletu nie zawsze oznacza problemy z samym paliwem. Problemem może być też zła regulacja ustawień kotła. Dla przykładu, wysoka temperatura palnika, połączona ze zbyt niskim przepływem powietrza mogą prowadzić do zlepiania się pelletu. Tutaj znajdziesz poradnik, jak ustawić kocioł na pellet.
Co można zrobić, gdy zauważymy, że pellet się zlepia?
Metoda na zlepianie się pelletu zależy od przyczyny problemu. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się warunkom, w których przechowujemy opał. Pellet powinien znajdować się w suchym i przewiewnym miejscu. Należy zabezpieczyć go od wilgotnego podłoża (najlepiej układać na paletach). Unikamy układania worków na ziemi i w niezabezpieczonych przed wilgocią wiatach. Dodatkowo, worki powinny być szczelnie zamknięte, co zminimalizuje ryzyko zawilgocenia.
Drugim sposobem jest sprawdzenie ustawień kotła grzewczego. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, grudki mogą powstawać poprzez zbyt wysoką temperaturę palnika, połączoną z niskim przepływem powietrza. Wyregulowanie nastawów kotła pozwoli na szybkie wyeliminowanie tego problemu.
Dobrym pomysłem będzie też sprawdzenie stanu kotła oraz podajnika. Warto upewnić się, że podajnik nie został zabrudzony lub zablokowany przez resztki pelletu. W razie wykrycia zanieczyszczeń, należy usunąć zatory z podajnika. Dodatkowo możemy przeanalizować stan posiadanego pelletu i usunąć zbrylone części lub nadmierną ilość pyłu.

Zlepianie się pelletu – jak zapobiegać w przyszłości?
Działania profilaktyczne są najlepszym i najprostszym sposobem na uniknięcie problemu zlepiania się pelletu. Po pierwsze, warto zadbać o odpowiednie warunki magazynowania opału. Dzięki temu zapobiegniemy wielu potencjalnym problemom.
Ważny będzie również zakup opału od sprawdzonego producenta. Sama cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru pelletu. Bardzo ważna jest również jakość i posiadane parametry. Tutaj znajdziesz obowiązujące normy ogrzewania pelletem. https://kb.pl/aktualnosci/ogrzewanie/nowe-normy-ogrzewanie-pelletem/
Wśród działań profilaktycznych należy także wymienić regularną kontrolę pracy kotła grzewczego i podajnika. Palik oraz podajnik należy regularnie czyścić. Co więcej, warto zwracać uwagę na ewentualne zmiany w pracy całego systemu grzewczego. Nierównomierny płomień czy zwiększenie zawartości popiołu mogą być pierwszymi widocznymi objawami nieprawidłowego magazynowania lub złej jakości opału. Tutaj przeczytasz o nowych normach dla pelletu