Te ustawienia pieca na pellet znacznie zmniejszą rachunki za ogrzewanie

Piece na pellet w ostatnich latach zyskały na popularności. Nic dziwnego, są rozwiązaniem ekologicznym, wygodnym, prostym w obsłudze i wydajnym energetycznie. Nie każdy jednak wie, że aby w pełni wykorzystać potencjał pieca na pellet, konieczne jest odpowiednie ustawienie parametrów i pracy. Jak to zrobić? Jak ustawić piec na pellet, by zmniejszyć koszty ogrzewania?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego odpowiednie ustawienia pieca na pellet są tak ważne?
Brak komfortu cieplnego, nieproporcjonalnie wysokie rachunki za ogrzewanie, nadmierne zużycie paliwa – to wszystko skutki nieodpowiednich ustawień pieca na pellet. Jeśli podajnik dostarcza niewłaściwą ilość pelletu do komory spalania, urządzenie może zużywać nawet o 50% więcej materiału opałowego, niż jest to konieczne. Sprawdź również, na ile wystarcza tona pelletu. Nieodpowiednie ustawienia prowadzą też do nadmiernego gromadzenia się sadzy i popiołu w urządzeniu i przewodach, a to prosta droga do skrócenia żywotności i zwiększenia ryzyka awarii.
Dzięki odpowiednim ustawieniom pieca można oszczędzić znaczne sumy pieniędzy oraz zadbać o środowisko. Dobrze spalany pellet emituje mniej szkodliwych substancji.

Czy istnieją uniwersalne ustawienia pieca na pellet?
Każdy budynek mieszkalny posiada swoją charakterystyczną specyfikę. Wielkość ogrzewanej powierzchni, podpiwniczenie i jego rodzaj, bryła budynku, rodzaj przegród zewnętrznych, standard i jakość ocieplenia, nawet rodzaj okien i tryb życia domowników ma znaczenie dla systemu ogrzewania. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na ustawienia pieca.
Oczywiście istnieją elementy konfiguracji, które w znacznej ilości domów pozwolą osiągnąć ekonomiczne i wydajne wyniki pracy pieca. Warto jednak pamiętać, że takie urządzenie wymaga indywidualnego podejścia, by działać jak najefektywniej i generować jak najniższe rachunki za ogrzewanie.

Jak ustawić parametry pieca na pellet?
Temperatura
Utrzymywanie tropikalnych temperatur w domu nie jest koniecznie, by czuć się komfortowo. Co więcej, zbyt wysoka temperatura może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Temperatura ok. 20-22°C w pokojach dziennych powinna być wystarczająca.
Przyjmuje się, że minimalna temperatura pracy pieca na pellet to 70°C, a temperatura powracającej wody ok. 50°C. Takie ustawienia zwiększają trwałość pieca i chronią go przed korozją.
Nadmuch powietrza
Odpowiednia regulacja wentylatora to oszczędność nawet kilkunastu procent pelletu w sezonie zimowym. Nadmuch powietrza w piecu na pellet ma znaczny wpływ na efektywność spalania materiału opałowego. Za mały dopływ powietrza powoduje, że pellet jedynie się tli, zamiast palić – prowadzi to do zwiększenia zużycia opału. Za duży nadmuch także jest problematyczny, ponieważ przepala pellet zbyt szybko, a wytworzone ciepło ucieka przez komin, zamiast ogrzewać budynek.
Płomień powinien być żywy, jasny o żółtym zabarwieniu, bez czarnego dymu. Jeśli pellet produkuje zbyt dużo dymy lub płomień jest leniwy, warto zwiększyć nadmuch. W razie wątpliwości instrukcja dołączana do urządzenia powinna być pomocna. Można również skontaktować się z serwisantem, który zajmie się wyregulowaniem wentylatora.
Praca podajnika
Podajnik odpowiada za dostarczanie paliwa do komory spalania. Jeśli będzie podawał za dużo pelletu, piec będzie przegrzewał pomieszczenia i marnował materiał opałowy. Z kolei zbyt mała ilość pelletu sprawi, że piec nie osiągnie wyznaczonej temperatury, a jego praca nie będzie wydajna.
Częstotliwość podawania pelletu i przerwy między dawkami powinny być dostosowane do zapotrzebowania budynku. Przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz, podajnik może pracować częściej, w łagodniejsze rzadziej.
Wprowadzanie zmian
W przypadku podejrzeń, że piec na pellet nie jest ustawiony prawidłowo, wprowadzanie nowych ustawień warto przeprowadzać pojedynczo i stopniowo. To pozwoli na obserwacje pracy urządzenia oraz wypracowanie systemu i konfiguracji optymalnych dla budynku i domowników.
