Nie popełnij tego błędu przy wyborze kominka - stracisz setki złotych rocznie

Przed zainstalowaniem w domu nowego kominka trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy, które muszą być w planowaniu uwzględnione. Jednym z ważnych czynników, którego bez wątpienia nie da się pominąć, jest moc kominka. Ten parametr, wyrażany zwykle w kilowatach (kW), daje informację o ilości ciepła przekazywanej przez kominek do pomieszczenia. Dobrze jest dostosować moc kominka do przewidywanych potrzeb.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gdzie ma być kominek zainstalowany?
Przede wszystkim musicie się zastanowić, do czego nowy kominek ma służyć. Czy chcecie nim ogrzewać całe mieszkanie, jedną kondygnację czy wyłącznie jedno pomieszczenie? Chcielibyście tym kominkiem wspomagać Wasze centralne ogrzewanie i jednocześnie ogrzewać pokój? A może kominek ma być rozpalany tylko okazjonalnie, aby tworzyć wieczorami przytulną atmosferę?
W zależności od tego, jakie padną na te pytania odpowiedzi, maksymalna moc kominka musi być w różny sposób określona. Jeśli szukacie ogrzewania dla całego mieszkania, wtedy w grę wchodzi piec o mocy 20 kW i więcej. Jeśli system grzewczy centralnego ogrzewania ma być tylko wspomagany, moc kominka trzeba odpowiednio przeliczyć. Do ogrzewania tylko jednego pokoju wystarczy moc od 3 kW.
Jakie pomieszczenie ma kominek ogrzewać?
Kiedy główne założenia są już dokonane, trzeba określić właściwości ogrzewanego pomieszczenia względnie miejsca instalacji kominka. Wielkość przestrzeni pomieszczenia ma szczególne znaczenie w przypadku kominka czerpiącego bezpośrednio z niej powietrze. Musi dostarczyć wystarczającą ilość tlenu niezbędnego do spalania drewna. Można posłużyć się ogólną zasadą: na jeden kilowat mocy i godzinę czasu działania powinny przypadać co najmniej cztery metry sześcienne przestrzeni, aby zapewnić zasobne w tlen powietrze w odpowiedniej ilości.
Znajomość powierzchni pomieszczenia i jego wysokości jest ważna też z innego względu, a mianowicie, aby określić rzeczywiście niezbędny zakres mocy kominka. Moc urządzenia musi odpowiadać wielkości ogrzewanej przestrzeni. Tutaj również można posłużyć się zasadą, która ułatwi decyzję: przy pomocy jednego do dwóch kilowatów mocy można przeciętnie ogrzać 10 m2 mieszkania. Przy przeciętnej wysokości pomieszczenia 2,20 – 2,50 m można więc efektywnie zapewnić ciepło dla około 25 m3 przestrzeni. Jeśli moc pieca jest dla niej zbyt duża, może nastąpić przegrzanie; jeśli za mała – temperatura będzie zawsze za niska.
Jak moc kominka wpływa na jego efektywność?
Moc kominka wyrażona w kilowatach decyduje o tym, jak szybko i wydajnie jest on w stanie ogrzać pomieszczenie. Piec o zbyt małej mocy nie będzie najpewniej w stanie wystarczająco ogrzać przestrzeni pokoju zwłaszcza podczas mroźnej pogody. Z kolei kominek przewymiarowany zużyje więcej opału niż powinien i przegrzeje pomieszczenie, co wytworzy nieprzyjemny klimat i doprowadzi doi straty energii cieplnej.
Wydajny kominek wykorzystuje optymalnie energię cieplną dostarczanego opału, to znaczy przekazuje maksymalną ilość ciepła przy minimalnym zużyciu paliwa. Wybór odpowiedniej mocy kominka jest więc ważnym krokiem, aby zapewnić sobie nie tylko komfort cieplny, ale również wysoką sprawność energetyczną, przekładającą się na niskie koszty ogrzewania.

Czynniki wpływające na sprawność energetyczną kominka
- Wielkość pomieszczenia i jego wysokość
Pierwszym czynnikiem decydującym o potrzebnej mocy kominka jest wielkość ogrzewanego pomieszczenia. Wysokość pomieszczenia może się wahać, a tym samym różna może być przestrzeń pomieszczeń o tej samej powierzchni podłogi. Wyższe pokoje posiadają większą objętość powietrza, które musi zostać podgrzane, a to oznacza większą moc urządzenia grzewczego.
- Izolacja cieplna domu w starym budownictwie
Jakość izolacji oraz konstrukcja budynku odgrywają decydującą rolę przy określaniu koniecznej mocy kominka. Dobrze izolowane domy zbudowane z nowoczesnych materiałów wymagają z reguły mniejszej mocy grzewczej, aby uzyskać i podtrzymywać odpowiednią temperaturę.
- Stopień sprawności kominka jest kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o jego efektywności i sprzyjaniu ochronie środowiska. Wielkość, wyrażana zwykle w procentach, pokazuje jak skutecznie przekształcana jest energia cieplna dostarczanego opału w pożyteczne ciepło mieszkania. Wysoki stopień sprawności oznacza, że zdecydowana większość dostarczonej energii jest przekształcana w użyteczne ciepło, podczas gdy tylko niewielka jej część ucieka z dymem i niepalnymi gazami do komina.
- Jakość i rodzaj drewna opałowego
Wysokiej jakości opał, w postaci suchego i dobrze wysezonowanego drewna, umożliwia czyste i wydajne spalanie, a tym samym lepsze wytwarzanie ciepła. Wilgotne albo pośledniej jakości drewno spala się niecałkowicie, co prowadzi do ograniczonego wytwarzania ciepła, dużego zużycia opału oraz wydzielania znacznych ilości dymu, sadzy i szkodliwych substancji.

Jaki kominek wybrać?
Wybór odpowiedniego kominka wymaga skrupulatnego rozpatrzenia wszystkich kluczowych aspektów. Kilowaty mocy powinny odzwierciedlać wielkość pomieszczenia i jego izolację cieplną. Rodzaj pieca zależy z kolei od indywidualnych upodobań właściciela domu i praktycznych możliwości. Design oraz funkcjonalność odgrywają wszak również ważną rolę, ponieważ liczą się zarówno cechy praktyczne, jak i estetyczne.
Przed zakupem i instalacją kominka potrzebne jest fachowe doradztwo, aby dokonać właściwego wyboru w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Postawienie na wysoką sprawność energetyczną i proekologiczność to nie tylko dbałość o naturalne środowisko, ale również długookresowe oszczędności dla domowego budżetu.