Połączenie tych dwóch urządzeń to sposób na bardzo tanie ogrzewanie domu!

Wzrost cen energii elektrycznej i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób szuka nowoczesnych, efektywnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych. Połączenie fotowoltaiki z piecem indukcyjnym akumulacyjnym staje się jednym z najpopularniejszych trendów w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Taki duet pozwala znacząco obniżyć rachunki za prąd i zmniejszyć ślad węglowy. Jak działa taka kombinacja? Czy faktycznie warto łączyć panele fotowoltaiczne z piecem indukcyjnym akumulacyjnym?
- Czym jest piec indukcyjny akumulacyjny? Jak działa?
- Połączenie fotowoltaiki i pieca indukcyjnego akumulacyjnego
- Dlaczego warto połączyć fotowoltaikę i piec indukcyjny akumulacyjny?
- Na co zwrócić uwagę przy planowaniu połączenia fotowoltaiki i pieca indukcyjnego akumulacyjnego?
Czym jest piec indukcyjny akumulacyjny? Jak działa?
Piec akumulacyjny to rodzaj grzejnika elektrycznego, który charakteryzuje się dużą pojemnością cieplną. Urządzenie wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną do podgrzewania specjalnego rdzenia wykonanego np. z ceramiki lub cegieł magnetyzowanych. Piec akumulacyjny akumuluje energię cieplną w czasie tańszej taryfy energetycznej (np. w nocy lub w godzinach pozaszczytowych) lub w przypadku połączenia go z fotowoltaiką – gdy energia jest produkowana przez panele słoneczne. Następnie przez wiele godzin oddaje ciepło do pomieszczeń.
W porównaniu do zwykłych pieców elektrycznych piec indukcyjny jest bardziej efektywnym rozwiązaniem, charakteryzującym się sprawnością na poziomie 98%. Nie wymaga grzałek, co jest równoznaczne z dłuższą żywotnością, mogącą wynosić aż 25 lat.
Moc pieców indukcyjnych wynosi od 3 do 15 kW. Wybór odpowiedniej mocy powinien uwzględniać powierzchnię budynku, jego standard izolacji oraz zapotrzebowanie na ciepło. Piece akumulacyjne są ciche. Nowoczesne modele sterowane są cyfrowo, a nawet zdalnie. W przypadku takiego rozwiązania grzewczego nie jest konieczna budowa komina.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje pieców indukcyjnych akumulacyjnych:
- piec akumulacyjny statyczny, który kumuluje ciepło, by następnie oddawać je do całkowitego ostygnięcia;
- piec akumulacyjny dynamiczny, w którym zastosowany został wentylator promieniowy, wydmuchujący ciepłe powietrze.

Połączenie fotowoltaiki i pieca indukcyjnego akumulacyjnego
Czy piec indukcyjny i fotowoltaika to dobre połączenie? Synergia tych dwóch ekologicznych i efektywnych technologii to przełom w drodze do energetycznej samowystarczalności. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną w ciągu dnia. Piec indukcyjny w tym czasie pobiera wyprodukowany prąd bezpośrednio z paneli, by nagrzewać rdzeń akumulacyjny. Zgromadzona energia cieplna jest uwalniania później, gdy zapotrzebowanie na ogrzewanie rośnie np. wieczorem lub w nocy.
Dla pieca o mocy 6 kW i dziennego zużycia na poziomie 36 kWh (6 godzin ładowania) potrzebna jest instalacja fotowoltaiczna o mocy min. 9 kWh (z uwzględnieniem ewentualnych strat i innych potrzeb domu).

Dlaczego warto połączyć fotowoltaikę i piec indukcyjny akumulacyjny?
- Oszczędności finansowe. Po instalacji fotowoltaiki połączonej z piecem indukcyjnym rachunki za energię mogą znacznie zmaleć, zwłaszcza jeśli zużycie prądu i magazynowanie ciepła zostanie odpowiednio rozplanowane. Jakie zużycie prądu ma piec indukcyjny CO? Obliczenia dostępne są tutaj.
- Wysoka efektywność. Sprawność pieca indukcyjnego na poziomie 98% w połączeniu z energią wyprodukowaną przez fotowoltaikę generuje minimalne straty energii.
- Długa żywotność. Systemy indykcyjne charakteryzują się długą żywotnością, panele fotowoltaiczne również. Takie instalacje są niemal bezawaryjne, a producenci oferują gwarancje na 25 lat.
- Ekologia. Fotowoltaika i piec indukcyjny to rozwiązanie, które nie generuje spalin oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Stanowi opcję wpisującą się w walkę ze smogiem i zmianami klimatu.
- Wygoda. Piec indukcyjny akumulacyjny nie wymaga dokładania paliwa, a system grzewczy niemal bezobsługowo.
Na co zwrócić uwagę przy planowaniu połączenia fotowoltaiki i pieca indukcyjnego akumulacyjnego?
- Moc urządzeń. Wielkość instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego pieca oraz innych urządzeń w domu. Przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne powinny mieć moc minimum 1,5-2 razy większą niż piec.
- Izolacja cieplna budynku. Piec indukcyjny akumulacyjny najlepiej sprawdzi się w budynkach o wysokim standardzie izolacji cieplnej, w którym straty ciepła są minimalne. Jest to kluczowe dla jego efektywności.
- Odpowiednie przyłącze elektryczne. Przyłącze elektryczne powinno być minimum 3-fazowe, 16-20 kW, by obsłużyć obciążenie powstałe przy takim systemie.
- Wysokie koszty początkowe. Koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 9 kWp wynosi średnio 34-37 tys. zł. Ceny pieców indukcyjnych akumulacyjnych wahają się od 10 do nawet 25 tys. złotych. Warto pamiętać, że dotacje w ramach programu Czyste Powietrze bądź ulga termomodernizacyjna mogą obniżyć koszty początkowe.