Jakie ogrzewanie do domu szkieletowego? Jeden wybór pozwoli ci sporo zaoszczędzić

Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią znacznie tańszą alternatywę dla domów budowanych tradycyjnymi technologiami, a dodatkowo charakteryzują się wysoką energooszczędnością. Domy szkieletowe można ogrzewać za pomocą wszystkich najpopularniejszych systemów grzewczych, ale jakie ogrzewanie wybrać, by było jak najbardziej efektywne i wydajne?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym charakteryzują się energooszczędne domy szkieletowe?
Domy szkieletowe to alternatywna metoda budownictwa, w której konstrukcja opiera się na lekkim drewnianym szkielecie. Elementami szkieletu są pionowe słupy, poziome bele i skośne stężenia. Jaką trwałość zapewnia taka lekka konstrukcja? Tutaj wyjaśniamy, jak trwałe są domy szkieletowe. Wnętrze takiego szkieletu wypełnia grubą warstwą materiału o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych — zazwyczaj wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Właśnie dlatego domy szkieletowe słyną z wysokiej energooszczędności.
Ściany zewnętrzne domów szkieletowych są projektowane tak, by ograniczać występowanie mostków termicznych, a szczelna konstrukcja, wypełniona materiałami izolacyjnymi, zapobiega niekontrolowanym stratom ciepła. Dzięki temu budynki szkieletowe szybko się nagrzewają i mają niskie zapotrzebowanie na energię cieplną — otwiera to szerokie możliwości wyboru systemu ogrzewania. Należy jednak wziąć pod uwagę, że budownictwo szkieletowe nie posiada tak dobrych właściwości akumulowania ciepła, jak budownictwo tradycyjne.

Akumulacyjność cieplna domów szkieletowych
Akumulacyjność cieplna to zdolność budynku do magazynowania energii cieplnej w swojej strukturze — czyli w przegrodach pionowych i poziomych — oraz do stopniowego jej oddawania. Domy szkieletowe nie posiadają masywnych, murowanych przegród zewnętrznych, które mogłyby gromadzić i uwalniać energię cieplną, tak jak ma to miejsce w tradycyjnym budownictwie. To sprawia, że domy szkieletowe szybko się nagrzewają, ale równie szybko wychładzają. Obie technologie — murowana i szkieletowa — mają zalety oraz wady.
W budownictwie szkieletowym nie ma konieczności nagrzewania ciężkich ścian, a to sprawia, że ogrzewanie nie pobiera tak dużych ilości energii. W związku z tym zaleca się stosowanie systemów grzewczych, które szybko reagują na zmiany temperatury i zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła.

Ogrzewanie elektryczne w domu szkieletowym
System ogrzewania elektrycznego — zwłaszcza w formie mat lub folii grzewczych — jest bardzo popularnym wyborem dla domów szkieletowych. Nie wymaga skomplikowanej instalacji, infrastruktury ani specjalnych pomieszczeń, jak kotłownia czy komin.
Szczególnie istotne w przypadku ogrzewanie elektrycznego w domach szkieletowych jest szybkie nagrzewanie pomieszczeń, niemal natychmiastowe po włączeniu nagrzewania, oraz możliwość precyzyjnej regulacji temperatury w poszczególnych częściach budynku.
Ogrzewanie elektryczne powoduje, że gospodarstwo domowe jest zależne od dostaw prądu — a w przypadku awarii budynek szkieletowy szybko się wychłodzi. Zależność od cen energii elektrycznej sprawia także, że koszty eksploatacji mogą okazać się wysokie. Dlatego ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się z instalacją fotowoltaiczną, która może te koszty znacznie obniżyć.

Pompa ciepła w domu szkieletowym
Pompa ciepła jest ekologicznym i nowoczesnym rozwiązaniem, które może idealnie współgrać z technologią budownictwa szkieletowego. Takie budynki szybko się nagrzewają, a ich ściany charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła — to stwarza idealne warunki dla wydajnej pracy pompa ciepła, która działa najefektywniej właśnie w dobrze ocieplonych obiektach budowalnych.
W odpowiednich warunkach pompy ciepła zużywają mniej energii niż tradycyjne systemy ogrzewania, a to przekłada się na niższe rachunki. Ogrzewanie podłogowe, połączone z pompą ciepła, równomiernie rozprowadza ciepło, co nie tylko zapewnia wysoki komfort cieplny, ale tez jest szczególnie ważne w domach o słabej akumulacyjności cieplnej.
Wysoki koszt początkowy związany z zakupem i montażem pompy ciepła może zostać zmniejszony za pomocą takich programów jak Czyste Powietrze. Decydując się na taki system grzewczy, należy pamiętać, że warunkiem efektywnego ogrzewania za pomocą pompy ciepła jest bardzo dobra izolacja cieplna budynku.

Ogrzewanie gazowe w domu szkieletowym
Kocioł gazowy może występować zarówno z grzejnikami, jak i z ogrzewaniem podłogowym, lub z kombinacją obu opcji. Jest to rozwiązanie stosowane w domach szkieletowych, które mają dostęp do sieci gazowej.
Taki bardziej tradycyjny system ogrzewania charakteryzuje się niższymi kosztami eksploatacjami niż ogrzewanie elektryczne, a przy zasilaniu awaryjnym może działać niezależnie od dostaw prądu i ewentualnych awarii. Szczególnie ważnym aspektem ogrzewania gazowego w domach szkieletowych jest szybkie nagrzewanie oraz dostarczanie ciepła.
Warto jednak dodać, że system ogrzewania gazowego wymaga budowy specjalnej infrastruktury w formie komina. Koszty eksploatacji zależne są w dużej mierze od cen gazu, które mogą być niestabilne.