Będzie złagodzenie kar dla pijanych kierowców? Dziennie konfiskowanych jest ponad 20 aut…
17 kwietnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy — Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten to pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości na złagodzenie kar dla pijanych kierowców w zakresie konfiskaty pojazdów. O co chodzi? Jak wyglądają obecne przepisy i skąd pomysł na ich zmianę? W niniejszym artykule pochylamy się nad tymi zagadnieniami, wskazując przy tym na szokujące statystyki…
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyglądają obecne przepisy?
Od marca tego roku funkcjonują przepisy, które pozwalają policji konfiskować samochody nietrzeźwym kierowcom. Jak odbywa się to w praktyce?
Obligatoryjnie konfiskowane są pojazdy kierowcom, którzy w momencie kontroli w swojej krwi mieli co najmniej 1,5 promila alkoholu. Konfiskata następuje także w odniesieniu do wszystkich kierowców z minimum jednym promilem alkoholu, którzy spowodowali wypadek lub dopuścili się drogowej recydywy.
Samochód w tych wypadkach konfiskowany jest na okres 7 dni. Po tym czasie sprawa trafia do prokuratora, który orzeka o zabezpieczeniu mienia. Następnie ma natomiast miejsce orzeczenie przepadku przez sąd.
Sąd faktycznie decyduje przy tym jednak jedynie o przepadku w odniesieniu do kierowców, którzy mieli w krwi od 0,5 do 1 promila alkoholu. W pozostałych przypadkach bowiem orzeczenie o przepadku ma charakter obligatoryjny…
Propozycje zmian – skąd wynikają i na czym polegają?
Ta ostatnia kwestia wydaje się budzić największe kontrowersje. Podnosi ją również Minister Sprawiedliwości, który przychodzi z propozycją zmian w tym zakresie.
Jego zdaniem obligatoryjność orzekania przepadku samochodu w odniesieniu do części pijanych kierowców oznacza bowiem ograniczenie kompetencji samego sądu. Minister wskazuje także, że do Resortu Sprawiedliwości wpływa olbrzymia liczba skarg w tej sprawie, w których zainteresowani wskazują na niezgodność obecnie funkcjonujących przepisów z konstytucyjnymi zasadami: równości wobec prawa oraz proporcjonalności.
Minister Sprawiedliwości wobec powyższego proponuje następujące zmiany:
- Zastąpienie obligatoryjności orzekania przepadku – fakultatywnością (i umożliwienie tym samym sądowej analizy każdej poszczególnej sytuacji);
- Wyłączenie możliwości orzekania przepadku pojazdu w przypadku, w którym byłoby to niecelowe (np. ze względu na to, że samochód nie nadaje się do użytku);
- Wyłączenie możliwości orzekania przepadku pojazdu, który nie stanowi wyłącznej własności sprawcy;
- Wykreślenie przepisu zobowiązującego policjantów do zajęcia pojazdu po stwierdzeniu przestępstwa.
Statystyki pokazują skalę…
Na złagodzenie przepisów z pewnością najbardziej czekają kierowcy, którym w związku z nowym prawem samochody zostały już odebrane.
Kierowców takich niestety jest niemało. Od 14 marca tego roku (a więc daty wejścia życie obecnych przepisów) do 5 kwietnia było ich 480, a do 18 kwietnia liczba ta wzrosła do 630. Średnio dziennie konfiskowanych jest więc ponad 20 pojazdów. Utrzymanie takiego tempa może oznaczać tysiące konfiskat rocznie!
Skala jest więc ogromna…
Czy w związku z tym już niedługo zmieni się stan prawny? Tego zapewne dowiemy się w kolejnych miesiącach.
Źródła:
- https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12384204
- https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/9494737,zwrot-w-sprawie-konfiskaty-aut-resort-ma-projekt-nowych-przepisow.html#skonfiskowano-juz-ponad-600-samochodow
- https://biznes.interia.pl/finanse/news-zwrot-w-sprawie-konfiskaty-aut-nietrzezwym-kierowcom-ministe,nId,7458843
- https://www.money.pl/gospodarka/konfiskata-auta-po-alkoholu-rzad-jednak-zlagodzi-przepisy-7012847380621920a.html
- https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/w-trzy-tygodnie-policjanci-odebrali-pijanym-kierowcom-prawie-500-samochodow/n7ve04l