Te straty ciepła możesz najprościej ograniczyć. Oszczędzisz krocie na ogrzewaniu

Ogrzewanie domu zimą to spory wydatek, zwłaszcza przy rosnących cenach energii. Ciepło ucieka z budynku przez np. okna, mostki termiczne lub ściany o niskim standardzie izolacji cieplnej. Straty ciepła prowadzą do wzrostu rachunków za ogrzewanie i obniżają komfort termiczny w budynku. Jak zminimalizować straty ciepła, by zaoszczędzić na nadmiernych wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić komfort domownikom? Oto skuteczne sposoby!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym są straty ciepła? Jak dużo ciepła ucieka ze źle ocieplonego budynku?
Straty ciepła to nic innego jak energia cieplna wydostająca się na zewnątrz budynku, co w znacznej części przypadków wynika z nieprawidłowo wykonanej izolacji termicznej lub nieodpowiednich materiałów izolacyjnych. Ciepło przedostaje się z budynku także przez okna, drzwi oraz mostki termiczne.
Jak dużo ciepła ucieka z budynku?
- Straty ciepła przez wentylację mogą wynosić aż 20%.
- Najwięcej energii cieplnej ucieka przez nieprawidłowo ocieplony bądź wcale nieocieplony dach – aż 30%.
- Przez nieodpowiednio zaizolowane przegrody pionowe zewnętrzne uciekać może aż 25% energii cieplnej.
- Straty ciepła przez okna oraz drzwi osiągają 15%.
- Mostki cieplne, powstające często poprzez nieodpowiednie zaizolowanie skomplikowanych elementów, np. balkonów czy wykuszy, mogą prowadzić do strat ciepła na poziomie 5%.
- Straty ciepła przez podłogę na gruncie oscylują na poziomie 5%.
Nawet najlepsza i najnowocześniejsza instalacja grzewcza nie będzie skuteczna, jeśli ciepło ucieka przez ściany, dach czy podłogę. Jeśli dom jest starszy lub niewystarczająco ocieplony, pierwszym krokiem do walki z wysokimi rachunkami za ogrzewanie i stratami ciepła będzie zainwestowanie w odpowiednią izolację termiczną budynku. Termomodernizacja budynku może być dużym wydatkiem, ale zwróci się w postaci niższych kosztów za ogrzewanie w sezonie zimowym. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania na termomodernizację domu, np. w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Uszczelnianie okien i drzwi
Nieszczelne okna i drzwi mogą być jedną z głównych przyczyn strat ciepła. Nawet niewielkie szczeliny prowadzą do powstawania przeciągów, obniżają temperaturę w budynku i zaburzają komfort cieplny domowników. Jeśli w chłodny, wietrzny dzień, po przyłożeniu dłoni do framugi, poczujesz zimne powietrze, to znak, że uszczelnienie okien wymaga poprawy.
Zużyte uszczelki warto wymienić na nowe, by zapobiec przedostawaniu się ciepła na zewnątrz budynku. Uszczelki silikonowe lub gumowe są tanie, dostępne w wielu sklepach budowlanych i łatwe do samodzielnego montażu. W sezonie zimowym dodatkowe warstwy, takie jak grube zasłony lub rolety, działają niczym dodatkowa izolacja.
Stare, jednoszybowe okna warto wymienić na nowoczesne modele trzyszybowe z niskim współczynnikiem przenikania ciepła, które znacznie zmniejszają straty ciepła. Każda dodatkowa warstwa szkła to lepsza izolacja. Przestrzenie między szybami wypełnia się gazem szlachetnym, co poprawia właściwości termoizolacyjne przeszkleń.

Optymalizacja pracy systemu grzewczego
Sposób korzystania z urządzenia grzewczego oraz całego systemu ma ogromny wpływ na komfort cieplny, rachunki za ogrzewanie i straty ciepła. Już obniżenie temperatury o 1°C może zmniejszyć zużycie energii nawet o 5-10%. Nie warto przegrzewać pomieszczeń, gdyż nie tylko jest to niezdrowe dla ludzi i zwierząt, ale także generuje wysokie koszty ogrzewania.
Warunki techniczne określają, że pokoje mieszkalne powinny charakteryzować się temperaturą na poziomie 20°C, natomiast pomieszczenia przeznaczone do rozbierania, czyli np. łazienki, temperaturą na poziomie 24°C. WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – podaje konkretne optymalne temperatury dla poszczególnych pomieszczeń:
- salon lub pokój dzienny – 20-22°C;
- pokój dziecka – 20-22°C;
- sypialnia (w nocy) – 16-18°C;
- kuchnia – 18°C;
- łazienka – 22–24°C.
Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach może znacząco ułatwić instalacja termostatów.
Odpowietrzanie kaloryferów
Regularne odpowietrzanie kaloryferów to prosty sposób na poprawę efektywności systemu grzewczego. Zapowietrzony kaloryfer może działać nawet o 50% mniej efektywnie. Jak temu zaradzić? Warto sprawdzić stan techniczny grzejników jeszcze przed sezonem grzewczym.
Grzejniki, by pracować jak najwydajniej, nie powinny być zasłonięte przez meble lub zasłony. Każda przeszkoda blokuje cyrkulację ciepłego powietrza, a to obniża efektywność ogrzewania i utrudnia uzyskanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu.

Wentylacja w sezonie grzewczym
Wentylacja jest szczególnie ważna w szczelnych domach, gdzie może pojawiać się problem z wilgocią bądź z syndromem chorego budynku. Nadmiar wilgoci obniża komfort domowników, może prowadzić do problemów zdrowotnych i generuje wyższe koszty ogrzewania.
Co więcej, zdarza się, że nadmierne uszczelnianie okien i wentylacji może prowadzić do zaburzeń w wymianie powietrza, a nawet do ciągu odwróconego w wentylacji grawitacyjnej, który polega na wdmuchiwaniu zimnego powietrza do wnętrza budynku.
Regularne wietrzenie domu jest istotne dla komfortu i prawidłowej wymiany powietrza. Krótkie, intensywne wietrzenie w sezonie zimowym, trwające nie dłużej niż 5-10 minut, pozwala wymienić powietrze bez nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia.