To najgorsze miejsce na pellet – a większość ludzi właśnie tam go trzyma

Pellet jest popularnym paliwem opałowym, który możemy zastosować do ogrzewania budynków mieszkalnych. Jedną z ważnych kwestii jest konieczność zapewniania odpowiednich warunków magazynowania tego opału. Gdzie przechowywać pellet? Czy możemy składować go w garażu, a może na strychu lub w ogrodzie?
- Przechowywanie pelletu w garażu lub blaszaku – rozwiązanie najpraktyczniejsze
- Przechowywanie pelletu na strychu – niebanalna opcja dająca wiele możliwości
- A może przechowywanie pelletu w ogrodzie? Tak, to możliwe
Przechowywanie pelletu w garażu lub blaszaku – rozwiązanie najpraktyczniejsze
Składowanie opału na zimę może być dość problematyczne. Pellet, podobnie jak każde inne paliwo, nie powinien być składowany bezpośrednio przy kotle grzewczym. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Gdzie zatem najlepiej składować opał?
Do popularnych miejsc na składowanie pelletu należą garaże i blaszaki. Z reguły znajdują się one na tym samym poziomie, co kotłownia. Dzięki temu ułatwiamy sobie przenoszenie opału do kotła grzewczego. Zamknięty garaż lub specjalny blaszak na opał mogą zapewnić optymalne warunki do magazynowania. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować przestrzeń.
Przechowywanie pelletu w garażu lub blaszaku ma jedną podstawową wadę. Jest nią konieczność ograniczenia przestrzeni w pomieszczeniu. Problem ten może być szczególnie uciążliwy w przypadku niewielkich garaży wewnętrznych lub małych posesji, na których nie ma miejsca do postawienia dodatkowego blaszaka lub garażu zewnętrznego.
Przechowywanie pelletu na strychu – niebanalna opcja dająca wiele możliwości
Nieużytkowany strych jest mniej oczywistym miejscem, które możemy zaadaptować do przechowywania pelletu. Za tego typu rozwiązaniem stoi kilka bardzo ważnych korzyści. Po pierwsze, na strychu łatwo stworzymy odpowiednie warunki do przechowywania opału. Po drugie, oszczędzimy przestrzeń w naszym garażu lub na posesji.
Strych powinien być odpowiednio zabezpieczony przed nadmiernym poziomem wilgoci. Dzięki temu stanie się dobrym miejscem do przechowywania opału na cały sezon grzewczy. Rozwiązanie, choć nieoczywiste, świetnie sprawdza się w wielu domach jednorodzinnych.
Jedynym istotnym mankamentem tego rozwiązania jest konieczność wniesienia, a później regularnego znoszenia opału do podajnika kotła grzewczego. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku budynków kilkupiętrowych. Konieczność przenoszenia worków z pelletem po schodach sprawia, że strychy nie są najpopularniejszymi przestrzeniami magazynowymi. Tutaj przeczytasz, jak wybrać dobry kocioł na pellet?

A może przechowywanie pelletu w ogrodzie? Tak, to możliwe
Ogród jest kolejnym miejscem, które można w prosty sposób zaadaptować do przechowywania opału. Możemy wykorzystać przestrzeń pod schodami, zaadaptować altankę lub dobudować na jej ścianie dodatkowy daszek i pod nim magazynować pellet.
Przechowywanie pelletu w ogrodzie nie stanowi zagrożenia dla trwałości opału, o ile zapewnimy odpowiednie warunki. Po pierwsze, worki z pelletem muszą stać na podwyższeniu. Możemy ułożyć je na paletach, co zapewni izolację od wilgotnego podłoża, a jednocześnie ułatwi cyrkulację powietrza. Miejsce przeznaczone do przechowywania opału powinno być zabezpieczone przed deszczem. Dobrze sprawdzi się dodatkowa plandeka, która zabezpieczy opał w przypadku uszkodzenia worków.
Warto także zadbać o to, by miejsce do przechowywania opału nie znajdowało się w zbyt nasłonecznionej ekspozycji. Ważne będzie także upewnienie się, że w wybranym miejscu nie będą pojawiały się gryzonie. Co pewien czas warto kontrolować stan worków i miejsca magazynowego. Dzięki temu ogród stanie się bezpiecznym miejscem przechowywania pelletu. Tutaj znajdziesz informacje o cenach opału.