Jak przechowywać pellet opałowy kupiony luzem?

Pellet opałowy, z najczęściej spotykanym pelletem drzewnym na czele, jest bardzo popularnym opałem, pochodzącym ze źródeł odnawialnych. Jest to rodzaj biopaliwa wytwarzanego z odpadów drzewnych, a także słomy, siana i innych resztek roślinnych. Problem odpowiedniego składowania pelletu, łącznie z wyborem miejsca, musi być wyjaśniony zaraz po podjęciu decyzji o instalacji kotła na to paliwo.
- Po co w ogóle potrzebny jest magazyn pelletu?
- Na co zwracać uwagę przy składowaniu pelletu?
- Jakie są możliwości przechowywania pelletu?
Po co w ogóle potrzebny jest magazyn pelletu?
Po pierwsze dlatego, żeby mieć dobre samopoczucie związane z posiadaniem zapasu opału na miejscu. A po drugie, odpowiednio duży skład pelletu umożliwia zamówienie jednej dużej dostawy, zamiast częstego dowozu niewielkich ilości. A to obniża koszty transportu. Jest jeszcze jedna korzyść: jeśli zapełnicie swój magazyn pelletu poza sezonem grzewczym, macie okazję zapłacić za roczny zapas po korzystnych cenach letnich.
Pellet jest wrażliwy na wilgoć, więc pomieszczenie do jego składowania powinno być suche i zabezpieczone przed zalaniem. To granulowane biopaliwo do domowych systemów grzewczych jest zwykle sprzedawane w 15-kilogramowych workach. Oprócz tego są również worki big-bag z toną pelletu oraz granulat luzem. Pakowany w małe worki opał można składować bardzo łatwo; da się je ułożyć w każdym praktycznie miejscu. Możliwym składem jest piwnica, komórka albo strych. Ważne, aby miejsce było suche i przewiewne, a worki nie były narażone na uszkodzenie.
Na co zwracać uwagę przy składowaniu pelletu?
Ogrzewanie pelletowe i piec na pellet są bardzo wygodne w użytkowaniu, aby jednak w pełni wykazać swoją sprawność energetyczną, muszą koniecznie wykorzystywać pellet odpowiedniej jakości i właściwie magazynowany. Szczególne zagrożenie stanowi tutaj wilgoć: nie tylko obniża wartość energetyczną granulatu, ale powoduje też jego sklejanie i pęcznienie, co może prowadzić do uszkodzenia podajników w piecu. Obowiązuje zasada: magazyn pelletu musi być praktyczny i bezpieczny.
- Unikać wilgoci
Pellet drzewny składa się z trocin, które zostały sprasowane w formie cylindrycznej o średnicy 6 do 8 mm. Jeśli pellet wejdzie w kontakt z wodą, chłonie wilgoć jak gąbka i mocno pęcznieje. Prawdopodobieństwo, że takie napęczniałe granulki zablokują albo uszkodzą urządzenia podające w piecu, jest bardzo wysokie. Mogą też uszkodzić ściany zbiornika.
Jednym z najważniejszych wymagań stawianych magazynowi na pellet jest suche środowisko. Problem z wilgocią w ścianach da się ewentualnie rozwiązać odpowiednią izolacją albo przewiewnymi ścianami z desek. Wahania wilgotności powietrza uwarunkowane pogodą nie wpływają negatywnie na certyfikowany pellet.
- Wybrać odpowiednią wielkość magazynu
Gdyby po urządzeniu składu pelletu okazało się, że jest on za mały, mogłaby to być sytuacja mocno irytująca. Dlatego znajdźcie koniecznie czas, aby w miarę dokładnie oszacować Wasze zapotrzebowanie na pellet. Wtedy będzie jasne, jaką wielkość musi mieć magazyn.
Jeśli zastępujecie stare ogrzewanie olejowe nowoczesnym piecem na pellet, możecie kierować się dotychczasowym zużyciem oleju: aby otrzymać potrzebną ilość pelelletu w kilogramach, pomnóżcie ilość litrów dotychczas zużywanego oleju opałowego przez dwa. Następnie swoje zapotrzebowanie na pellet wyrażone w tonach pomnóżcie przez dwa, a otrzymacie wymaganą objętość magazynową w metrach sześciennych.
- Zapewnić wystarczającą wentylację
W wyniku procesy technologicznego pellet drzewny wydziela na początku magazynowania mocny, swoisty zapach, który z czasem słabnie. Aby go uniknąć, trzeba dobrze uszczelnić wszystkie otwory do sąsiadujących pomieszczeń i zapewnić dobrą wentylację samego magazynu opału – najlepiej przez otwór na zewnątrz.
W razie potrzeby trzeba zainstalować mechaniczną wentylację.
- Zainstalować czujnik tlenku węgla
Emisje pelletu drzewnego zawierają między innymi tlenek węgla. Ten bezbarwny i bezwonny gaz jest dla człowieka zabójczy, ponieważ nie jest ludzkimi zmysłami wyczuwalny. Jeśli magazynujesz większe ilości pelletu, koniecznie zainstaluj w pomieszczeniu czujnik czadu.

Jakie są możliwości przechowywania pelletu?
Istnieją różne systemy magazynowe, które zapewniają bezpieczne i pewne przechowywanie zapasów pelletu, na przykład takie:
- Pomieszczenie magazynowe
Na skład pelletu nadaje się odpowiednio duże, suche pomieszczenie wewnątrz domu. Aby nie tworzył się pył podczas ocierania granulek pelletu o mur albo szorstki tynk, ściany najlepiej jest wyłożyć płytkami albo deskami.
- Bunkier na pellet
Część pomieszczenia, na przykład w rogu piwnicy lub garażu można przysposobić do magazynowania pelletu. W każdym razie musi być wyłożony blachą lub deskami, aby zapewnić suche środowisko.
- Zbiornik na pellet
Zbiornik ocynkowanej blachy stalowej można ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Są dostępne gotowe zbiorniki o różnej pojemności.
- Silos workowy na pellet
Bardzo praktyczny może się też okazać elastyczny w montażu silos workowy. Worek z tkaniny poliestrowej jest mocowany do konstrukcji nośnej.
Jeśli nie masz odpowiedniej piwnicy do przechowywania pelletu, a mimo wszystko chcesz zainstalować ogrzewanie pelletowe, możesz go przechowywać w garażu, pod wiatą samochodową. A nawet na zewnątrz w zbiorniku lub workowym silosie z odpowiednią ochroną przed warunkami atmosferycznymi. Zawsze obowiązuje tylko podstawowa zasada: pellet musi być przechowywany w suchym miejscu.
