Takim drewnem już nie rozpalisz w kominku. Od września wchodzą zupełnie nowe przepisy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza nowe rozporządzenie, które istotnie zmieni możliwości opalania drewnem energetycznym. Zmiany planowane na przełom sierpnia i września będą regulować kwestie spalania pełnowartościowego drewna. Co dokładnie się zmieni? Czy nowe przepisy wpłyną na zasady ogrzewania w kominkach i zamontowanych w domach jednorodzinnych kotłach na paliwo stałe?
- Definicja drewna energetycznego
- Nowe wymogi dotyczące drewna energetycznego
- Czy nowe rozporządzenie będzie miało wpływ na gospodarstwa domowe?
Definicja drewna energetycznego
Planowane zmiany mają związek z regulacjami Unii Europejskiej. Najważniejszą nowością w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska będzie wprowadzenie definicji drewna energetycznego. Celem wprowadzenia owej definicji jest doprowadzenie do sytuacji, w której pełnowartościowe drewno nie będzie mogło być już spalane.
Warto zauważyć, że definicja drewna energetycznego obowiązuje już od 2015 roku w zapisach ustawy o odnawialnych źródłach energii. W artykule 2, punkt 7a ustawy czytamy, że drewno energetyczne to:
„surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie, a także surowiec drzewny stanowiący biomasę pochodzenia rolniczego”.
Nowe wymogi dotyczące drewna energetycznego
Wchodzące na przełomie sierpnia i września przepisy mają na celu doprecyzowanie kwestii spalania drewna energetycznego. Z chwilą wejścia w życie nowych zapisów, drewno uznawane za energetyczne będzie musiało spełniać określone wymiary. Będzie to:
- Dolna średnica mniejsza niż 5 cm bez kory bądź mniejsza niż 7 cm w korze. Długość drewna nie będzie miała znaczenia.
- Górna średnica równa lub większa niż 5 cm bez kory bądź 7 cm w korze. Maksymalna długość drewna to 3 metry.
Dodatkowo, drewno energetyczne będzie musiało mieć przynajmniej jedną wadę. Wśród wad drewna wyróżnia się zgniliznę miękką, zwęglenie obejmujące przynajmniej 50 procent powierzchni, zbyt dużą krzywiznę bądź brunatnicę obejmującą przynajmniej 50 procent powierzchni przekroju jednego z czół lub zaparzenie obejmujące przynajmniej 50 procent powierzchni przekroju jednego z czół. Tutaj przeczytasz, ile kosztuje wymiana starego pieca na pompę ciepła z fotowoltaiką.

Czy nowe rozporządzenie będzie miało wpływ na gospodarstwa domowe?
Właściciele kominków i kotłów grzewczych na paliwo stałe mogą odetchnąć z ulgą. Planowane zmiany dotyczące norm drewna energetycznego nie będą obowiązywały w indywidualnych gospodarstwach domowych. W związku z tym, opalanie drewnem w kominku lub kotle na paliwo stałe nadal będzie podlegało tym samym przepisom i regulacjom prawnym.
Nowe zapisy prawne będą miały na celu wspieranie zrównoważonego zarządzania wartościowymi zasobami leśnymi. Według planu, nowe regulacje mają doprowadzić do ograniczenia spalania pełnowartościowego surowca drzewnego, który może zostać wykorzystany w inny sposób (np. w przemyśle drzewnym i meblarskim).
Według szacunków MKiŚ, nowe rozporządzenie może sprawić, że nawet 1,5 miliona metrów sześciennych drewna będzie mogło trawić na rynek, zamiast do spalenia. W efekcie powinno to zapewnić stabilność finansową lasów państwowych, których planowany zysk na rok 2025 wynosi ponad 390 milionów złotych. W osobnym artykule podpowiadamy, jak wybrać kocioł zgazowujący drewno. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.
Źródło
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000478/U/D20150478Lj.pdf