Efektywne, wygodne i niedrogie w ekspoatacji. To ogrzewanie jest hitem tego roku w polskich domach

W czasach rosnących cen energii i coraz większej troski o komfort życia, wielu z nas zaczyna inaczej patrzeć na sposób ogrzewania własnego domu czy mieszkania. Klasyczne rozwiązania, choć wciąż popularne, nie zawsze spełniają oczekiwania pod względem kosztów, wydajności i wygody użytkowania. Na rynku pojawia się jednak alternatywa, która zyskuje coraz większe grono zwolenników. Jest nowoczesna, efektywna i – co najważniejsze – może znacząco obniżyć rachunki. Co to za technologia i dlaczego mówi się o niej jako o przyszłości domowego ciepła?
Z tego artykułu dowiesz się:
Grzejniki elektryczne a podczerwień - podobieństwa i różnice
Wysokie rachunki za prąd to dziś problem wielu Polaków. Klasyczne ogrzewanie elektryczne, choć wygodne, staje się coraz mniej opłacalne. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna szukać tańszych i lepszych rozwiązań. Jednym z nich jest ogrzewanie na podczerwień – nowoczesna technologia, która działa zupełnie inaczej niż zwykłe grzejniki.
Panele grzewcze na podczerwień zamiast podgrzewać powietrze, emitują fale cieplne, które nagrzewają bezpośrednio przedmioty i powierzchnie w pomieszczeniu – ściany, podłogi, meble, a nawet ludzi. Ogrzewanie na podczerwień jest dzięki temu bardziej wydajne i tańsze w użytkowaniu. Ciepło rozkłada się równomiernie, a różnica temperatur między podłogą a sufitem wynosi najwyżej jeden stopień Celsjusza. Co ważne, nagrzane przedmioty długo oddają ciepło, nawet gdy otworzysz okno, żeby przewietrzyć mieszkanie.
Ogrzewanie na podczerwień - warto czy nie?
Ogrzewanie na podczerwień gwarantuje większy komfort termiczny, a do tego jest tańsze w eksploatacji. Co prawda po szczegółowej analizie można dojść do wniosku, że zarówno grzejniki konwekcyjne, jak i panele grzewcze działające na podczerwień zużywają mniej więcej tyle samo prądu w przeliczeniu na kilowatogodziny, jednak do ogrzania dwudziestometrowego pomieszczenia wystarczy nam panel o mocy 1000 W (w przypadku tradycyjnego systemu należy użyć grzejnika o mocy 2000 W).
Grzejnik konwekcyjny potrzebuje więcej czasu na ogrzanie mieszkania, a pomieszczenie dość szybko się wychładza po jego włączeniu. Oznacza to, że takie urządzenie musi pracować długo, a jego efektywność nie zawsze jest satysfakcjonująca. Ciepło generowane przez panel na podczerwień jest odczuwalne praktycznie zaraz po uruchomieniu urządzenia, ponieważ energia cieplna nie wędruje do góry wraz z powietrzem. Ciepło utrzyma się przez długi czas nawet po wyłączeniu panelu, ponieważ będzie oddawane także przez przedmioty znajdujące się w danym pomieszczeniu.
Panele grzewcze to rozwiązanie tańsze w eksploatacji, wygodniejsze w użyciu, a do tego bardziej efektywne. Eksperci uważają, że ciepło przekazywane przy pomocy podczerwieni jest lepsze dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Panele nie przenoszą kurzu i mikroorganizmów wraz z powietrzem, co może się okazać prawdziwym wybawieniem dla alergików oraz osób, które narzekają na częsty ból gardła.

Koszty instalacji ogrzewania na podczerwień w domu
Chociaż panele na podczerwień są uważane za doskonałą alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania elektrycznego, to wielu potencjalnych inwestorów rezygnuje ze zmiany systemu ze względu na ich wysoką cenę. Koszt samej instalacji takiego ogrzewania dla domu o powierzchni 100 m2 wyniesie około 10 000 zł. Roczny koszt ogrzewania takiego budynku powinien zamknąć się w kwocie 3000 zł, jednak wydatki będą uzależnione od aktualnych cen energii elektrycznej.
Inwestor powinien też pamiętać o tym, że ogrzewanie na podczerwień nie nadaje się do podgrzewania wody. To nowoczesne rozwiązanie co prawda wydaje się bardzo wygodne, jednak nie jest pozbawione wad. Każda osoba zastanawiająca się nad zakupem promiennika podczerwieni powinna samodzielnie rozstrzygnąć, czy taki system rzeczywiście zaspokoi potrzeby domowników.