Eksperci nie mają wątpliwości: tutaj większość Polaków popełnia błąd przy zakupie pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, które zapewnia ogrzewanie budynku przy wykorzystaniu energii cieplnej pochodzącej z otaczającego powietrza. Odchodzenie od paliw kopalnych i konieczność ochrony środowiska sprawiają, że rośnie popularność tego typu ekologicznych rozwiązań. Ciepło pozyskane z powietrza zewnętrznego może być przekazywane do pomieszczeń za pomocą nawiewu albo wody przepływającej w instalacji centralnego ogrzewania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła pobiera z zewnętrznego powietrza energię cieplną i transportuje ją do miejsca, gdzie jest potrzebna, na przykład do salonu. Działanie pompy przebiega w kilku etapach. Na początek wentylator umieszczony na zewnątrz budynku pobiera powietrze z otoczenia i kieruje je do wymiennika ciepła. Tam czynnik chłodniczy pochłania ciepło i paruje, a następnie, w formie gazu, jest sprężany, przez co zwiększa swoje ciśnienie i temperaturę.
Sprężony czynnik przepływa przez skraplacz, oddając ciepło i skraplając się. Następnie, po obniżeniu ciśnienia i temperatury trafia ponownie do parownika i rozpoczyna kolejny cykl. W największym skrócie można powiedzieć, że pompa ciepła przekazuje ciepło otaczającego powietrza do pomieszczeń domu i może to wykonać na dwa sposoby: bezpośrednio przez nadmuch powietrza albo podgrzewając wodę w systemie CO, jak ciepłej wody użytkowej.
Pompy powietrzne mogą pełnić podwójną rolę: zarówno grzewczą zimą, jak i klimatyzacyjną w okresie lata. Z tego względu są bardziej wszechstronnym rozwiązaniem niż klimatyzatory. Warunkiem efektywnej pracy tych urządzeń jest bardzo dobra izolacja termiczna budynku. Stare budynki z reguły nie spełniają wymogów dotyczących montażu pompy ciepła ze względu na brak szczelności. Bez tego montaż nowoczesnych urządzeń wiązałby się z wysokimi wydatkami, przekreślającymi celowość modernizacji systemu ogrzewania.
Pompy ciepła powietrze-powietrze
W przeciwieństwie do innych rozwiązań, pompy ciepła powietrze-powietrze pobierają ciepło z otaczającego powietrza, ale przekazują je do pomieszczeń mieszkalnych nie poprzez obieg wody grzewczej, lecz za pośrednictwem nadmuchu powietrza. Systemy grzewcze wykorzystujące pompy ciepła [powietrze-powietrze nazywane bywają systemami ogrzewania wentylacyjnego. W budynku nie ma potrzeby stosowania grzejników, ogrzewania podłogowego ani innych powierzchni grzewczych.
Technicznie rzecz biorąc, klimatyzatory typu split i pompy ciepła powietrze-powietrze są takimi samymi urządzeniami. W trybie ogrzewania jednostka zewnętrzna pompy pobiera energię cieplną z powietrza zewnętrznego i przenosi je do jednostki wewnętrznej, która uwalnia ciepłe powietrze do mieszkania. W przypadku chłodzenia,, pompa ciepła przekazuje ciepło z budynku na zewnątrz, schładzając pomieszczenia.
Zalety pomp ciepła powietrze-powietrze
Powietrzne pompy ciepła są efektywnym i energooszczędnym sposobem ogrzewania i chłodzenia budynków, szczególnie w systemach bez użycia paliw kopalnych. Do ich zalet należą m.in.:
- stosunkowo niskie koszty zakupu,
- brak potrzeby instalowania grzejników albo ogrzewania podłogowego,
- cyrkulacja powietrza zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, a zarazem zapobiega rozwojowi pleśni i poprawia biologię budynku,
- brak medium pośredniczącego i bezpośrednie przekazywanie ciepła do powietrza ogranicza straty cieplne,
- możliwość wyboru różnych wersji urządzenia (przypodłogowe, ścienne, itp.),
- łatwość połączenia z systemem fotowoltaicznym,
- możliwość podłączenia pompy do centralnego systemu sterowania w budynku
Wady pomp ciepła powietrze-powietrze
Jak wszystkie inne typy urządzeń, pompy powietrzne też wykazują pewne wady, na przykład:
- nie nadają się do podgrzewania wody użytkowej,
- wydajność może spadać podczas mroźnych zim,
- utrudnione sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach,
- system z nawiewem powietrza wymaga większej konserwacji oraz regularnej wymiany filtrów.

Pompy ciepła powietrze-woda
Wykorzystują bezpłatnie ciepło powietrza otaczającego dom do jego ogrzewania. Charakteryzują się wysoką sprawnością nawet przy temperaturach sięgających -25 °C. Jest to możliwe dzięki niskiej temperaturze parowania czynnika chłodzącego.
Pompa ciepła powietrze-woda dostarcza wielokrotnie więcej energii cieplnej niż zużywa przy tym energii elektrycznej. Dzięki temu budynek mieszkalny może być ogrzewany przez cały sezon i może być niezawodnie zaopatrywany w ciepłą wodę. Ponieważ tego typu pompy nie wymagają żadnych prac ziemnych, jak to ma miejsce w przypadku pomp gruntowych, ich koszty zakupu i instalacji są odpowiednio niższe.
Zalety pomp ciepła powietrze-woda
- umożliwiają podgrzewanie wody użytkowej,
- są bardziej efektywne w niższych temperaturach,
- możliwe jest ogrzewanie mieszkań również w starszych budynkach o niewielkiej powierzchni,
- łatwy montaż i elastyczna lokalizacja.

Wady pomp ciepła powietrze-woda
- wydajność pomp ciepła powietrze-woda spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, dlatego eksploatacja może nie być już ekonomiczna powyżej pewnego poziomu temperatury zewnętrznej,
- możliwe generowanie hałasu, chociaż większość producentów oferuje już modele ledwie słyszalne.
Wybór systemu powietrznej pompy ciepła z nadmuchem albo z wodą, jako czynnikiem grzewczym, zależy od warunków otoczenia, indywidualnych upodobań oraz dostępnego budżetu.