Ile drewna kominkowego trzeba przygotować na sezon grzewczy? Prosty przelicznik

Ogień w kominku zapewnia ciepło i przytulny nastrój we własnych czterech ścianach. Pojawia się jednak pytanie, ile drewna zostanie przy tym spalone przez całą zimę? W końcu nikt nie chciałby w środku sezonu grzewczego zauważyć, że zapasy opału są na wyczerpaniu, a szopa na drewno stoi prawie pusta. Ale jak właściwie wyliczyć zużycie opału, aby starczyło go od jesieni do wiosny?
Z tego artykułu dowiesz się:
Najważniejsze jest wstępne rozpoznanie potrzeb
Powiedzenie „im więcej, tym lepiej” sprawdza się nie we wszystkich dziedzinach życia, a już na pewno nie wtedy, gdy chodzi o palenie w kominku. Jeśli ktoś myśli, że wystarczy nawrzucać do paleniska całą stertę drewna, a płomienie zrobią resztę, jest w błędzie. Oczywiście, załadowany opał prędzej, czy później spłonie, ale przy tym w krótkim czasie całe pomieszczenie mocno się przegrzeje. Jaki będzie tego skutek? Musicie pokój częściej wietrzyć.
Ale problem jest nie tylko z mieszkaniem. Wiele kominków posiada wewnątrz wykładzinę szamotową – ceramikę odporną na ogień. Jeśli kominek jest niewłaściwie użytkowany, może osiągać czasem nadmiernie wysoką temperaturę. Powstają wówczas w cegłach zbyt duże naprężenia wewnętrzne i mimo odporności na ogień tworzą się pęknięcia. Wobec tego, jaka jest właściwa porcja drewna do kominka?
Jak wyliczyć prawidłowo zużycie opału w kominku?
Na początek, aby zorientować się, ile właściwie będziecie potrzebować drewna kominkowego we własnym mieszkaniu, należy w przybliżeniu oszacować jego wielkość. Ogólna zasada mówi, że na jeden metr kwadratowy pomieszczenia trzeba liczyć się z zapotrzebowaniem około 0,1 kW mocy grzewczej. Biorąc pod uwagę duży salon o powierzchni 50 m2, daje to źródło ciepła o mocy znamionowej około 5 kW.
Powyższą wartość mocy należy w rzeczywistości traktować tylko jako przybliżoną sugestię, ponieważ potrzebna ilość ciepła nie zależy wyłącznie od powierzchni pomieszczenia, ale również jego wysokości, liczby okien i drzwi, a także od stanu izolacji ścian zewnętrznych. Nowoczesne, energooszczędne domy potrzebują znacznie mniejszej mocy grzewczej niż 0,1 kW/m2.

Jakie jest zapotrzebowanie na drewno kominkowe w sezonie jesienno-zimowym?
W przypadku pieca o mocy 5 kW, który ma zadanie ogrzać pomieszczenie o powierzchni 50 m2, potrzeba przeciętnie 1,8 kg drewna opałowego na godzinę. Na podstawie wartości opałowej drewna można określić jego zapotrzebowanie. Dla przykładu: 1 kg drewna bukowego, jednego z najbardziej popularnych rodzajów drewna liściastego, ma średnią wartość opałową 4,2 kWh/kg, przy wilgotności ok. 15%. Do wyliczenia bierzemy następujący wzór na zużycie drewna dla pieca o mocy 5 kW i sprawności 80%:
5 kW nominalnej mocy cieplnej podzielone przez ok. 4,2 kWh/kg wartości opałowej drewna bukowego = ok. 1,20 kg/h (zużycie obliczeniowe) podzielone przez 80% = 1,5 kg/h zużycia drewna
Rzeczywista potrzebna ilość zależy od wartości opałowej konkretnego rodzaju drewna. Jeśli powierzchnia pomieszczenia jest większa, moc kominka trzeba proporcjonalnie zwiększyć. W stosunku liniowym rośnie też oczywiście zapotrzebowanie na drewno opałowe. Trzeba przy tym pamiętać: jeśli do pieca o mocy znamionowej np. 5 kW włoży się mniej lub więcej drewna, osiągnie się niższą albo wyższą moc w porównaniu z wartością nominalną.

Konkretny przykład wyliczenia zapasu drewna kominkowego
Aby obrazowo przedstawić oszacowanie potrzebnych zapasów drewna kominkowego, załóżmy, że:
- palimy w kominku 7 dni w tygodniu po 2 godziny dziennie,
- okres grzewczy trwa od 1. września do 31. maja,
- łącznie palenisko jest w użyciu przez 550 godzin,
- przy zapotrzebowaniu drewna w ilości 1,5 kg/h w pomieszczeniu 50 m2 daje to ogólną ilość 825 kg w skali roku,
- przyjmując, że metr przestrzenny drewna bukowego waży 480 kg, potrzebujemy więc około 1,7 metra przestrzennego suchego opału.
Takie wyliczenie jest oczywiście mocno orientacyjne i podaje tylko przybliżone zapotrzebowanie na drewno. Wystarczy palić w kominku dłużej niż założone dwie godziny dziennie, albo bardziej intensywnie w mroźne dni, a zużycie opału może się podwoić. Możliwa jest też odwrotna sytuacja: kominek służy głównie jako dekoracja, a ogień płonie w nim tylko od czasu do czasu – wówczas może wystarczyć mniej niż jeden metr przestrzenny opału. Najbardziej wiarygodne będą doświadczenia z poprzednich lat.