Masz stary piec? Sprawdź, ile pieniędzy tracisz rocznie na pellecie! Rachunki mogą Cię zszokować

Jeszcze kilka lat temu na polskim rynku były dostępne kotły na paliwo stałe, które nie musiały spełniać żadnych kryteriów dotyczącym emisji szkodliwych spalin. Najprostsze i tanie kotły zasypowe zwykle odbiegały jakością od zalecanych standardów i są obecnie nazywane potocznie kopciuchami. Obecnie każdy kocioł musi posiadać certyfikat potwierdzający spełnienie kryteriów klasy 5.
Z tego artykułu dowiesz się:
Klasa kotła – co to takiego?
Pierwsza próba uporządkowania rynku kotłów miała miejsce w 2002 roku. Wtedy wprowadzono w Polsce normę, która podzieliła kotły na trzy klasy: 1, 2 i 3. Podstawą do klasyfikacji kotła była jego efektywność oraz ilość emisji zanieczyszczeń podczas spalania paliwa. Oczywiście, im wyższa klasa urządzenia, tym lepsza jego jakość.
Dziesięć lat później pojawiła się norma oznaczona symbolem PN-EN 303-5:2012, która wprowadziła dwie kolejne klasy kotłów – 4 i 5. Ta sama norma usunęła z rynku kotły klasy 1 i 2 po zweryfikowaniu wielkości emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Dwie pierwsze klasy zostały uznane za nieefektywne i nieekologiczne, i dlatego od kilkunastu lat istnieją tylko trzy klasy kotłów.
Czym różnią się klasy kotłów?
- Kocioł klasy 3
Początkowo kocioł 3 klasy był wyrobem najwyższej jakości. Dzisiaj oznacza jednak urządzenie grzewczej najmniej efektywne i najbardziej zanieczyszczające środowisko. Określana dla danej klasy sprawność jest wartością minimalną i może się wahać w zależności od mocy kotła grzewczego. Minimalna sprawność wynosi 73%.
- Kocioł klasy 4
Ta pośrednia klasa między najwyższą i najniższą oznacza, zgodnie z przewidywaniami, urządzenie średniej jakości, dotyczy przeważnie starszych kotłów podajnikowych, które muszą być wymienione w czasie określonym dla poszczególnych województw. Minimalna sprawność wynosi 82%.
- Kocioł klasy 5
Jest to jedyna klasa kotłów, które są dostępne w sprzedaży od 2018 roku. Wyróżniają się najwyższym stopniem sprawności oraz najmniejszą emisją zanieczyszczeń. Minimalna sprawność wynosi 88%.

Jak rozpoznać klasę kotła?
Taką informację można znaleźć na tabliczce znamionowej kotła. Na niej zamieszczone są najważniejsze dane techniczne pieca, m.in. moc oraz właśnie klasa urządzenia. Jest to informacja o tyle istotna, że kotły klasy 3 i 4 muszą zostać wymienione do końca 2027 roku.
Na rynku są obecnie dostępne tylko kotły grzewcze klasy 5, o najwyższej sprawności i spełniające wszystkie wymogi normy. Wprowadzona w 2012 roku norma zawiera kryteria odnoszące się ochrony środowiska:
- emisja tlenku węgla nie może przekraczać 500 mg/m3,
- emisja pyłów do 40mg/m3,
- emisja zanieczyszczeń gazowych do 20 mg/m3.
Nowoczesne i ekologiczne kotły klasy 5 to zaawansowane i sprawne urządzenia grzewcze, przewyższające jakością wykonania i prostotą obsługi kotły poprzednich generacji. Posiadają maksymalnie obniżoną emisję szkodliwych substancji powstających w procesie spalania. Ich sprawność może sięgać nawet do 92%.

Czy piec klasy 5 ma wpływ na koszty ogrzewania?
Wymiana starego kotła na nowoczesne urządzenie klasy 5 wiąże się ze znacznym wydatkiem. Cena kotła na pellet renomowanej firmy o mocy 12-20 kW wynosi rzędu 12-18 tysięcy złotych. Na szczęście zalety nowoczesnych kotłów nie ograniczają się wyłącznie do spraw ekologii i ochrony środowiska. Ważną rolę odgrywa wysoka sprawność cieplna urządzenia.
Sprawność urządzenia grzewczego można określić jako procentowy stosunek energii cieplnej odebranej do celów ogrzewania domu do energii włożonej w to urządzenie. Piec będzie miał tym wyższą sprawność, im więcej wykorzysta energii cieplnej zawartej w paliwie, na przykład w pellecie. Na sprawność pieca wpływa również jakość materiałów użytych do jego budowy oraz konstrukcja wymiennika ciepła.
Zużycie pelletu do ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 3000 kg. Ilość pelletu może się oczywiście wahać w zależności od długości sezonu grzewczego. Jeśli przyjmiemy cenę pelletu 1500 zł/1000 kg, to koszt opału wyniesie w skali roku około 4500 zł. Różnica minimalnej sprawności kotła klasy 5 i klasy 3 wynosi 15%, a to oznacza istotną oszczędność rzędu ponad 600 zł.
Oszczędne zużycie pelletu przez nowoczesny piec klasy 5, połączone z kilkunastoprocentowym wzrostem sprawności urządzenia w porównaniu z piecami starej generacji, gwarantują ekonomiczną opłacalność inwestycji. A do tego dochodzi trudna do oszacowania ochrona naszego środowiska.