Wydajność ogrzewania spada przez jeden wiosenny nawyk. Robisz to i Ty!

Wiosna to czas, na który wszyscy czekają z niecierpliwością. Gdy za oknem robi się ciepło, oznacza to, że pora oficjalnie zakończyć sezon grzewczy. Wiele osób w tym czasie odruchowo zakręca grzejniki w swoim domu. Czy słusznie? Od tego, co zrobimy z grzejnikami, będzie zależała ich przyszła wydajność.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto zadbać o grzejniki po zakończeniu sezonu grzewczego?
Zakręcenie grzejników po zimie to czynność, która może wydawać się oczywista. Eksperci ostrzegają jednak, że takie działanie może prowadzić do późniejszych problemów. Jeśli grzejniki pozostaną w takiej pozycji przez całą wiosnę i lato, mogą sprawić nam niemałe kłopoty, gdy ponownie zajdzie potrzeba ich używania. Jakie działania są zatem niezbędne, by uniknąć kłopotów z ogrzewaniem, gdy nadejdzie jesień? Otóż grzejniki trzeba… odkręcić na maxa. Zdziwiony? Dowiedz się, dlaczego to ważne.
Ukryte ryzyko – Jakie problemy mogą wyniknąć z zakręcenia grzejników?
Zamknięcie zaworów grzejników może prowadzić do problemu z zapowietrzeniem. W praktyce oznacza to, że po ponownym uruchomieniu ogrzewania w nowym sezonie, grzejniki mogą przestać działać prawidłowo. Niezauważone zapowietrzenie utrudnia cyrkulację wody, co skutkuje zimnymi kaloryferami, a więc nieskutecznym ogrzewaniem.
Jednym z najprostszych, a jednocześnie najważniejszych działań, które możemy podjąć po zakończeniu sezonu grzewczego, jest odpowiednie ustawienie zaworów grzejników. Chociaż może wydawać się naturalne, by je zakręcić, specjaliści radzą, aby zawory zostawić w pozycji otwartej. Pozwoli to instalacji na „odpoczynek” i zapobiegnie zapowietrzeniu. Warto pamiętać, że otwarte zawory nie będą miały wpływu na ciepłotę pomieszczeń, ponieważ grzejniki nie będą ogrzewać powietrza, ale w przypadku ponownego uruchomienia systemu w sezonie grzewczym, grzejniki zaczną działać bez zakłóceń.

Nie tylko kurki są ważne. Jakie czynności mogą jeszcze pomóc naszym grzejnikom?
Wiosna to również doskonały moment, by zadbać o kondycję grzejników. Zbierający się kurz na ich powierzchni ogranicza efektywność ich działania, a brud gromadzący się na powierzchni żeber grzejnika może wpływać na komfort cieplny.
Czyste grzejniki to nie tylko estetyka, ale również lepsza cyrkulacja powietrza i równomierne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu. Warto pamiętać, aby regularnie przetrzeć grzejniki wilgotną ściereczką, a w przypadku starszych modeli – zastosować szczotki, które dotrą do trudno dostępnych przestrzeni. Jeśli chcesz uniknąć uporczywego czyszczenia, rozważ zakup osłony na kaloryfer, która nie będzie posiadała szczelin.
Grzejniki mogą być narażone również na powstawanie rys i zadrapań, które sprzyjają korozji. Wiosna to czas, by zadbać o ich powierzchnię i odpowiednio ją zabezpieczyć. Pomalowanie uszkodzeń specjalną farbą ochronną pozwala uniknąć dalszych uszkodzeń, które mogą pogorszyć wydajność urządzeń. Takie zabezpieczenie grzejników na wiosnę pomoże im przetrwać bez uszczerbku do kolejnego sezonu grzewczego.