Masz podłogówkę? Ten objaw może oznaczać kosztowną awarię!

Ogrzewanie podłogowe przekształciło się w ostatnich latach z niszowej techniki grzewczej w bardzo popularny sposób ogrzewania domów i mieszkań. Nic dziwnego: ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło w pomieszczeniu szczególnie równomiernie i doskonale nadaje się do współpracy z niskotemperaturową pompą ciepła. Dla bardzo wielu osób ogrzewanie podłogowe stanowi bardzo ważny albo nawet nieodzowny element wyposażenia wymarzonego domu. Tym bardziej nieprzyjemne jest stwierdzenie pewnego dnia, że własna podłogówka jest nieszczelna i traci wodę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tak rozpoznacie pierwsze objawy nieszczelnego ogrzewania podłogowego
Żywotność systemów grzewczych jest zazwyczaj długa, niemniej jednak również w nich mogą się zdarzyć nieszczelności w systemie rozprowadzania ciepła. Wiążące się z tym oznaki są zwykle do rozpoznania nawet przez laika, ale nie zawsze. Nieszczelność ogrzewania podłogowego może się bowiem objawiać na wiele sposobów, często niełatwych do wykrycia, ponieważ przyczyna usterki znajduje się dobrze schowana pod podłogą.
Częstą oznaką nieszczelności w podłogówce jest gromadzenie się wilgoci na podłodze, które na pierwszy rzut oka nie ma żadnej oczywistej przyczyny. Mimo wszystko plamy wody na powierzchni podłogi mogą wskazywać na to, że wilgoć pochodzi z ogrzewania podłogowego.
Na nieszczelność instalacji grzewczej mogą też wskazywać inne symptomy, jak na przykład słabe grzanie w pomieszczeniu lub wzrost kosztów energii cieplnej bez wyraźnej przyczyny. W tego rodzaju przypadku zachodzi prawdopodobieństwo, że ogrzewanie podłogowe jest nieszczelne i z rury sączy się woda.
Typowe oznaki nieszczelności ogrzewania podłogowego
Na nieszczelności powstałe w podłogówce może wskazywać:
- Ciągły ubytek wody i ciśnienia w systemie grzewczym
Kiedy woda sączy się z nieszczelnej rury, spada ciśnienie w obiegu grzewczym. Aby ten spadek wyrównać, trzeba ciągle uzupełniać wodę w obiegu.
- Szmer kapiącej wody
Krople wody kapiące w piwnicy albo z sufitu nad wyższą kondygnacją świadczą jednoznacznie o przeciekającej rurze z instalacji podłogowej.
- Mokre plamy na parkiecie albo suficie
Kiedy konstrukcja budynku nasiąknie wodą w miejscu nieszczelności, pojawiają się wilgotne, a nawet kapiące plamy na podłodze lub suficie. Przyczyną mokrych plam jest zwykle nieszczelna rura ogrzewania podłogowego albo przewód doprowadzający do mieszkania gorącą lub zimną wodę.
- Zapach stęchlizny lub pleśń
Przede wszystkim materiały izolacyjne tworzą w połączeniu z wilgocią doskonałą pożywkę dla grzybów i bakterii. Jeśli z sufitu czuć stęchliznę albo jest nawet widoczna pleśń, są to pewne oznaki zaawansowanego zawilgocenia.
Dlaczego w podłogowej instalacji grzewczej spada ciśnienie?
Spadek ciśnienia w podłogówce jest nie tylko denerwujący, ale może też, jeśli problem nie zostanie szybko rozwiązany, prowadzić do podwyższonego zużycia gorącej wody, uszkodzenia podłogi albo nieuzasadnionej podwyżki kosztów ogrzewania. Przyczyną spadku ciśnienia może być:
- Nieszczelna rura
Jeśli rura w ogrzewaniu podłogowym jest nieszczelna i wypływa z niej woda, ciśnienie w instalacji spada. Nieszczelność może być spowodowana zużyciem, starzeniem się lub uszkodzeniem.
- Uszkodzony zbiornik wyrównawczy
Ważnym elementem ogrzewania podłogowego jest zbiornik wyrównawczy, którego zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia w instalacji oraz zbieranie nadmiaru wody, która rozszerza się podczas nagrzewania. Jeśli zbiornik wyrównawczy jest uszkodzony albo go brak, ciśnienie w instalacji grzewczej może spadać.
- Uszkodzony zawór bezpieczeństwa
Zawór bezpieczeństwa dba o to, aby ciśnienie w instalacji nie było zbyt wysokie. Jeśli jest uszkodzony, ciśnienie może spaść.
- Zapowietrzona instalacja grzewcza
Jeśli powietrze dostanie się do instalacji podłogowej, może spowodować spadek ciśnienia. Przyczyną może być nieszczelność rury lub niewystarczające odpowietrzanie systemu.
- Zatkana rura
Osadzający się osad w rurach może zablokować przepływ wody i zakłócić ciśnienie w instalacji.

Jak wykrywa się nieszczelności w instalacji podłogowej?
Znalezienie miejsca wycieku wody w ogrzewaniu podłogowym może być trudne, ponieważ nie zawsze jest ono wyraźnie widoczne. W celu zlokalizowania wycieku można stosować różne metody:
- próba ciśnieniowa szczelności instalacji wodnej lub grzewczej,
- lokalizowanie miernikami wilgotności,
- badanie powierzchni kamerą termowizyjną,
- próba szczelności gazem wskaźnikowym,
- oględziny miejsc trudno dostępnych kamerą inspekcyjną,
- test barwnikowy.
Ważne jest, aby wykrywaniem nieszczelności zajął się wykwalifikowany specjalista, który rozwiąże problem szybko i skutecznie. Im szybciej wyciek w podłogówce zostanie wykryty i naprawiony, tym mniejsze ryzyko poważnych uszkodzeń i wysokich kosztów naprawy.

Naprawa nieszczelności w ogrzewaniu podłogowym
Po zlokalizowaniu źródła wycieku wody, kolejnym krokiem jest jego likwidacja. Sposób naprawy wycieku w ogrzewaniu podłogowym zależy od jego rodzaju i umiejscowienia. Czasem wystarczy prosty zabieg, a w niektórych przypadkach konieczna jest rozległa naprawa.
Wyciek ze złącza lub połączenia rur może być możliwy do naprawienia przez dokręcenie lub uszczelnienie. Pęknięcie lub dziura w rurze wymaga wymiany uszkodzonego odcinka. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może być zdemontowanie części podłogi, aby uzyskać dostęp do rury i naprawić wyciek. Od zakresu prac naprawczych zależą koszty usunięcia nieszczelności w podłogówce.